• Menu

  Ropa naftowa – jaka czeka nas przyszłość?

  Wydarzenia z ostatnich kilku miesięcy odcisnęły spore piętno na całym świecie. Koronawirus zbiera swoje żniwo w zastraszająco szybkim tempie, powodując upadek wielu firm obracających się w sferze przemysłu. Jedną z branż, które ucierpiały najbardziej, jest rynek ropy naftowej. Co takiego się zmieniło? Jaka panuje aktualnie sytuacja na rynku ropy? Zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem.

  Ropa naftowa

  Gwałtowny spadek cen ropy naftowej.

  Ogromny spadek popytu na ropę naftową, powoduje konsekwencje, które w końcowych skutkach, mogą prowadzić do wstrzymania produkcji tego surowca. Dzięki opóźnionemu spotkaniu dwóch głównych producentów ropy – Rosji oraz Arabii Saudyjskiej, ropa naftowa na nowojorskiej giełdzie paliw znacząco tanieje. Celem spotkania miało być omówienie ograniczeń dotyczących produkcji ropy.

  Jak wyceniana jest teraz ropa?

  Przede wszystkim zacznijmy od wyjaśnienia czym jest ropa WTI i ropa Brent. Ropa WTI wydobywana jest w Stanach Zjednoczonych w stanie Texas. Cechują ją dobre parametry gęstości i niska zawartość siarki. Przez wielu uważana jest za najlepszą jakościowo ropę naftową na świecie. Aktualnie wycena ropy WTI wynosi około 24,60 USD. Przejdźmy do drugiej ropy. Ropa naftowa Brent jest surowcem wydobywanym ze źródeł na morzu północnym. Charakteryzuje się średnią gęstością i niską zawartością siarki. Wyceniana jest na ok. 32,40 USD.

  Koronawirus a wpływ cen ropy na złotówkę.

  Już od początku roku 2020 zauważalny był znaczny spadek cen ropy. Wraz ze wzrostem tempa rozprzestrzeniania się pandemii koronawirusa, widoczne było spore spowolnienie gospodarcze na świecie. Jak odbiło się to na Polsce? Niskie ceny paliw to rzecz, która powinna cieszyć wiele osób. Od tych przemieszczających się autem, po ekonomistów, którym ten stan rzeczy jest na rękę. Do czego to jednak może doprowadzić? Oczywiście do problemów gospodarczych kraju. Ceny paliw na stacjach benzynowych wynoszą około 4, 30 za litr. Tak niskie nie były od 2016 roku. Koronawirus ma wpływ między innymi: na giełdę, na rynek ropy czy na handel walutami. Aktualne ceny ropy w szalonym tempie ulegają zmianie i z dnia na dzień coraz bardziej się zmieniają.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane