• Menu

  Rekordowe bezrobocie od 1991

  Z prognoz wynika, iż mamy obecnie najniższy wskaźnik bezrobocia od roku 1991 – mówi Jolanta Rybak, ekspert ubezpieczeń Społecznych, Inventage Sp. z o.o.

  „W mojej opinii jest to spowodowane między innymi pogłębiającym się niżem demograficznym, odejściem części pracowników na wcześniejszą emeryturę  oraz możliwością podjęcia pracy za granicą.

  Z badań wynika, że przybyło miejsc na rynku pracy, a pracodawcy, chcąc zatrudnić pracownika, muszą proponować lepsze warunki i wyższą stawkę wynagrodzenia. W przeciwnym razie pracownik nie zostanie u nich zbyt długo. Brak rąk do pracy uwidocznił się zarówno w branży usługowej, jak i na stanowiskach wyższego szczebla – inżynieryjnych, technicznych, w branży IT. Likwidacja w końcówce lat 90. szkół zawodowych spowodowała, że obecnie rynek nasycony jest pracownikami, którzy mają 30–40 lat i ukończyli uczelnie humanistyczne. Brak jednak osób posiadających konkretne, specjalistyczne umiejętności. To problem całego kraju, bowiem w  wielu przypadkach chęć studiowania nie szła w parze z dopasowaniem się do potrzeb rynku pracy.”

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Kategorie