• Menu

  Rynek stali nierdzewnej w Polsce i na świecie

  Choć światowy popyt na stal nierdzewną w związku z wybuchem pandemii COVID-19 spadł, to eksperci zwracają uwagę, że podobnie jak w innych gałęziach przemysłu, także tutaj może dojść do szybkiego odbicia koniunkturalnego. Wszystko za sprawą stale rosnącej potrzebnych konsumentów – dzięki uniwersalności tego materiału, stal nierdzewną znajdziemy w wielu urządzeniach codziennego użytku.

  Starzejąca się infrastruktura przedsiębiorstw oraz konieczność dostosowania produkcji do coraz bardziej wyśrubowanych norm sprawiają, że wartość rynku stali nierdzewnej w Polsce i na świecie w najbliższych lat może wzrosnąć o kilkanaście procent. W których gałęziach przemysłu najczęściej wykorzystuje się artykuły ze stali nierdzewnej?

  stal nierdzewna

  Zastosowanie stali nierdzewnej w budownictwie

  W ostatnich dekadach coraz częściej możemy zaobserwować wykorzystanie stali nierdzewnej w budownictwie i architekturze. Szczególnie często wykorzystuje się ją, jako element wykończenia budynków użyteczności publicznej czy w galeriach handlowych. Dzieje się tak dlatego, że materiał ten cechują się wysokimi właściwościami antykorozyjnymi, ale także nie sprawia problemów w utrzymaniu go w czystości. Do dezynfekcji powierzchni stalowych możemy wykorzystywać niemal wszystkie popularne detergenty. Ze względu wysokie właściwości kwasoodporne nie musimy się martwić, że w wyniku czyszczenia elementy wykonane ze stali nierdzewnej zmienią swoją fakturę lub kolor.

  Uniwersalność tego wyjątkowego materiału sprawia, że branża budowlana wykorzystuje stal nierdzewną nie tylko do wykończeń, ale także podczas podstawowych robót budowlanych. Blachy, pręty, rury, kątowniki – wszystkie te artykuły ze stali nierdzewnej znajdują doskonałe zastosowanie przy budowie fabryk, apartamentowców czy biur, a także całej infrastruktury miejskiej.

  Stal nierdzewna w przemyśle spożywczym

  Stal nierdzewną wykorzystuje się także w browarnictwie, przemyśle przetwórczym czy transporcie żywności. Materiał ten nie jest toksyczny, dobrze wygląda, a także łatwo utrzymać go w czystości. To właśnie dlatego meble i blaty wykonane ze stali nierdzewnej stanowią tak często podstawowe wyposażenie przemysłowych kuchni – także w restauracjach. Przeciętny konsument wykorzystuje również artykuły ze stali nierdzewnej we własnej kuchni. Garnki, sztućce czy stalowe miski są wykonane właśnie z tego materiału. Poza tym stal nierdzewna znajduje także swoje zastosowanie w produkcji urządzeń AGD.

  Stal nierdzewna to filar przemysłu

  Trudno wymienić wszystkie możliwe zastosowania stali nierdzewnej w przemyśle. Jej łatwość obróbki, wytrzymałość, a także stosunkowo niska cena sprawiają, że jest ona masowo wykorzystywana przy produkcji samochodów, statków, a nawet w zakładach celulozowych i papierniczych. Mimo iż materiał ten cieszy się dopiero nieco ponad stuletnią historią, to już na stałe zadomowił się w wielu dziedzinach naszej gospodarki. Warto także wspomnieć, że artykuły ze stali nierdzewnej są przyjazne środowisku i podlegają recyklingowi – nawet po szlifowaniu lub przetopieniu materiał ten zachowuje swoje wyjątkowe właściwości. Wszystko za sprawą samoregenerującej się warstwy tlenku chromu powstającej w wyniku reakcji chemicznej zachodzącej między tymi dwoma pierwiastkami. Optymistyczne analizy zakładają, że światowy rynek stali nierdzewnej może osiągnąć wartość 200 mld dolarów jeszcze w tej dekadzie.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane