• Menu

  2018 rok będzie sprzyjał B+R

  Najlepszym przykładem coraz bardziej sprzyjających warunków do rozwoju działalności badawczo-rozwojowej w polskich firmach może być tzw. ulga badawczo-rozwojowa, obowiązująca w 2018 r. na zdecydowanie bardziej korzystnych zasadach niż w latach ubiegłych

  Jan Kordasiewicz, ekspert w zakresie B+R oraz funduszy unijnych z Kancelarii Doradztwa Gospodarczego Cieślak & Kordasiewicz mówi, że dzięki uldze w obszarze B+R ten sam koszt może dwukrotnie pomniejszyć koszty przychodu. Pierwszy raz może zostać odliczony w całości jako koszt uzyskania przychodu, a drugi raz wydatek od 2018 r. podlega odliczeniu jako tzw. koszt kwalifikowany w 100  proc. W praktyce oznacza to, że w przypadku poniesienia wydatków B+R w wysokości 100.000 zł netto w koszty uzyskania przychodu będziemy mogli wliczyć nawet do 200.000 zł netto, co znacząco obniża podstawę opodatkowania.

  Co to jest B+R?

  Wbrew pozorom działalność B+R to nie tylko prace nad stworzeniem produktów lub technologii innowacyjnych na skalę światową czy chociażby krajową. W procesie przyznawania ulgi na B+R innowacyjność produktu lub procesu jest oceniana na poziomie danego przedsiębiorstwa. Działalność B+R to zarówno prace nad opracowaniem nowych produktów (stworzeniem prototypów), usług lub procesów produkcyjnych, jak i realizacje związane z ulepszeniem istniejących produktów danej firmy lub jej procesów produkcyjnych.

  Przykładowo mogą to być prace nad wprowadzeniem nowej funkcjonalności produktu już wcześniej oferowanego na rynku lub prace mające na celu zwiększenie efektywności procesów produkcyjnych. Działalnością B+R nie są natomiast prace obejmujące rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, istniejących usług oraz innych operacji w toku, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

  Z ulgi na B+R może skorzystać każdy przedsiębiorca (osoba fizyczna lub prawna) prowadzący działalność badawczo-rozwojową. Ulga nie jest uwarunkowana prowadzeniem działalności w danej branży – mogą z niej skorzystać zarówno producenci, jak i przedsiębiorcy świadczący usługi.

   

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane