Zawiązanie spółki z o. o. może nastąpić na 2 sposoby: tradycyjnie, poprzez podpisanie umowy notarialnej oraz przez internet, przy pomocy trybu S24.
Zawiązanie spółki z o. o. uchodzi za proces czasochłonny i żmudny. Rzeczywiście, rejestrując spółkę w tradycyjny sposób będziesz musiał wypełnić szereg dokumentów i odwiedzić kilka urzędów.
Korzystając z trybu S24 wszelkich niezbędnych formalności dokonasz przez internet, bez konieczności wychodzenia z domu. Takie rozwiązanie jest więc zdecydowanie bardziej wygodne i pozwala zaoszczędzić sporo jakże cennego czasu.
Jeśli zdecydujesz się na założenie spółki w tradycyjny sposób, niezbędne okaże się pokrycie następujących kosztów:
W przypadku trybu S24 opłaty będą znacznie niższe. Zakładając spółkę przez internet, ich wysokość wyniesie:
Czy za większą wygodą i niższymi kosztami założenia spółki w trybie S24 podążają również inne korzyści? Nie do końca.
Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się założyć podmiot online będą musieli skorzystać z gotowego, udostępnionego przez system internetowy wzoru umowy spółki. Jeśli ze względu na specyfikę prowadzonej działalności niezbędne jest umieszczenie w umowie niestandardowych zapisów, w przypadku trybu S24 nie będzie to możliwe.
Zmiany zapisów umowy można dokonać jedynie po sfinalizowaniu procesu rejestracji. Należy zrobić to u notariusza lub skorzystać z możliwości zmiany umowy spółki „przy wykorzystaniu wzorca uchwały zmieniającej umowę spółki z ograniczoną odpowiedzialnością udostępnionego w systemie teleinformatycznym” (art. 255 § 4 k.s.h.).
Zapisy umowy zawieranej w tradycyjny sposób mogą być kształtowane w dowolny, ustalony pomiędzy wspólnikami sposób.
– Daje to więc zdecydowanie większą elastyczność i możliwość dostosowania treści dokumentu do konkretnych potrzeb i specyfiki prowadzonej działalności – tłumaczy pracownik firmy consultingowej McCarthy & Taggart Group ze strony mctgroup.eu.
Minimalny kapitał zakładowy w przypadku spółki z o. o. wynosi 5000 zł. Jeśli zdecydujesz się podpisać umowę u notariusza, może on przebierać formę pieniężną lub pozafinansową.
Aport, czyli wkład w postaci niepieniężnej może przybierać formę:
W przypadku trybu S24 kapitał zakładowy powinien przyjmować tylko i wyłącznie formę pieniężną. Jego pokrycie powinno nastąpić w ciągu 7 dni od dnia wpisu spółki z o.o. do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego.
Alternatywą dla samodzielnej rejestracji spółki może być zakup gotowego podmiotu. Przygotowane do sprzedaży spółki są wyposażone w umowę spółki, posiadają NIP i REGON. Są także zarejestrowane w KRS oraz do podatku VAT. Kupując gotową spółkę, zaoszczędzić sporo cennego czasu i uchronisz się przed koniecznością wypełniania stosu dokumentów.
Zakup gotowej spółki pozwoli Ci rozpocząć działalność z dnia na dzień, co dla wielu przedsiębiorców może być ogromnym walorem.
Tagi: firma, KRS, NIP, prawo, REGON, Rejestracja spółki, VATBardzo ciekawy artykuł… aczkolwiek szkoda, że nie da się wszystkiego załatwić bez wychodzenia z domu, czy biura..
Dodaj komentarz