logo
logo
logo
logo

Traktor do trawy – wygoda w pielęgnacji trawnika
Opublikowano: 29 kwietnia 2016

Będąc posiadaczem dużego ogrodu, gdzie powierzchnia trawnika przekracza 2000 metrów kwadratowych, warto rozważyć zakup traktora do trawy. Wysoce wydajne samobieżne kosiarki do trawy, znacząco ułatwiają pielęgnację trawnika na większych obszarach. Kosiarka motorowa gwarantuje wygodę i szybkość pracy. Jednym z producentów, którego urządzenia cieszą się dużą popularnością i dobrą opinią użytkowników jest McCulloch.

Jak wybrać odpowiedni traktor do trawy?

Szykując się do zakupu kosiarki samobieżnej warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Pierwszym jest wielkość trawnika oraz rodzaj powierzchni, po której będzie poruszać się nasz traktor do trawy. To przekłada się na moc i typ silnika w urządzeniu. Kolejnym ważnym aspektem jest szerokość koszenia i liczba noży tnących. Warto rozważyć także czy urządzenie posiada system zbierania lub mielenia koszonej trawy, a także możliwość montażu dodatkowego osprzętu (np. kultywatora, dodatkowego kosza na trawę czy odśnieżarki). Producenci oferują też cały szereg dodatkowych funkcjonalności od podstawki pod kubek zaczynając, na specjalistycznych kołach nieniszczących trawy kończąc.

Traktory do trawy McCulloch przeznaczone są do pracy na powierzchniach do 5000 metrów kwadratowych. Dlatego charakteryzują się relatywnie niewielką mocą silników, są jednak nieduże, wygodne i lekkie. Przekłada się to na większą manewrowość podczas koszenia trawników w ogrodzie z duża liczbą krzewów i drzew. Są także tańsze, ekonomiczniejsze i łatwiejsze w przechowywaniu. Charakteryzują się także dobrym stosunkiem mocy silnika do jego pojemności, a także wysoką jakością wykonania, która przekłada się na żywotność jednostki napędowej.

Stosowane w traktorach do trawy systemy koszące wyposażone są zwykle w co najmniej dwa noże, umożliwiające szybkie i dokładne koszenie. Rozwiązania takie często umożliwiają obrót w dwie strony, dzięki czemu traktor pozwala na przerzucanie skoszonej trawy do kosza zbierającego lub zestawu rozdrabniającego. W przypadku trawników o powierzchni do 5000 metrów kwadratowych wystarczy stosować urządzenia o szerokości koszenia do 100 cm. W przypadku ogrodów z dużą liczbą krzewów i drzew przydatniejsza może być mniejsza szerokość koszenia, za to przy większym promieniu skrętu kosiarki.

Akcesoria dla traktora do trawy

Podstawowym rozwiązaniem, które pozwala zrezygnować z konieczności grabienia i wywozu skoszonej trawy jest pojemnik montowany na traktor do trawy. Dzięki niemu na trawniku nie gromadzi się nieprzepuszczająca warstwa odpadów organicznych, która niezebrana powoduje odwodnienie trawy i ogranicza skuteczność nawożenia. Oczywiście im większy pojemnik, tym rzadsza konieczność jego opróżniania, przekładająca się na przyspieszenie prac pielęgnacyjnych.

Równie popularne są rozdrabniacze, które zmieniają skoszoną trawę w dobrzy nawóz organiczny, który przepuszcza wodę do trawnika. Warto pamiętać, że rozdrabniacze lepiej radzą sobie z krótkimi źdźbłami trawy, dlatego stosuje się je głównie przy częstym koszeniu.

Traktory do trawy mogą być też wyposażone w system wyrzutu bocznego. Wymaga on jednak późniejszego zgrabienia ściętej trawy, jest on jednak stosowany tam, gdzie trawa urosła na znaczną wysokość.

Jak wydłużyć działanie traktora do trawy?

Kosiarki samobieżne wymagają właściwej pielęgnacji. Po każdym koszeniu powinny być dokładnie przepłukane i oczyszczone. Można też pokryć je specjalnym płynem zapobiegającym przyklejaniu się trawy. Ponieważ są to urządzenia zasilane silnikiem spalinowym, konieczne jest sprawdzanie poziomu oleju i jego sezonowa wymiana. W przypadku silników benzynowych warto pamiętać, że już nawet po dwóch miesiącach benzyna traci swoje właściwości. Po sezonie należy opróżnić zbiornika paliwa, a same urządzenie garażować lub przynajmniej przykryć wodoodpornym pokrowcem. Przy odpowiedniej dbałości traktor do trawy będzie służył przez wiele lat.

Tagi: , , , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

traktorki ogrodowe

Jakie prace wykonam profesjonalnym traktorkie...

Profesjonalne traktorki ogrodowe to marzenie wielu właścicieli dużych...