logo
logo
logo
logo
gospodarka Stanów Zjednoczonych

Sprzeczne sygnały płynące z amerykańskiej gospodarki
Opublikowano: 5 marca 2023

W ostatnim czasie gospodarka Stanów Zjednoczonych zdawała się osiągać bardzo dobre rezultaty. Inflacja stopniowo spadała, wzrost gospodarczy i zatrudnienie pozostały stabilne mimo gigantycznych stóp procentowych wprowadzonych przez Rezerwę Federalną. Wydawało się, że możliwe było pogodzenie walki z inflacją z utrzymaniem gospodarki w dobrej kondycji. Wydatki i kredyty udało się zmniejszyć, a jednocześnie nie doszło do recesji.

Również rynek finansowy zdawał się z entuzjazmem reagować na sytuację gospodarczą. Rosły ceny akcji, jakby inwestorzy spodziewali się zatrzymania podwyżek stóp procentowych, a nawet ich obniżenia. Nagle jednak oficjalne statystyki pokazały w styczniu 2023 roku wzrost cen o 0,5 procenta w porównaniu z grudniem 2022 roku. Ceny rosły 5 razy szybciej niż w okresie listopad – grudzień 2022. – pisze Associated Press.

Możliwe więc, że walka Rezerwy Federalnej z inflacją nie zbliżyła się nawet do pełnego sukcesu. Wywołało to obawy, że dojdzie do dalszych podwyżek stóp procentowych. Rosnące koszty kredytów zwiększyłyby prawdopodobieństwo, recesji, zwolnień pracowników i problemów firm.

Najprawdopodobniej dojdzie do podwyżek stóp procentowych, bo dotychczasowe metody walki z inflacją okazały się mało skuteczne. Ta perspektywa wpłynęła negatywnie na rynki finansowe.

Inflacja nie była w Stanach Zjednoczonych dużym problemem od lat 80. XX wieku. Kiedy jednak kraj zaczął w 2021 roku wychodzić z recesji spowodowanej pandemią, wydatki Amerykanów znacznie wzrosły. Wydawało się wówczas, że problem inflacji może mieć przejściowy charakter i rozwiąże się sam, gdy tylko odtworzone zostaną łańcuchy dostaw.

Jednak problemy z łańcuchami dostaw okazały się trwalsze, niż przypuszczano, co zaczęło napędzać inflację. Dodatkowo wojna na Ukrainie spowodowała gwałtowny wzrost cen energii i żywności. W lipcu 2022 roku inflacja w USA osiągnęła 9,1 proc. Był to najwyższy wzrost cen od czterdziestu lat.

Walka Rezerwy Federalnej z inflacją

Wysoka inflacja zmusiła Fed do reakcji. Od marca 2022 roku stopy procentowe podnoszono 8 razy – podaje Associated Press. Była to najmocniejsza reakcja Rezerwy Federalnej od lat początku 80. XX wieku. W jej wyniku inflacja zaczęła systematycznie spadać po szczycie z połowy 2022 roku przez kolejne 7 miesięcy. Do tego spadku przyczyniło się również częściowe odblokowanie łańcuchów dostaw. Rynek finansowy reagował w tym czasie tak, jakby problem inflacji udało się rozwiązać.

Wzrost inflacji w styczniu 2023 roku był więc zaskoczeniem. Możliwe też, że nowy skok inflacji będzie trudniejszy do opanowania. Amerykanie mniej wydają na zakupy dóbr trwałych, a więcej na żywność podróże i usługi. Powoduje to braki pracowników w sektorze usług, co zmusza pracodawców do stosowania zachęt finansowych. Te zaś muszą sobie rekompensować podnoszeniem cen.

  • Z drugiej strony gospodarka amerykańska pokazuje swoją siłę, rozwija się ona mimo rosnących kosztów kredytów. Wzrost gospodarczy przyśpieszył w drugiej połowie 2022 roku po kiepskich wynikach w pierwszym półroczu, kiedy to PKB spadał przez 2 kolejne kwartały, co oznacza recesję. W drugiej połowie roku zwiększyły się również wydatki konsumpcyjne. Jednak ekonomiści ciągle zapowiadali recesję w tym roku. Ostatnie dane z gospodarki wskazują jednak, że prognozy były nazbyt pesymistyczne.

Dobre dane ciągle napływają z rynku pracy. Okazał się on bardzo odporny na zawirowania gospodarcze ostatnich lat. Niespodziewanie lata 2021 – 2022 oceniane są jako najlepszy okres na amerykańskim rynku pracy od casu wprowadzenia jego monitorowania w 1940 roku.

Sytuacja na rynku pracy oznacz ożywienie gospodarcze ale i wyższą inflację

W tym roku zgodnie z przewidywaniami zmniejszy się liczba nowych miejsc pracy. To jednak nie będzie miało bardzo negatywnych skutków w związku z rekordowymi danymi w ostatnich miesiącach. W styczniu 2023 roku powstało 17 tysięcy nowych miejsc pracy, a w grudniu 2022 aż 260 tysięcy. Obecnie bezrobocie w Stanach Zjednoczonych wynosi 3,4 procenta, co jest najlepszym wynikiem od 1969 roku.

Pracownicy amerykańscy mogą teraz cieszyć się dużym poziomem bezpieczeństwa zatrudnienia, mimo zwolnień w niektórych sektorach, w tym sektorze technologicznym. Zgodnie z najnowszymi danymi na jednego zwolnionego z pracy Amerykanina przypadają obecnie dwa nowe miejsca pracy. Z drugiej strony sytuacja na rynku pracy stwarza presję na podnoszenie płac, co przekłada się na wyższą inflację.

Amerykanie wydają coraz więcej i nie robią sobie nic z rosnących stóp procentowych. W styczniu sprzedaż detaliczna rosła po odliczeniu współczynnika inflacji najszybciej od dwóch lat.

Podwyżki stóp procentowych – pisze Associated Press – uderzyły w jedną branżę. Budownictwo mieszkaniowe jest w dużym stopniu zależne od kredytów, a podniesienie stóp procentowych spowodowało spadek ich liczby. Inwestycje w budownictwo mieszkaniowe zmniejszyły się aż o 26 proc. w skali roku.

Wojciech Ostrowski

Źródło: Associated Press

Tagi: , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Liczba komentarzy: Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

kryzys bankowy

Upadki banków – jak głęboki jest kryzys banko...

Po upadku banków Silicon Valley oraz Signature komentatorzy zadają sob...
Holandia

Holandia przyłączy się do amerykańskich sankc...

Holandia zamierza wprowadzić restrykcje dotyczące eksportu najbardziej...
Konflikt USA-Chiny

Konflikt USA-Chiny to walka o przetrwanie?...

Przewodniczący komisji Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych do spr...
wyższe podatki

Fiskus próbuje ściągać z firm wyższe podatki...

Jak ściągać z firm większe podatki? Uchwalając...