• Menu

  Rodzaje matryc w telewizorach Smart TV UHD 4K

  Rodzaje matryc w telewizorach

   

  Podczas oglądania telewizorów nie zawsze zwracamy uwagę na rodzaj wykorzystanych w nich matryc, choć powinniśmy – w końcu decyduje to o właściwościach wyświetlacza, kontraście, kątach widzenia czy ostrości obrazów.

  Jeżeli zamierzasz kupić Smart TV UHD 4K powinieneś dowiedzieć się kilku rzeczy o stosowanych w nich matrycach, aby podjęcie decyzji było bardziej świadome.

  Matryce w Smart TV UHD 4K

  Do produkcji telewizorów Smart TV UHD 4K wykorzystuje się przede wszystkim dwa rodzaje matryc, tj. matryce VA i IPS. Jednoznacznie niemożliwe jest wskazanie wyraźnie lepszego rodzaju matrycy, bowiem każdy ma swoje szczególne cechy. Rozważając jednak, który telewizor UHD wybrać, powinieneś zapoznać się z ich zaletami, aby dobrać telewizor odpowiedni do swoich preferencji.

  Matryce VA

  Matryce VA wytwarzane są np. przez firmę Samsung i stosowane w produkowanych przez tę firmę telewizorach. Matryce VA cechują się przede wszystkim znacznie lepszym kontrastem i lepszym odwzorowaniem czerni. Ponadto, telewizory UHD z matrycą VA gwarantują lepszą ostrości obrazów w ruchu.

  Smart TV UHD 4K z matrycą VA warto wybrać, jeżeli zamierzasz np. oglądać sport, dynamiczne filmy akcji, czy też grać w gry komputerowe (smużenie mogłoby bardzo przeszkadzać w trakcie dynamicznych rozgrywek). Jest to też dobry wybór dla tych, którzy oglądają zdjęcia na telewizorze i chcą cieszyć się jak największą szczegółowością obrazu.

  Matryce IPS

  Matryce IPS dla telewizorów Smart TV UHD 4K produkowane są np. przez firmę LG. Ich zaletą są przede wszystkim duże kąty widzenia względem matryc VA. Oznacza to, że takie telewizory UHD – bez względu na to, spod jakiego kąta będziesz na nie patrzył – będą zachowywały swoje właściwości i utrzymają tak samo wyraźny obraz.

  Telewizory UHD z matrycami IPS będą lepszym wyborem, jeżeli np. w seansach telewizyjnych regularnie będzie uczestniczyło kilku widzów, zasiadających w różnych miejscach w pokoju. Sprawi to, że żaden z nich nie będzie musiał czuć się „pokrzywdzony” jakością wyświetlanych treści i każdy będzie czerpał taką samą frajdę z oglądanego filmu czy serialu.

  Rodzaj podświetlania – to także ważne!

  Zastanawiając się, który telewizor UHD kpić, warto zwrócić uwagę na sposób podświetlania odbiornika. W telewizorach LCD Smart TV UHD 4K, stosuje się podświetlanie krawędziowe (boczne) lub pełne. W przypadku podświetlania krawędziowego, diody LED rozlokowane są przy ramkach ekranu. W podświetleniu pełnym, diody umieszczane są bezpośrednio za matrycą.

  Zaletą podświetlania bocznego jest niższy pobór prądu urządzenia oraz możliwość wykonania znacznie „chudszego” telewizora. Natomiast telewizor z podświetlaniem pełnym charakteryzuje się znacznie bardziej równomiernym podświetleniem, co przekłada się na lepszą jakość obrazu. Także i ten element powinieneś wziąć pod uwagę.

  Wszystko zależy od Twoich potrzeb

  Jeśli więc rozważasz, który telewizor UHD wybrać, weź także pod uwagę kwestię matrycy. Telewizory UHD wykorzystują przede wszystkim matryce VA oraz IPS. Każda z nich ma swoje plusy, warto więc się nimi zapoznać i w pełni świadomie dokonać wyboru. W końcu od tego zależy Twój komfort i zadowolenie z zakupu.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane