• Menu

  Rola tworzyw sztucznych w dobie pandemii

  Kryzys na świecie wywołany przez koronawirusa zmusił wielu z nas do zmiany swoich przyzwyczajeń a nawet całego trybu życia. Nowa sytuacja to nie lada wyzwanie szczególnie dla przedsiębiorców, którzy muszą zadbać nie tylko o zdrowie swoich klientów, ale i pracowników. W tych trudnych czasach tworzywa sztuczne odgrywają jedną z kluczowych ról w walce z pandemią.

  Osłony ochronne

  Nie sposób wyobrazić sobie otaczającej nas rzeczywistości bez wyrobów z tworzyw sztucznych. Ze względu na swoje unikalne właściwości fizyczne i użytkowe, tworzywa sztuczne znajdują szerokie zastosowanie w każdej dziedzinie naszego życia. W dobie pandemii rola tworzyw sztucznych jest nieoceniona, gdyż stanowią one materiał niezbędny do produkcji wielu środków ochrony osobistej, takich jak np. maski medyczne, przyłbice, czy rękawiczki. Środki tego typu oferują dość skuteczną ochronę przed patogenami, choć korzystanie z nich bywa uciążliwe i rodzi określone problemy logistyczne. Z tych czy innych względów nie wszystkie osoby stosują maski lub przyłbice w pomieszczeniach zamkniętych, co stwarza niepotrzebne zagrożenie dla sprzedawców oraz pracowników szeroko pojętych punktów usługowych. Dlatego też przy kasach i innych punktach obsługi klienta coraz częściej stosowane są osłony antybakteryjne wykonane z przezroczystych tworzyw sztucznych, które minimalizują ryzyko zakażenia.

  Na przestrzeni ostatnich kilku tygodni odnotowaliśmy znaczący wzrost zamówień na różnego rodzaju osłony z plexi – stwierdza ekspert z firmy LaserCraft.pl, której specjalnością jest obróbka tworzyw sztucznych.

  Osłony ochronne oraz balustrady sklepowe wykonane z tworzyw sztucznych charakteryzują się świetnymi własnościami izolacyjnymi, dzięki czemu znacznie ograniczają możliwości rozprzestrzeniania się wirusów czy innych szkodliwych drobnoustrojów. Do produkcji osłon najczęściej wykorzystywany jest polimetakrylan metylu, czyli plexi. Plexi to termoplastyczne tworzywo sztuczne o dużej przezroczystości. Materiał ten jest niezmiernie łatwy w obróbce, dlatego znajduje szerokie zastosowanie w branży spożywczej, budowlanej oraz reklamowej. Osłony i inne wyroby z plexi cechuje wysoka wytrzymałość, a przede wszystkim estetyka. Plexi charakteryzuje się odpornością na silne środki dezynfekujące oraz działanie promieniowania UV, co zapobiega procesowi żółknięcia materiału.

  Kolejnym przykładem zastosowania tworzyw sztucznych są woreczki foliowe i szerokiej gamy plastikowe opakowania czy pojemniki, które chronią żywność przed szkodliwymi drobnoustrojami oraz innymi czynnikami zewnętrznymi. Szczelnie przechowywane produkty spożywcze dłużej zachowują świeżość i swoje walory smakowe a co najważniejsze, są w pełni bezpieczne do spożycia.

  Nie ulega żadnej wątpliwości, że tworzywa sztuczne są nam absolutnie niezbędne do funkcjonowania. Wyroby z plexi i innych tworzyw sztucznych bardziej niż kiedykolwiek pomagają chronić nasze życie i zdrowie, a co równie istotne zapewniają nam poczucie bezpieczeństwa. Rzecz jasna nawet w tak trudnych czasach nie powinniśmy odkładać ochrony klimatu i kwestii związanych z recyklingiem na boczny tor. Niemniej jednak głównym problemem jest tutaj słabe zarządzanie gospodarką odpadami a nie rosnące zapotrzebowanie na wyroby z tworzyw sztucznych.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane