logo
logo
logo
logo
Upadłość JDG

Upadłość JDG — czy jest możliwa?
Opublikowano: 28 kwietnia 2023

Gdy przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą stanie się niewypłacalny, przydatną procedurą mogłoby być ogłoszenie jego upadłości. Proces ten zwykle ma na celu oddłużenie przedsiębiorcy oraz zaspokojenie roszczeń jego wierzycieli. Czy w przypadku JDG możliwe jest ogłoszenie upadłości? Dowiesz się tego z poniższego artykułu!

Upadłość JDG

Obecnie przedsiębiorcy, w tym również osoby prowadzące jednoosobowe działalności gospodarcze, wystawieni są na szereg czynników niesprzyjających zarządzaniu własnym biznesem. Wiele firm skazanych jest na porażkę, co skutkuje koniecznością ogłoszenia upadłości. O ile w przypadku spółek i innych rodzajów przedsiębiorstw kwestia postępowania upadłościowego raczej nie budzi wątpliwości, to czy możliwa jest upadłość JDG? Przepisy dotyczące upadłości zawarte są w ustawie Prawo upadłościowe, do której w 2020 roku wprowadzono nowelizację istotną z punktu widzenia osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Niewypłacalny przedsiębiorca działający w takiej formie może skorzystać z rozwiązania, którego celem jest zamknięcie działalności i zaspokojenie roszczeń wierzycieli. Na czym ono polega?

Aktualizacja przepisów na korzyść przedsiębiorcy

Osoby prowadzące JDG postawione pod ścianą z powodu długów mogą odetchnąć z ulgą. W ich przypadku możliwe jest ogłoszenie upadłości ułatwiające zamknięcie biznesu i uporanie się z długami. Co więcej, z dużą dozą śmiałości można stwierdzić, że przepisy wprowadzone 24 marca 2020 roku zmieniły sytuację upadających jednoosobowych przedsiębiorców na ich korzyść. Przed tym dniem najważniejszym celem postępowania upadłościowego było zaspokojenie roszczeń wierzycieli osoby prowadzącej JDG. Teraz natomiast głównym założeniem jest oddłużenie przedsiębiorcy.

Przepisy stały się bardziej klarowne i upraszczają całą procedurę upadłościową w przypadku JDG. Osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą nie musi już ogłaszać upadłości na zasadach obowiązujących duże firmy. W takim przypadku możliwe jest postępowanie upadłościowe stosowane wobec konsumentów. Dzięki temu procedura trwa krócej, a ilość formalności z nią związana jest mniejsza. Przedsiębiorca prowadzący JDG nie musi wykazywać, czy niewypłacalność nastąpiła z jego winy. Dodatkowo nie musi on ponosić kosztów całego postępowania, które przejmuje skarb państwa.

Kiedy możliwe jest ogłoszenie upadłości w przypadku JDG?

Aby jednak ogłoszenie upadłości wobec przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą było możliwe, konieczne jest spełnienie pewnych przesłanek. Przede wszystkim właściciel takiego biznesu musi być niewypłacalny. W praktyce oznacza to nieregulowanie wymagalnych zobowiązań przez okres trwający 3 miesiące. Od tego momentu osoba prowadząca JDG ma 30 dni na złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości. Po zmianie przepisów dłużnik może ogłosić upadłość nawet wtedy, kiedy wspomniana niewypłacalność nastąpiła z jego winy. Istnieje jednak wyjątek. Sąd może odmówić umorzenia zobowiązań pozostałych po wdrożeniu wszystkich działań przewidzianych przez tzw. plan spłaty, jeżeli zostanie udowodnione, że dłużnik umyślnie doprowadził do niewypłacalności.

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Stłuczka na parkingu

Stłuczka na parkingu – kto wypłaci odszkodowa...

Zatłoczone i ciasne parkingi to miejsca wyjątkowo sprzyjające...
Dobór przewodu do mocy

Dobór przewodu do mocy...

Przewody elektryczne są kluczowym elementem każdej instalacji energoel...
Pozyskanie kapitału do startupu

Pozyskanie kapitału do startupu. Jak się przy...

Pozyskanie kapitału to proces, do którego należy się dobrze przygotowa...
kontenery warsztatowe

Polkont DUO – wykorzystanie potencjału konten...

Elastyczność i efektywność – to elementy kluczowe dla sukcesu każdej f...