• Menu

  Rasy kotów – wszystko co powinieneś o nich wiedzieć!

  Koty są udomowionymi zwierzętami, których posiadanie jest równie popularne, co psów. Najbardziej znanym gatunkiem kota są popularne dachowce. Jednak istnieje wiele kotów rasowych, które również zyskują coraz większe grono fanów. Różnorodność ras bierze się z procesu naturalnej mutacji, jaka przebiega podczas rozmnażania się tych zwierząt. Jeśli planujesz adopcję lub zakup kotka, dowiedz się, jakie są najczęściej wybierane rasy kotów.

  Decyzja o posiadaniu kota powinna być odpowiedzialna i przemyślana. Kot jest przyjacielskim stworzeniem, a obecny w rodzinie, będzie jej doskonałym towarzyszem. Koty wymagają sporo uwagi ze strony swojego podopiecznego. Każdy posiadać kota, powinien otoczyć go opieką oraz poświęcać mu sporo czasu. Warto przed podjęciem ostatecznej decyzji wziąć pod uwagę swój styl życia, możliwości wspólnie spędzonego czasu, a także warunki mieszkaniowe.

  Rasy kotów

  Rasy kotów

  Świat hodowców kotów dzieli rasy na różne kategorie. By kociak mógł zaliczać się do danej rasy, musi spełniać określone dla niej charakterystyczne cechy. Przynależność jest zaświadczona rodowodem, który jest dokumentem uwzględnianym na całym świecie. Choć każdy kot jest wyjątkowy i niepowtarzalny dla swojego właściciela, pewne rasy zwracają szczególną uwagę, ze względu na wygląd czy także cechy charakteru i usposobienie. Sprawdź, jakie rasy kotów są jednymi z najbardziej wyjątkowych.

  1. Kot norweski leśny

  Kot norweski leśny pochodzi z chłodnej Skandynawii, dlatego też jest przystosowany do życia w bardzo niskich temperaturach, sięgających nawet -30 stopni. Wizualnie, jest dużym, postawnym zwierzęciem o półdługich włosach. Cechą charakterystyczną są dłuższe, tylne łapy, które pozwalają mu na wspinaczkę nawet po skałach. Mieszkając w domu lubi wspinać się na różne, wysokie szafki lub parapety. Jego sierść jest dwupoziomowa: wierzchnie włosy są dłuższe, a wewnętrzna warstwa jest puszysta i zbita. Dzięki temu zmoczenie się kotka podczas wędrówek jest prawie niemożliwe.

  Kot Norweski kocha wspinaczkę, jest szybki i zwinny. W stosunku do ludzi jest nieufny, ale szybko przywiązuje się do swojego właściciela. Jego charakter jest łagodny i niekonfliktowy, dlatego kot norweski będzie świetnym przyjacielem dla dzieci. Dodatkowo cechuje go inteligencja, a także szybkie przyswajanie nowych informacji.

  2. Angora turecka

  Kotek rasy angora turecka jest średniej wielkości zwierzęciem. Jest eleganckim kociakiem, który porusza się delikatnie i z gracją. Posiada długowłosa, puszysta sierść, którą podziwia duże grono miłośników kotów. Angora turecka bardzo lubi zabawę ze swoimi właścicielami, a także jest przyjacielska i oddana w stosunku do nich. Cechuje ją żywy i wesoły charakter, dlatego potrzebuje sporo ruchu oraz czasu spędzonego ze swoim właścicielem. Jest łagodny dla dzieci, pod warunkiem uszanowania jego potrzeb.

  3. Kot savannah

  Kot rasy savannahh zachwyca swoim rzadkim, egzotycznym wyglądem. Charakteryzuje go wysoki poziom inteligencji, dlatego szybko i bez problemu nauczysz go nowych sztuczek czy chodzenia na smyczy. Otoczony miłością, bardzo związuje się ze swoim właścicielem, mimo iż posiada skłonności do ucieczki, ponieważ kocha wolność. Jest żywiołowy i energiczny, kocha zabawę i różnego typu wspinaczkę. W rasie savannah można znaleźć wiele zachowań, które bardziej kojarzone są z psem niż kotem. Kot tej rasy szybko uczy się aportować, wita swojego właściciela po powrocie do domu, a także potrafi otworzyć łapką drzwi.

  4. Kot Amerykański krótkowłosy

  Kot Amerykański krótkowłosy jest bardzo spokojnym zwierzęciem, który będzie idealny dla osoby starszej. Dodatkowo kotki tej rasy cieszą się dobrym zdrowiem i rzadko chorują. Są łatwe w utrzymaniu i nie mają wielkich potrzeb. Ze smakiem zjedzą karmę mokrą oraz suchą, a ich futerko, dzięki krótkiej sierści, jest łatwe w pielęgnacji. Ich postura jest potężna i muskularna, mimo że kot amerykański nie jest miłośnikiem aktywności fizycznej. Jest jedną z kocich ras, której przedstawiciele żyją naprawdę długo, w dobrych warunkach nawet 20 lat.

  5. Kot Jawajski

  Kot jawajski jest często kojarzony ze względu na jedwabiste, miękkie, lśniące futerko. Jego postura jest smukła i delikatna, ale to tylko pozory. Kotek tej rasy jest niesamowicie silny, szybki i zwinny. Jest żywiołowym i wesołym kotkiem, który kocha zabawę. Chwile, jakie wykorzystuje na odpoczynek są krótkie, dlatego też nieustannie domaga się uwagi ze strony właściciela. Kot jawajski akceptuje w domu inne kotki, pod warunkiem, że ich poznanie jest przeprowadzone w prawidłowy sposób.

  6. Szylkret

  Szylkret jest niesamowitym, wyjątkowym rodzajem kociego ubarwienia. Ich występowanie jest bardzo rzadkie, dlatego jest cenne dla hodowców kotów. Koty szylkretowe uznawane są, za przynoszące szczęście właścicielowi. Każdy szylkret jest jedyny w swoim rodzaju, dlatego że nie ma dwóch takich samych osobników. Różni je intensywność barw, a także różne rozmieszczenie kolorów. Koty szylkretowe najczęściej są samicami, chociaż zdarzają się wyjątki.

  Wiek kota – jak obliczyć, ile lat ma kot?

  Obliczanie wieku kota jest nieco bardziej skomplikowane niż psa. Ogólnie przyjęta zasada mówi, że pierwsze pół roku życia kota odpowiada 25 latom ludzkim. Wynika to z bardzo szybkiego rozwoju zwierzęcia w krótkim okresie czasu. Natomiast każdy kolejny rok życia kota przeliczany jest na cztery lata ludzkie. Przykład: kot, który ma 6 lat kocich, w przeliczeniu na lata ludzkie żyje 41 lat.

  Koty rasowe, a także zwykłe dachowce są niesamowitymi zwierzętami. Kryją w sobie tajemnicę, a odpowiednio pielęgnowane potrafią się odwdzięczyć wielką miłością dla swojego właściciela.

  Jedna odpowiedź do “Rasy kotów – wszystko co powinieneś o nich wiedzieć!”

  1. Aga Sz pisze:

   Najpiękniejszy ten bez sierści – obrzydlistwo

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane