• Menu

  Rozliczanie PIT 2021/2022 krok po kroku. O czym należy pamiętać?

  Kolejny rok podatkowy zbliża się ku końcowi. Wraz z nim zaczyna obowiązywać konieczność złożenia stosownych deklaracji do Urzędu Skarbowego. Dane składane na oświadczeniach niezmiennie budzą wątpliwości podatników. Na co tym razem należy zwrócić uwagę? O czym pamiętać?

  rozliczanie PIT

  Obowiązek podatnika 

  Rozliczenie PIT 2021 jak co roku będzie jednym z głównych tematów na początku roku. Przede wszystkim, należy pamiętać, że ostateczny termin złożenia rocznej deklaracji podatkowych PIT-36, PIT-36L, PIT-37 minie 02.05.2022. Jego niezłożenie w terminie może prowadzić do niepożądanych przez podatnika konsekwencji. Urząd Skarbowy jest bardzo restrykcyjny, jeśli chodzi o przestrzeganie tej zasady, w związku z czym, niejednokrotnie nakłada karę dla uchylającego się podmiotu. Za brak deklaracji, w zależności od charakteru sprawy, można bowiem otrzymać grzywnę sięgającą nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. 

  Tym samym, warto pamiętać o obowiązującej dacie. Deklarację musi złożyć każdy, kto osiągnął przychód w minionym roku. Oznacza to, że do złożenia stosownego formularza zobowiązani są w praktyce wszyscy zatrudnieni na umowach o pracę, zlecenie czy o dzieło. Dodatkowo wszyscy prowadzący działalność gospodarczą (nawet w przypadku osiągnięcia straty), a nawet osoby, które nie przekroczyły kwoty ustalonej jako wolnej od podatku. Z tego obowiązku zwolnieni są jednak emeryci i renciści, których jedynym źródłem dochodu jest pobierane świadczenie. W takim przypadku wysłany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych PIT-40A będzie niejako automatycznie złożoną deklaracją, z którą nic więcej nie trzeba robić. Oczywiście pod warunkiem, że dana osoba nie osiągała dochodu z żadnego innego źródła. 

  Rodzaje deklaracji 

  Mnogość dostępnych formularzy rokrocznie wzbudza wątpliwości podatników. Poniżej znajduje się krótka lista, który PIT należy wybrać: 

  • PIT-36 – mogą z niego skorzystać wszyscy, którzy w trakcie roku zobowiązani byli do obliczenia wysokości zaliczki na podatek dochodowy (miesięcznej lub kwartalnej) i samodzielnego przekazania jej na rachunek Urzędu Skarbowego, 
  • PIT-36L – wybiorą przedsiębiorcy rozliczani w trybie podatku liniowego na podstawie ujednoliconej stawki, wynoszącej 19%, 
  • PIT-28 – osiągając dochody z najmu prywatnego rozliczanego na podstawie ryczałtu lub działalności opodatkowanej zryczałtowanym podatkiem dochodowym, 
  • PIT-37 – dla osób, które osiągają dochody z popularnych form współpracy, takich jak umowa o pracę czy formy cywilno-prawne. 

  Termin złożenia każdej z tych deklaracji niezmiennie ulega w dniu 02.05.2022. Deklarację można złożyć m.in. przez Internet, co wydaje się być często najprostszą formą wypełnienia obowiązku podatkowego. Warto przy tym zapoznać się z wszelkimi udogodnieniami dostępnymi w danym roku podatkowym. 

  Ulgi podatkowe 

  Rozliczenie podatku PIT wiąże się z możliwością skorzystania z kilku dostępnych ulg i możliwości przysługujących podatnikom. Przed złożeniem deklaracji, warto się z nimi zapoznać. Do najpopularniejszych z nich należy ulga prorodzinna. Można z niej skorzystać wypełniając załącznik PIT/O stanowiący dodatek dla głównej deklaracji (PIT-36, PIT-37). Warto przy tym pamiętać, że ulgę odlicza się od podatku, a nie od dochodu. 

  Inną alternatywę stanowi tzw. ulga abolicyjna, a więc przysługująca pracującym za granicą. Należy przy tym dostarczyć dokument zagraniczny (odpowiednik polskiego PIT) i również załącznik PIT/0. W obu przypadkach termin złożenia zeznania rocznego nie ulega wydłużeniu. 

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane