• Menu

  Rodzaje liczników ścieków

  Liczniki ścieków stają się na rynku coraz popularniejsze i znajdują z każdym rokiem coraz więcej zastosowań. Używane są nie tylko w oczyszczalniach, ale także w kanałach burzowych lub do analizy ilości i jakości wód powierzchniowych.

  liczniki ścieków

  Liczniki ścieków to inaczej przepływomierze, które mogą występować w kilku rodzajach. W zależności od potrzeb warto wybrać rodzaj odpowiedni dla siebie.

  Przepływomierz ultradźwiękowy

  Przepływomierze ultradźwiękowe przeznaczone są do używania w warunkach grawitacyjnych. Pracują na podstawie metody piętrzeniowej. Jest to najpopularniejsza metoda wykorzystywana na rynku liczników już od wielu lat. Większość obiektów wyposażona w liczniki ścieków posiada przepływomierze właśnie tego typu. Decydując się na taki licznik, warto sprawdzić, czy konkretny egzemplarz posiada certyfikaty ISO. Licznik ścieków tego typu może być wyposażony w następujące elementy:

  – Koryto pomiarowe, czyli inaczej zwężka, Palmer-Bowlus’a,
  – Koryto pomiarowe Venturi’ego,
  – Koryto pomiarowe Parshall’a,
  – Przelew mierniczy.
  Oczywiście rodzaj koryta zależy od rodzaju danego przepływomierza.

  Przepływomierz radarowy

  Przepływomierze radarowe pozwalają na bezkontaktowy pomiar ilości ścieków w kanałach grawitacyjnych. Zazwyczaj wykorzystuje się je tam, gdzie kanał ma większa rozmiar, a natężenie przepływu chwilowego także jest wysokie. Uznaje się, że taki rodzaj przepływomierza jest doskonałą alternatywą dla opisanych wcześniej liczników ultradźwiękowych.

  Przepływomierz elektromagnetyczny

  Przepływomierz elektromagnetyczny stosuje się zazwyczaj w ciśnieniowych instalacjach wodnych. Pozwalają one na dokładne zmierzenie ilości cieczy, przewodzących prąd, których prędkość liniowa waha się od 0,1m/s do 10m/s w wykonaniu standardowym. Nie ma obawy, że takie urządzenia spowodują spadek ciśnienia w systemie. Średnica przepływomierza elektromagnetycznego powinna być dobrana do systemu, w którym zostanie zainstalowana.

  Decydując się na licznik ścieków, należy wziąć pod uwagę jego rodzaj, jakość oraz wszystkie parametry techniczne.

   

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane