• Menu

  Radpol poprawia przepływy operacyjne

  32Radpol, czołowy producent i dostawca zaawansowanych produktów dla energetyki, ciepłownictwa, instalacji wodnych, kanalizacyjnych i gazowych, w I półroczu 2015 roku znacząco zredukował zadłużenie finansowe i istotnie poprawił przepływy z działalności operacyjnej. Spółka w ostatnich miesiącach wdrożyła nowy dywizyjny model działalności i planuje do końca roku przenieść zakład Finpol Rohr do nowej lokalizacji oraz włączyć go w swoje struktury.

  W I półroczu tego roku Radpol osiągnął 1,2 mln zł skonsolidowanego zysku netto, przy 93,9 mln zł przychodów ze sprzedaży. Wyższe przychody wypracował segment ciepłowniczy (+7,3%), niższe – segment energetyczny (-9,2%) oraz wod-kan-gaz (-4,3%). Zysk na poziomie EBITDA wyniósł 9,0 mln zł, przy marży 9,6 proc., a po jego korekcie o zdarzenia jednorazowe – 10,8 mln zł.

  – Na nasze wyniki finansowe wpłynęło kilka istotnych czynników: przede wszystkim drastyczny wzrost cen surowców, niska sprzedaż na początku roku oraz zdarzenia jednorazowe. Utworzyliśmy rezerwy w wysokości 1,75 mln zł na nasz majątek w Pile oraz przeniesienie zakładu Finpol Rohr z Warszawy do Lublina – skomentował Daniel Dajewski, Prezes Zarządu Radpol S.A.

  W raportowanym okresie dynamicznie wzrosły ceny surowców na bazie etylenu, co było znaczącym elementem spadku zysku brutto na sprzedaży w segmencie wod-kan-gaz. Pomimo tego Radpol dzięki skutecznym działaniom optymalizacyjnym obniżył zadłużenie finansowe aż o 8,8 mln zł (spadek o 12,1 proc.) do 62,5 mln zł oraz zdecydowanie poprawił przepływy z działalności operacyjnej (6,6 mln zł z -1,2 mln zł uzyskanych w I połowie minionego roku).

  – Druga połowa roku jest dla Radpolu tradycyjnie lepszym okresem. Już w czerwcu w stosunku do ubiegłych miesięcy odnotowaliśmy poprawę sprzedaży, głównie w segmencie wod-kan-gaz, notując ponad 40-proc. wzrosty r/r. Rozpoczynamy także realizację kontraktu dla Energa Operator oraz jesteśmy w końcowej fazie uzyskania certyfikatów na dostarczanie naszych produktów dla branży kolejowej. To pozwoli nam zwiększyć sprzedaż wysokomarżowych zastosowań do budowy trakcji kolejowych – powiedział Andrzej Sielski, Wiceprezes Zarządu Radpol S.A.

  Plany Radpol na najbliższe miesiące są znacznie szersze. Zamierzeniem zarządu Spółki jest zakończenie do końca roku prac związanych z przeniesieniem zakładu Finpol Rohr (producenta systemów preizolowanych dla podziemnych i napowietrznych sieci ciepłowniczych oraz do przesyłu innych mediów) z Warszawy do Kolonii Prawiedniki k. Lublina. Dzięki temu Spółka osiągnie istotne synergie kosztowe, a przede wszystkim w pełni będzie wykorzystywać moce produkcyjne obecnego tam nowoczesnego zakładu Rurgaz.

  Do końca roku Zarząd Radpolu planuje wypracować także strategię rozwoju na lata 2016-2018, która będzie dokładnie wskazywać cele i kierunki, w których Spółka chce się rozwijać.

  Pracujemy nad strategią Spółki. W ostatnich latach rozwijaliśmy się poprzez akwizycje i inwestycje. Obecnie planujemy skupić się na wzroście organicznym i poprawie efektywności. Ze względu na to, że już posiadamy najważniejsze i niezbędne aktywa do produkcji kompleksowej oferty do przesyłu energii i mediów, nakłady inwestycyjne zamierzamy istotnie zmniejszać. Radpol posiada duży potencjał produkcyjny i technologiczny – podsumował Daniel Dajewski.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane