• Menu

  Czy powinniśmy korzystać z robotyzacji procesów produkcyjnych?

  Powszechnie da się zauważyć, że wraz z dynamicznym rozwojem współczesnego przemysłu, przedsiębiorstwa coraz chętniej chcą korzystać z dobrodziejstw, jakie niesie za sobą robotyka.

  robotyzacja procesów produkcyjnych

  Jej zalety są widoczne niemalże gołym okiem, zwłaszcza gdy bezproblemowo są w stanie zastąpić każdego, nawet najbardziej wykwalifikowanego specjalistę przy pracach, które są nie tylko ciężkie, ale przede wszystkim, bardzo niebezpiecznie. Warto się zastanowić już teraz, jakie korzyści przyniesie nam przejście z systemu pracy manualnej na system całkowicie zautomatyzowany.

  Powody automatyzacji

  Na samym początku warto przedstawić powody, jakimi kieruje się firma, decydująca się na rozwiązania z zakresu automatyzacji. Przede wszystkim, jak już wspomnieliśmy na samym początku, ma ona bardzo pozytywny wpływ na zdrowie pracownika na danym stanowisku, poprzez nie narażanie go na szkodliwe czynniki, takie jak, chociażby opary.

  Poza tym nie sposób nie zrozumieć, jak pozytywny wpływ wywrze to na ulepszenie naszej produkcji. Nasze produkty nie tylko będą praktycznie identyczne, lecz koszty (oraz straty wynikające z całego procesu) będą znacznie niższe. Co więcej, gdy zdecydujemy się na robotyzację, zrozumiemy, że jest ona kluczowa do osiągnięcia przewagi konkurencyjnej.

  robotyzacja procesów produkcyjnych

  Źródło: www.fanuc.eu/pl/pl

  Czy to dla mnie?

  Być może zastanawiacie się: czy ja także powinienem/powinnam zainwestować w zrobotyzowanie moich procesów produkcyjnych? Otóż na samym początku trzeba zrozumieć, że ma to tylko sens, gdy nasza produkcja jest seryjna. Samo przygotowanie ustawień aplikacji wraz z odpowiednim dostosowaniem urządzenia do stanowiska jest praktycznie nieopłacalne przy produkcji jednostkowej. Natomiast gdy wykorzystujemy większe ilości robotów w naszej firmie wystąpić może problem z synchronizacją ich działań na poszczególnych stanowiskach.

  W tym przypadku pomoc przyniesie odpowiednio napisana aplikacja sterująca całą maszyną. Wielu przedsiębiorców twierdzi zgodnie: znacznie trudniejszym zadaniem od wprowadzenia robotów do procesu jest dostosowanie ich do samej pracy przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa każdego z pracowników. Jednak gdy uda nam się to osiągnąć, zyski i oszczędności będą rosły w zastraszającym tempie!

  Podsumowanie

  Jak widzimy, robotyzacja procesów produkcyjnych jest bardzo zachęcającą i dynamicznie rozwijającą się gałęzią biznesu. Kiedy już podejmiemy decyzję związaną z zaimplementowaniem takich rozwiązań w naszej firmie, powinniśmy dobrze się zastanowić nad tym, co jest dla nas najważniejsze w osiągnięciu sukcesu. Gdy będziemy zwlekać z tą decyzją, szybko zrozumiemy, że aby rywalizować z konkurencją, my także musimy sporo zainwestować!

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane