• Menu

  Przyszłościowe produkty w konkursie „Polski Produkt Przyszłości”

  Laureaci konkursu "Polski Produkt Przyszłości"

  Laureaci konkursu „Polski Produkt Przyszłości” Fot. PARP

  Autorzy najbardziej innowacyjnych polskich rozwiązań odebrali statuetki „Polski Produkt Przyszłości”. Uroczysta gala konkursu, która odbyła się 30 listopada ub.r. w Warszawie, to zwieńczenie interesującej, dziewiętnastej już, rywalizacji dokonań technicznych i technologicznych polskich przedsiębiorców i naukowców

  Konkurs „Polski Produkt Przyszłości”, organizowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości pod patronatem Ministerstwa Rozwoju, to konkurs promujący innowacyjność, nowoczesność, postęp i przedsiębiorczość. Powstał z myślą o tych, dla których poszukiwanie nowych rozwiązań to pasja, potrzeba tworzenia, ulepszania, odkrywania tego, co dotąd nieznane. Jest skierowany do przedsiębiorców i naukowców, badaczy, twórców innowacyjnych rozwiązań, pracujących zarówno indywidualnie, jak i w konsorcjach naukowo-biznesowych.

  W tegorocznej edycji Konkursu nagrodę główną w poszczególnych kategoriach otrzymał m.in. Przemysłowy Instytut Maszyn Rolniczych z Poznania za projekt pt. „Urządzenie wielozadaniowe do regeneracyjnego kształtowania otwartych cieków wodnych” (kategoria: jednostka naukowa). Nowej generacji samobieżne urządzenie pozwoli na pełną mechanizację prac związanych z renowacją i utrzymaniem stanu kanałów i rowów melioracyjnych. Wyróżnia je możliwość poruszania się na pojedynczej gąsienicy wewnątrz cieków wodnych, innowacyjny układ zawieszenia narzędzi roboczych oraz specjalistyczny wysięgnik hydrauliczny z obrotnicą narzędzi pozwalający na jednoczesne wykonywanie wielu zabiegów renowacyjnych przy pomocy wymiennych narzędzi.

  Digital Core Design Sp. z o.o. Sp.k. z Bytomia nagrodzono za projekt pt. „D32PRO pierwszy polski komercyjny procesor 32-bitowy” (kategoria: przedsiębiorca). Sukces twórców procesora można bez wątpienia określić mianem przełomu w historii polskiej elektroniki. D32PRO to nowy, innowacyjny system konfigurowalnego procesora i kompilatora, który na podstawie zdefiniowanych parametrów i/lub wykonywanego programu automatycznie dostosuje architekturę wewnętrzną, listę najbardziej optymalnych rozkazów oraz wszelkie zasoby sprzętowe. Dzięki temu pobiera mniej energii, zapewnia większą wydajność i szybszą pracę całego układu, a także pozwala na stosowanie jednego kompilatora i jednego zestawu narzędzi do pracy z wieloma aplikacjami.

  Wspólny projekt pt. „Most drogowy z kompozytów FRP” (kategoria: konsorcjum jednostka naukowa-przedsiębiorca), autorstwa MOSTOSTAL Warszawa S.A., PROMOST Consulting Tomasz Siwowski Sp.J. z Rzeszowa, Wydział Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej i Uczelniane Centrum Badawcze Politechniki Warszawskiej doceniono za pionierską w skali kraju technologię budowy mostów z kompozytów, co otworzyło zupełnie nowy rozdział w realizacji inwestycji z zakresu budownictwa infrastrukturalnego.

  Kapituła Konkursu zdecydowała również o przyznaniu kilkunastu wyróżnień i trzech nagród specjalnych. Nagrodę Specjalną za projekt z branży ICT pt. „D32PRO pierwszy polski komercyjny procesor 32-bitowy” otrzymała firma Digital Core Design Sp. z o.o. Sp.k. z Bytomia. Nagrodę Specjalną za projekt w obszarze ekoinnowacji pt. „Technologia LSA do przetwarzania popiołów i  surowców odpadowych” otrzymała firma LSA Sp. z o.o. z Białegostoku. Nagroda Specjalna Ministra Rozwoju „e-MOBILITY” dla produktu o największym potencjale w zakresie elektromobilności została przyznana firmie BARTESKO Bartłomiej Skowroński z  Koźmina Wielkopolskiego za projekt pt. „Typoszereg elektrycznych wózków ciągnikowych”.

  PARP

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane