Nie chcesz wzywać specjalisty do drobnej usterki w łazience? Spokojnie, większość prac naprawczych możesz z powodzeniem wykonać samodzielnie. Przygotowaliśmy krótki poradnik, z którego dowiesz się, jak wykonać 4 podstawowe naprawy łazienkowe – zobacz, jakie to proste!
Bez wątpienia jest to awaria, z którą masz do czynienia najczęściej. Przyczyną może być po prostu źle ustawiony pływak. Aby to naprawić, otwórz spłuczkę i ułóż go we właściwej pozycji – metodą prób i błędów. Spłuczka może też przeciekać z powodu zabrudzonej membrany lub nieszczelnego wężyka doprowadzającego wodę – warto zatem sprawdzić ich stan.
Jeśli to nie pomoże, konieczna jest niestety wymiana całego zaworu spłuczki. Zanim przystąpisz do tej czynności, upewnij się jednak, że zakręciłeś dopływ wody – w przeciwnym razie zalejesz całą łazienkę. Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat? Zajrzyj do tego artykułu: Napraw cieknącą spłuczkę jak hydraulik!
Mówiąc o uszkodzonym kranie, najczęściej masz na myśli sam perlator, z którego wydobywa się woda. Ten niewielki element jest bowiem wyjątkowo awaryjny – w końcu jest najbardziej narażony na destrukcyjne działanie wody. Jak przywrócić mu funkcjonalność? Po prostu odkręć go i dokładnie wyczyść, np. sodą oczyszczoną. W ten sposób usuniesz nagromadzony na sitku kamień – dzięki temu woda znów będzie lecieć szerokim strumieniem, bez chlapania na boki.
Woda przestała lecieć regularnie ze wszystkich dziurek słuchawki? Przyczyną tego stanu najprawdopodobniej jest kamień, który osadził się w jej wnętrzu. Na szczęście proces ten nie jest nieodwracalny – możesz więc łatwo przywrócić jej funkcjonalność i estetykę.
Wystarczy tylko umieścić ją na pół godziny w misce wypełnionej roztworem octu, wody i sody oczyszczonej. Taka mieszanina skutecznie rozpuści kamień – powinien odchodzić od metalu płatami. Jeśli słuchawka była silnie zakamieniona, konieczne może się okazać dodatkowe wyczyszczenie jej przy użyciu szczotki. Warto również przetkać dziurki w słuchawce wykałaczką, aby usunąć nawet najmniejsze ślady osadu. Dzięki temu słuchawka będzie wyglądać jak nowa!
Łazienka to miejsce, w którym nietrudno o pleśń – szczególnie w tzw. mokrej strefie, czyli wokół wanny, brodzika i umywalki. Na szczęście w tym miejscu usunięcie jej nie jest uciążliwe. Jeśli plamy są niewielkie i pojawiły się niedawno, możesz skorzystać z preparatu pleśniobójczego – wystarczy spryskać nim powierzchnię, a następnie dokładnie wyszorować.
Co jednak zrobić w sytuacji, gdy pleśń znajduje się na powierzchni od dawna i nie ustępuje pod wpływem środka chemicznego? Jedyne rozwiązanie to zeskrobanie starego silikonu sanitarnego, dokładne wyczyszczenie powierzchni, a następnie nałożenie nowej warstwy uszczelniacza. Po nałożeniu silikonu wystarczy tylko odczekać około 2 godziny, aby dać mu czas na zaschnięcie – później ceramika jest już gotowa do użytku.
Tagi: łazienka, naprawa, Porady, Remont, sylikon
Dodaj komentarz