• Menu

  Ubezpieczenie samochodu sprowadzonego z zagranicy

  Jak podaje Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar, w 2019 roku [1] sprowadzono do Polski ponad milion używanych samochodów. Skąd nieustające wśród polskich kierowców zainteresowanie samochodami sprowadzanymi z zagranicy? Jednym z czołowych argumentów jest z pewnością cena, która rekompensuje czas potrzebny na sprowadzenie pojazdu i przygotowanie wszystkich formalności. Jedną z nich jest ubezpieczenie samochodu. Czego wymaga ubezpieczenie samochodu sprowadzonego z zagranicy? Wyjaśniamy!

  Ubezpieczenie samochodu sprowadzonego z zagranicy

  Samodzielnie sprowadzanie auta z zagranicy

  To pierwszy ze scenariuszy, który przeanalizujemy. Jeśli postanowiliśmy samodzielnie sprowadzić auto z zagranicy, powinniśmy rozpocząć od sprawdzenia jeszcze na miejscu zakupu ważności dokumentów pojazdu, w tym oczywiście ubezpieczenia OC (istotny będzie także ważny przegląd techniczny pojazdu oraz ważne tablice rejestracyjne). Bez ważnego i honorowanego w Polsce ubezpieczenia OC albo Zielonej Karty nie możemy wjechać autem do Polski – chyba że sprowadzimy je na lawecie bez tablic rejestracyjnych.

  Co, jeśli auto nie ma ważnego ubezpieczenia OC? Wtedy powinniśmy sięgnąć po ubezpieczenie krótkoterminowe dla samochodu sprowadzonego. Jest to ubezpieczenie OC ważne przez 30 dni, które pozwala na sprowadzenie pojazdu, załatwienie w Polsce wszelkich wymaganych formalności – w tym na przerejestrowanie auta na polskie, stałe tablice. Pamiętajmy, aby dla auta, które dopiero zamierzamy sprowadzić z zagranicy, nie kupować całorocznego ubezpieczenia OC. Sięgniemy po nie, dopiero kiedy zarejestrujemy auto na stałe w Polsce.

  O jakich jeszcze formalnościach warto pamiętać? W kraju, w którym kupujemy auto, wykupmy tablice zjazdowe. Po przyjeździe do Polski musimy zlecić tłumaczenie dokumentów, wykonać badania techniczne pojazdu oraz uiścić podatek akcyzowy. Potem czas na stałe tablice rejestracyjne i roczne ubezpieczenie OC.

  Kupowanie auta sprowadzonego z zagranicy u pośrednika

  Tymi formalnościami – tłumaczeniem dokumentów czy zakupem miesięcznego ubezpieczenia OC dla  samochodu sprowadzonego – nie musimy się przejmować, jeśli postanawiamy zakupić samochód u pośrednika. Oczywiście zawsze warto sprawdzić, czy wybrany przez nas pojazd ma wszystkie te dokumenty.

  Jeśli auto ma krótkoterminowe OC zakupione przez komis, skontaktujmy się po zakupie pojazdu z ubezpieczycielem, ten bowiem po zmianie właściciela może na nowo obliczyć wysokość składki (a więc dokonać jej rekalkulacji). Pamiętajmy także, że takie krótkoterminowe ubezpieczenie samochodu sprowadzonego z zagranicy nie przedłuży się automatycznie. Warto o tym pamiętać w kontekście zarówno odpowiedzialnej jazdy, jak i możliwych finansowych konsekwencji, w tym kar za brak ważnego OC nakładanych przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

  Może się tak zdarzyć, że auto nie ma wykupionego ubezpieczenia krótkoterminowego dla samochodu sprowadzonego, ponieważ zostało ono sprowadzone na lawecie – jak wspomnieliśmy już wcześniej, istnieje taka możliwość. Co wtedy? Ubezpieczenie OC należy wykupić najlepiej od razu, a najpóźniej w dniu rejestracji (należy jednak pamiętać, że do tego czasu nie można poruszać się samochodem). Jeśli chcemy, wcześniej możemy zakupić miesięczne ubezpieczenie OC dla samochodu sprowadzonego. To tanie OC, którego cena oscyluje na poziomie zazwyczaj kilkudziesięciu złotych. Szybką wycenę każdego ubezpieczenia OC uzyskamy przez internet, za pomocą kalkulatorów online dostępnych na stronach towarzystw ubezpieczeniowych, które często oferują dodatkowe zniżki za wyliczenie składki online i zakup polisy przez internet – jest tak chociażby w przypadku Avivy. To prosty i szybki sposób na dodatkowe oszczędności. Inną możliwością jest wybór pakietu OC/AC. Decydując się na oba ubezpieczenia, uzyskamy zdecydowanie niższą cenę za ubezpieczenie OC niż w przypadku zakupu tylko tej jednej polisy.

  Ale oszczędność to nie wszystko – wielu kierowców zapomina, że ubezpieczenie OC wcale nie chroni ich samych i ich samochodów, ale innych uczestników ruchu. To z ubezpieczenia OC wypłacane są odszkodowania, gdy zniszczymy komuś auto albo kogoś potrącimy. Jednak co jeśli nasz samochód zostanie skradziony? Albo jeśli ktoś go zniszczy, ale nie uda się ustalić sprawcy? W takich sytuacjach nieocenione jest ubezpieczenie AC. A dobierając do pakietu OC/AC ubezpieczenie assistance i NNW dodatkowo chronimy się w przypadku niespodziewanych sytuacji na drodze.

  [1] https://www.pb.pl/ponad-1-mln-samochodow-uzywanych-przywieziono-w-2019-r-do-polski-979226

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane