Autorzy najbardziej innowacyjnych polskich rozwiązań odebrali statuetki „Polski Produkt Przyszłości”. Uroczysta gala konkursu, która odbyła się 30 listopada ub.r. w Warszawie, to zwieńczenie interesującej, dziewiętnastej już, rywalizacji dokonań technicznych i technologicznych polskich przedsiębiorców i naukowców
Konkurs „Polski Produkt Przyszłości”, organizowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości pod patronatem Ministerstwa Rozwoju, to konkurs promujący innowacyjność, nowoczesność, postęp i przedsiębiorczość. Powstał z myślą o tych, dla których poszukiwanie nowych rozwiązań to pasja, potrzeba tworzenia, ulepszania, odkrywania tego, co dotąd nieznane. Jest skierowany do przedsiębiorców i naukowców, badaczy, twórców innowacyjnych rozwiązań, pracujących zarówno indywidualnie, jak i w konsorcjach naukowo-biznesowych.
W tegorocznej edycji Konkursu nagrodę główną w poszczególnych kategoriach otrzymał m.in. Przemysłowy Instytut Maszyn Rolniczych z Poznania za projekt pt. „Urządzenie wielozadaniowe do regeneracyjnego kształtowania otwartych cieków wodnych” (kategoria: jednostka naukowa). Nowej generacji samobieżne urządzenie pozwoli na pełną mechanizację prac związanych z renowacją i utrzymaniem stanu kanałów i rowów melioracyjnych. Wyróżnia je możliwość poruszania się na pojedynczej gąsienicy wewnątrz cieków wodnych, innowacyjny układ zawieszenia narzędzi roboczych oraz specjalistyczny wysięgnik hydrauliczny z obrotnicą narzędzi pozwalający na jednoczesne wykonywanie wielu zabiegów renowacyjnych przy pomocy wymiennych narzędzi.
Digital Core Design Sp. z o.o. Sp.k. z Bytomia nagrodzono za projekt pt. „D32PRO – pierwszy polski komercyjny procesor 32-bitowy” (kategoria: przedsiębiorca). Sukces twórców procesora można bez wątpienia określić mianem przełomu w historii polskiej elektroniki. D32PRO to nowy, innowacyjny system konfigurowalnego procesora i kompilatora, który na podstawie zdefiniowanych parametrów i/lub wykonywanego programu automatycznie dostosuje architekturę wewnętrzną, listę najbardziej optymalnych rozkazów oraz wszelkie zasoby sprzętowe. Dzięki temu pobiera mniej energii, zapewnia większą wydajność i szybszą pracę całego układu, a także pozwala na stosowanie jednego kompilatora i jednego zestawu narzędzi do pracy z wieloma aplikacjami.
Wspólny projekt pt. „Most drogowy z kompozytów FRP” (kategoria: konsorcjum jednostka naukowa-przedsiębiorca), autorstwa MOSTOSTAL Warszawa S.A., PROMOST Consulting Tomasz Siwowski Sp.J. z Rzeszowa, Wydział Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej i Uczelniane Centrum Badawcze Politechniki Warszawskiej doceniono za pionierską w skali kraju technologię budowy mostów z kompozytów, co otworzyło zupełnie nowy rozdział w realizacji inwestycji z zakresu budownictwa infrastrukturalnego.
Kapituła Konkursu zdecydowała również o przyznaniu kilkunastu wyróżnień i trzech nagród specjalnych. Nagrodę Specjalną za projekt z branży ICT pt. „D32PRO – pierwszy polski komercyjny procesor 32-bitowy” otrzymała firma Digital Core Design Sp. z o.o. Sp.k. z Bytomia. Nagrodę Specjalną za projekt w obszarze ekoinnowacji pt. „Technologia LSA – do przetwarzania popiołów i surowców odpadowych” otrzymała firma LSA Sp. z o.o. z Białegostoku. Nagroda Specjalna Ministra Rozwoju „e-MOBILITY” dla produktu o największym potencjale w zakresie elektromobilności została przyznana firmie BARTESKO Bartłomiej Skowroński z Koźmina Wielkopolskiego za projekt pt. „Typoszereg elektrycznych wózków ciągnikowych”.
PARP
Dodaj komentarz