Rząd Talibów podpisze z chińską firmą umowę dotyczącą poszukiwań ropy na północy Afganistanu – podaje na swoim portalu brytyjska telewizja BBC. Będzie to pierwszy duży kontrakt energetyczny z zagraniczną firmą odkąd Talibowie przejęli ponownie kontrolę nad Afganistanem w 2021 roku. Obowiązujący przez 25 lat kontrakt zwiększa zaangażowanie ekonomiczne Chin w regionie – podkreśla BBC.
We wtorek oficerowie Talibów poinformowali, że służby bezpieczeństwa unieszkodliwili grupę bojowników tzw. Państwa Islamskiego atakujących hotel, w którym zatrzymali się chińscy biznesmeni. Dziewięciu członków gruby zostało zabitych, a kilkunastu aresztowanych – podaje BBC. Podczas ataku zginęły 3 osoby w hotelu, a 18 zostało rannych w tym 5 Chińczyków.
Jak powiedział przedstawiciel rządu Talibów Zabihullah Mujahid, chińska firma Xinjiang Central Asia Petroleum and Gas Company (CAPEIC) będzie poszukiwać ropy w dorzeczu Amu-darii. Natomiast chiński ambasador w Afganistanie Wang Yu stwierdził podczas konferencji prasowej, że kontrakt jest ważnym projektem w stosunkach chińsko-afgańskich. CAPEIC prowadzi również rozmowy dotyczące wydobycia miedzi na wschodzie kraju.
Szacuje się, że w Afganistanie znajdują się złoża surowców w tym gazu ziemnego, miedzi i metali ziem rzadkich wartości 1 biliona USD. Większość z zasobów pozostaje niewykorzystana ze względu na burzliwą historię kraju.
Jak dotąd Chiny formalnie nie uznały administracji Talibów w Afganistanie, ale wykazują ogromne zainteresowanie tym krajem, który ma kluczowe znaczenie dla chińskiej koncepcji nowego jedwabnego szlaku. Program ten nazwany Inicjatywą Pasa i Szlaku został zainicjowany w 2013 roku przez przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpinga. Przewiduje on w zainteresowanych krajach finansowanie infrastruktury, jak porty, koleje, drogi i mosty.
Sytuacja Talibów na arenie międzynarodowej czyni kontakty gospodarcze z Chinami szansą na utrzymanie władzy. Zachód zawsze był niechętny ich rządom w Afganistanie, ale nawet dwudziestoletnia interwencja wojskowa USA i koalicjantów w tym kraju nie zdołała na trwałe pozbawić ich władzy.
W grudniu 2022 roku największe organizacje pozarządowe zajmujące się pomocą humanitarną dla kraju wstrzymały swoją działalność w Afganistanie po tym jak rząd Talibów zakazał kobietom pracy w tych organizacjach – podaje BBC. Nowe władze systematycznie ograniczają prawa kobiet. Między innymi wprowadzono zakaz przyjmowania kobiet na studia uniwersyteckie.
Abdel Rahman Habib, rzecznik ministerstwa gospodarki stwierdził, że wprowadzony dla kobiet zakaz pracy zagranicznych organizacjach pozarządowych związany jest złamaniem przepisów dotyczących ubioru. Rząd zapowiedział delegalizację wszystkich instytucji, które łamią przepisy związane z ubiorem.
Ramiz Alakbarov główny koordynator pomocy humanitarnej Organizacji Narodów Zjednoczonych powiedział dla BBC, że ONZ stara się nakłonić rząd w Kabulu do cofnięcia zakazu procy kobiet w zagranicznych organizacjach humanitarnych. Tylko cofnięcie zakazu doprowadzi do powrotu tych organizacji do pracy w Afganistanie. Również ONZ może wstrzymać pomoc humanitarną, jeśli zakaz nie zostanie cofnięty.
Od czasu przejęcia władzy przez Talibów gospodarka Afganistanu zmaga się z poważnymi problemami. W ciągu pierwszego roku rządów PKB kraju skurczyło się o 30 do 40 proc. – podaje BBC. Mimo pomocy zagranicznej sytuacja gospodarcza kraju jest fatalna.
Pomoc międzynarodowa dla kraju zmniejszyła się po zwycięstwie Talibów, a dodatkowo zablokowano dostęp rządu w Kabulu do jego rezerw walutowych. Talibowie próbują poprawić sytuację gospodarczą kraju przez zwiększenie eksportu węgla, korzystając z wysokich cen na światowych rynkach. Sytuację pogarsza jednak wzrost cen żywności na światowych rynkach.
Wydaje się więc, że w sytuacji krytyki Zachodu dotyczącej łamania praw człowieka współpraca z Chinami może być dla Talibów jedyną szansą na poprawę sytuacji gospodarczej kraju, dla Chin zaś Afganistan stanie się źródłem tanich surowców.
Wojciech Ostrowski
Źródło: BBC
Tagi: Afganistan, Chiny, geopolityka, ONZ, Ropa naftowa, Talibowie
Dodaj komentarz