logo
logo
logo
logo
rata leasingu

Rata leasingu – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
Opublikowano: 27 lutego 2022

Leasing to szansa na rozwój Twojego przedsiębiorstwa – dzięki leasingowanej maszynie możesz zrealizować postawione cele, a także zapewnić firmie stałe wpływy. Rata leasingu oraz koszty związane z zawarciem umowy obliczane są na podstawie wartości przedmiotu leasingu i dostosowane do indywidualnych potrzeb Klienta. Sprawdź, co jeszcze wpływa na ich wysokość i dowiedz się, jak możesz je obliczyć!

Rata leasingowa a rodzaj leasingu

Leasing to sposób finansowania inwestycji ściśle uregulowany w prawie polskim, który pozwala na użytkowanie przedmiotu leasingu przez dokładnie określony czas. Jest to rodzaj umowy pomiędzy leasingobiorcą, nazywanym także korzystającym, a leasingodawcą – firmą leasingową, kupującą przedmiot i przekazującą go do użytkowania Klientowi. Jej warunki oraz wysokość opłat dostosowane są do potrzeb klienta (prowadzącego działalność gospodarczą lub konsumenta).

W zależności od warunków umowy (czas trwania, kto dokonuje amortyzacji) oraz jej skutków podatkowych w zakresie podatku VAT, leasing można podzielić m.in. na:

  • finansowy – w którym Klient jednorazowo opłaca podatek VAT w kwocie naliczonej od sumy należności leasingowych według stawki stosowanej dla danego przedmiotu leasingu;
  • operacyjny – w którym VAT od każdej płatności leasingowej naliczony jest zawsze według stawki 23%.

Wysokość podatku VAT oraz okres, w którym zostanie uregulowany, to jedne z ważniejszych czynników związanych z ratą leasingową. W przypadku leasingu operacyjnego jest to kwota naliczana zawsze według stawki 23%, ale płatna miesięcznie z poszczególnymi ratami leasingowymi. Z uwagi na taki sposób jej rozliczenia, zapłata podatku VAT w przypadku leasingu operacyjnego jest mniejszym obciążeniem finansowym dla leasingobiorcy, niż w przypadku leasingu finansowego, gdzie kwota podatku VAT musi zostać zapłacona w całości z góry. Zarówno w leasingu operacyjnym, jak i finansowym, podatek VAT naliczony od płatności leasingowych podlega rozliczeniu na zasadach ogólnych.

Przed podpisaniem umowy warto zwrócić również uwagę na dodatkowe aspekty, w tym m.in. czy leasingodawca umożliwia obniżenie pierwszych rat – decydując się na leasing w PKO Leasing, przez 3 miesiące raty miesięczne mogą być niższe nawet o 50% (więcej na jego temat: https://www.pkoleasing.pl/leasing/).

Warto wiedzieć:

Przy uzgadnianiu warunków umowy, korzystający oraz leasingodawca mogą ustalić rodzaj spłat czynszu leasingowego, czyli comiesięcznych rat. Może być on równomierny (stałe raty kapitałowo-odsetkowe), degresywny (raty zmniejszające się) oraz sezonowy (wyższe raty w okresach kiedy klient osiąga wyższe dochody).

Wysokość raty leasingu – najczęściej zadawane pytania

Co jeszcze wpływa na wysokość rat leasingu? Oto odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o comiesięczną opłatę leasingową:

  1. Jak okres trwania umowy oraz wartość przedmiotu wpływają na ratę leasingu?

Na wysokość rat leasingowych największy wpływ ma wartość przedmiotu leasingu. Im wyższa cena na przykład samochodu osobowego, tym więcej wyniesie miesięczna opłata. Aby obniżyć koszty czynszu leasingowego, można wydłużyć czas trwania umowy. W takim przypadku spłata rozłożona będzie na kilka dodatkowych miesięcy, ale wysokość rat będzie niższa co zmniejszy ryzyko związane z ewentualną nieterminowością regulowania opłat.

  1. Wkład własny – jaki powinien być czynsz inicjalny?

Wysokość czynszu inicjalnego, czyli opłaty wstępnej, zależy często od rodzaju przedmiotu leasingu, okresu leasingu oraz zdolności kredytowej leasingobiorcy, a jego wysokość jest uzgadniana indywidualnie. Niezależnie od tego, czy korzystającym jest niewielkie przedsiębiorstwo, czy firma o ugruntowanej pozycji na rynku – zmiana wysokości wkładu własnego znacząco wpływa na wysokość rat leasingowych, tj. w przypadku jego obniżenia raty leasingowe ulegną podwyższeniu, natomiast w przypadku jego podwyższenia – wysokość rat zostanie obniżona.

  1. Czy nieterminowe spłaty mogą wpłynąć na wysokość rat?

Nieregularne spłacanie rat leasingu może spowodować dodatkowe obciążenia dla leasingobiorcy. Przed zawarciem umowy warto zwrócić uwagę na wszelkie opłaty dodatkowe, takie jak kary finansowe związane z nieterminowym opłacaniem należności. Comiesięczny czynsz leasingowy może pozostać w takiej samej wysokości, jednak nałożone dodatkowe zobowiązania mogą zaburzyć płynność finansową przedsiębiorstwa i co więcej – doprowadzić do rozwiązania umowy leasingowej.

  1. Jak obliczyć ratę leasingu?

Na ratę leasingu wpływa niezwykle wiele czynników – począwszy od opłaty wstępnej, rozkładu i ilości rat leasingowych a kończąc na wysokości wartości wykupu. W internecie dostępnych jest wiele kalkulatorów, które umożliwiają hipotetyczne obliczenie jej wysokości. Należy pamiętać o tym, że jest to wartość orientacyjna, a jedynie skonsultowanie się z wykwalifikowanym pracownikiem firmy leasingowej może pozwolić na zaplanowanie kosztów przedsiębiorstwa oraz podjęcie ostatecznej decyzji o podpisaniu umowy leasingowej.

Artykuł sponsorowany 

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Stłuczka na parkingu

Stłuczka na parkingu – kto wypłaci odszkodowa...

Zatłoczone i ciasne parkingi to miejsca wyjątkowo sprzyjające...
Gdzie jechać na wakacje autem

Gdzie warto jechać na wakacje autem? 3 popula...

Na wakacje można udać się różnymi środkami transportu - można...
tanio ładować elektryka

Jak łatwo i tanio ładować elektryka, samochód...

Samochody elektryczne poruszające się po naszych ulicach już nikogo ni...
Użytkowanie samochodu elektrycznego w zimę

Użytkowanie samochodu elektrycznego w zimę...

Marznące opady deszczu, zamiecie śnieżne czy siarczyste mrozy to tylko...