• Menu

  Ubezpieczenie OC zawodowe dla firm IT – traktuj je jak inwestycję w bezpieczeństwo

  Wykup polisy ubezpieczeniowej – czy to zawodowego ubezpieczenia OC, czy ubezpieczenia domu, mieszkania lub cennej rzeczy – niestety traktowany jest przez wiele osób jako zbędny wydatek. Tłumaczymy, dlaczego tak nie jest i w jaki sposób specjaliści IT mogą dzięki wykupieniu ubezpieczenia zawodowego OC nawet uchronić swoje majątki przed komornikiem.

  Ubezpieczenie OC zawodowe dla firm

  Co wpływa na decyzję o wykupieniu OC zawodowego dla firm?

  Niestety u przedstawicieli branży IT dość rzadką motywacją do wykupienia zawodowego OC jest ryzyko związane z obsługą systemów i sieci informatycznych. Znacznie częściej zakup polisy motywowany jest wymogami kontraktowymi, co sprawia, że ubezpieczenie traktowane jest jako konieczny wydatek, który tylko podnosi koszty prowadzenia działalności, ewentualnie daje przepustkę do podpisania kontraktu z intratnym klientem. Firm, które myślą o ubezpieczeniu wskutek świadomości ryzyk, jakie związane są z pracą w branży IT jest niewiele, choć na szczęście ich liczba zaczyna rosnąć.

  Nie polegaj wyłącznie na warunkach umowy

  Na polskim rynku wielu przedsiębiorców niechętnie zapatruje się na wykupienie ubezpieczenia OC zawodowego dla specjalistów lub firm IT ze względu na przyzwyczajenia z przeszłości. Kilkanaście lat temu stopień informatyzacji procesów wewnątrz firm był znikomy, dlatego większość odpowiedzialności dostawcy usług IT zrzucali z siebie poprzez zamieszczenie w umowie stosownych zapisów. Nieświadomi klienci podpisywali umowy z niekorzystnymi dla siebie zapisami, które zdejmowały z dostawców IT odpowiedzialność za wiele strat poniesionych w czasie pracy z siecią czy systemem.

  Obecnie świadomość ryzyk związanych z korzystaniem z usług dostawców IT znacznie wzrosła, w związku z czym klienci podnoszą swoje wymagania w zakresie warunków kontraktowych oraz dochodzenia swoich roszczeń w przypadku poniesienia strat związanych z błędami dostawców usług IT. Stąd też coraz częściej wymagają przedstawienia rzetelnej polisy OC dla IT, które są rozszerzone o ryzyka cyber i pokrywają jak najszerszy zakres strat.

  Odpowiadasz całym swoim majątkiem

  Jako osoba samozatrudniona w branży IT i pracująca na umowie B2B, ponosisz pełną odpowiedzialność za popełnione błędy i możesz zostać zobowiązany do pokrycia strat nawet całym swoim majątkiem. Tymczasem specjaliści zatrudnieni na umowie o pracę odpowiadają „zaledwie” trzykrotnością swojej pensji.

  Przed jakimi ryzykami chroni Cię ubezpieczenie zawodowe OC dla specjalistów IT?

  Rodzajów ryzyka podczas świadczenia usług IT jest naprawdę mnóstwo, a każde z nich może doprowadzić do ogromnych strat, zatrzymania działania systemu czy nawet całej działalności firmy, dla której świadczysz usługi IT. Wystarczy wymienić tu m.in.:

  • utratę danych wskutek wycieku czy kradzieży;
  • utratę dostępu do serwisów, systemów i sieci;
  • kradzież kont lub środków pieniężnych;
  • brak wymaganych funkcji napisanego oprogramowania;
  • wstrzymanie działania komputerów, systemów i sieci.

  Skuteczną ochronę przed tymi oraz wieloma innymi ryzykami, związanymi ze świadczeniem usług IT, zapewni Ci ubezpieczenie zawodowe OC od firmy Findia – Cyberbezpieczeństwo.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane