• Menu

  Sterowniki swobodnie programowalne (PLC) w automatyce

  Za pomocą sterowników swobodnie programowalnych można uzyskać maksymalną elastyczność i efektywność działania systemów automatyki.

  Systemy automatyki są powszechnie stosowane w wielu branżach, wspierając procesy technologiczne i produkcyjne. Używane są również w całych budynkach, umożliwiając ich automatyzację. Aby uzyskać sprawnie funkcjonujący, niezawodny i łatwy w rozbudowie system, konieczne jest zastosowanie odpowiednich sterowników. W tym celu coraz częściej wykorzystywane są sterowniki PLC– swobodnie programowalne.

  sterowniki PLC

  Czym są sterowniki PLC?

  Programowalny sterownik logiczny, w skrócie określany jako sterownik PLC (od angielskiego programmable logic controller) jest urządzeniem mikroprocesorowym o uniwersalnym zastosowaniu, które pozwala na sterowanie pracą innych maszyn i urządzeń.

  Sterownik programowalny wykonuje czynności według zapisanego w jego pamięci algorytmu. Czynności te odbywają się zgodnie z cyklicznym obiegiem pamięci programu. Algorytm jest zapisywany w określonym języku programowania, w którym pracuje sterownik.

  Dzięki możliwości swobodnego programowania sterowników PLC możliwe jest realizowanie zróżnicowanych czynności, dzięki czemu umożliwiają one uzyskanie wysokiej efektywności w realizacji wielu procesów.

  Zasada działania sterowników programowalnych

  Sprawnie działający system automatyki uwzględniający sterowniki PLC wymaga odpowiedniego dobrania komponentów oraz ich właściwego zaprogramowania.

  Sterowniki programowalne w systemach automatyki wyposażone są w układy wejściowe (analogowe i cyfrowe), które gromadzą informacje o stanie maszyny, urządzenia czy obiektu i o żądaniach dotyczących obsługi. Współpracują również różnymi układami wyjściowymi (analogowymi i cyfrowymi), za pośrednictwem których łączone są z elementami wykonawczymi, transmitującymi dane lub sygnalizacyjnymi.

  Praca sterownika PLC odbywa się zgodnie z poniższym schematem:

  • automatyczna diagnostyka
  • odczytanie danych z wejść
  • wykonanie zaprogramowanego programu
  • zadania komunikacyjne
  • przekazanie danych do wyjść

  Firmy oferujące sterowniki dostarczają do nich również oprogramowanie umożliwiające programowanie PLC. Za ich pomocą można napisać aplikację przeznaczoną do obsługi sterownika. Tym, co charakteryzuje sterowniki PLC pod tym względem, jest brak konieczności znajomości języków programowania. Aplikacje umożliwiają korzystanie z predefiniowanych funkcji i list instrukcji, dzięki czemu sterownik programowalny jest łatwy do zaprogramowania.

  Korzyści stosowania sterowników PLC

  Obecnie sterowniki PLC  stanowią jeden z najczęściej wybieranych elementów systemów automatyki. Dzięki swoim licznym zaletom dają szerokie możliwości w tworzeniu funkcjonalnych rozwiązań automatyzujących procesy i obiekty, niosąc ze sobą szereg korzyści dla użytkowników.

  Wśród najważniejszych korzyści związanych z zastosowaniem sterowników PLC znajdują się:

  • wysoka wydajność – dzięki zastosowaniu wydajnych mikroprocesorów sterowniki PLC pozwalają na sprawną realizację wielu procesów
  • rozbudowana funkcjonalność – sterowniki swobodnie programowalne dają nieograniczone możliwości w realizacji procesów z indywidualnym dobraniem parametrów pracy
  • szeroka gama modułów wejścia i wyjścia – powoduje, że sterownik PLC może być dobrany do każdego typu instalacji
  • łatwe programowanie sterowników PLC – bez konieczności posiadania złożonej wiedzy programistycznej za pomocą oprogramowania narzędziowego dostarczanego przez producenta
  • możliwość zdalnego dostępu do sterowników – poprzez wykorzystanie technologii webowych oraz rozwiązań Automation Server możliwe jest prowadzenie zdalnych czynności diagnostycznych, podglądu pracy oraz programowanie i przesyłanie informacji do sterowników

  Dzięki tak wielu zaletom sterowniki PLC stanowią funkcjonalne wsparcie w realizacji systemów automatyki w różnych zakładach i obiektach, wspomagając prowadzenie codziennych czynności. Proste programowanie PLC powoduje, że nie wymagają one jednocześnie posiadania specjalistycznej wiedzy, by stworzyć funkcjonalnie działające systemy.

   

  Jedna odpowiedź do “Sterowniki swobodnie programowalne (PLC) w automatyce”

  1. Eden pisze:

   Czy ktoś pomoże w doborze systemu do inteligentnego domu ewentualnie poleci firmę która takie instalacje wykonuje.
   Ewentualnie w którym kierunku iść chce aby:
   – system był stabilny
   – sterowanie oswietleniem RGB
   – sterowanie oswietleniem przed domem
   – monitoring
   – sterowanie bramą garażowa oraz wjazdową ewentualnie GPS
   – sterowanie ogrzewaniem
   – sterowanie przez Androida

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane