• Menu

  Czy sprzęty mogą być jeszcze bardziej smart?

  Technologia smart opanowała rynek wielozadaniowego sprzętu. Niewiele brakuje do ideału, a jednak pomimo starań fachowców w dziedzinie oprogramowania, komputeryzacji oraz telekomunikacji, wciąż chcemy być otoczeni przedmiotami jeszcze bardziej smart. Czy można ulepszyć niektóre z funkcji nowoczesnego TV?

  Onegdaj, w czasach wszechobecnej radiofonii i telewizji analogowej, ludziom nie było potrzeba zbyt wiele do osiągnięcia pełnego szczęścia. Postawiony w reprezentacyjnym miejscu domu telewizor, miał odbierać najważniejsze programy, najpierw w wersji czarno-białej, potem w kolorze. Ta opcja szybko się jednak znudziła. Telewizor zaczął być smart, można było stworzyć z jego oraz udziałem innych sprzętów – zestaw kina domowego. To dopiero było coś. Filmy nagrane kamerą – odtwarzane w telewizji.

  Bajki wypożyczone na płycie DVD były dostępne na wyciągnięcie ręki, a rodzice, wreszcie zyskali trochę czasu dla siebie. Potem przyszedł czas na wejścia USB, możliwość przesyłania danych z komórki na ekran i sterowanie TV za pomocą tabletu. Czy można spodziewać się czegoś więcej? A może to nasze potrzeby wzrastają w miarę oglądania? Czy TV zastąpi kino, komputer, telefon? Te pytania nie uzyskają teraz odpowiedzi. Ale gdyby tak zastanowić się bardziej: czego jeszcze oczekujemy od smart TV, to:

  • Byłoby rewelacyjnie, gdyby telewizor, mógł zastąpić kilka innych sprzętów, jak: PlayStation, DVD, komputer, tablet. Wyobraźmy sobie, że przed nami rozpościera się sporej wielkości ekran, który podczas naszego dotyku, uruchamia funkcje, które nas najbardziej, w tej chwili interesują. Co tam dotyk.. Gdyby tak, ten sam mądry ekran, reagował na nasz wzrok lub komunikaty głosowe. Coś w stylu: drogi telewizorku, jestem głodny, chcę zamówić tanią i dobrą pizzę w okolicy. Chwila uwagi i dźwięk wybieranego numeru, słyszany w niewielkiej oddali… To byłoby dopiero coś!
  • Większość osób, w tym szczególnie drogie Panie, zwróciłoby uwagę na kable, kabelki, kabeleczki. Życie byłoby piękne, gdyby ich nie było. Plączą się, zawijają – nie są ani nikomu potrzebne, ani ładne. Smart TV powinien się ich pozbyć. Zdecydowanie.
  • Funkcja 3D, byłaby jeszcze bardziej trójwymiarowa. Smart TV swoją obecną trójwymiarowość mają w bardzo dobrej jakości, no ale… Gdyby tak, te zwierzątka, ta aktorka czy bohater bajki, co jakiś czas spojrzeli na nas naprawdę z bliska? Gdyby można było odnieść wrażenie, że niemal nas dotykają? A gdyby ten kolega boiska, któremu właśnie ochoczo podajemy piłkę podczas kolejnych rozgrywek FIFA, przebiegł obok nas? Patrząc na to z tej perspektywy, to 3D nabiera zupełnie innego wyrazu.
  • I wreszcie, gdyby tak, telewizor myślał chwilę przed nami, czyli zapewniał nam rozrywkę, w chwili, kiedy nie do końca wiemy, jaki film chcielibyśmy obejrzeć? Gdyby szybko podsuwał propozycję kultowego serialu, w dodatku dopasowanego do naszego gustu? Czas spędzony na poszukiwaniu filmu, propozycji na wieczorny seans, moglibyśmy wówczas zastąpić gotowaniem, bieganiem, spaniem lub dowolną rozrywką. Wreszcie, mielibyśmy czas, dla siebie!

  A tak na poważnie? To czy smart TV i tak już nie jest wystarczająco mądry?

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane