• Menu

  Przedsiębiorcy BCC o Brexicie

  Business Centre Club przeprowadził wśród swoich członków sondaż dotyczący konsekwencji Brexitu dla firm. Wynika z niego, że 57,4 proc. przedsiębiorców nie obawia się wpływu konsekwencji wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej na działalność własnej firmy.

  Ci, którzy stwierdzili, że Brexit odbije się w przyszłości negatywnie na ich biznesie (42,6 proc.) wskazują przede wszystkim na takie zagrożenia jak wprowadzenie procedur celnych, ograniczenia prawne we współpracy z tamtejszymi spółkami oraz niestabilność kursów walutowych przez co najmniej kilka miesięcy. Za tym kryje się utrudniony dostęp do rynku, wyższe koszty i wydłużenie czasu dostaw, a w konsekwencji zmniejszenie inwestycji i niższe zyski.

  Przedsiębiorcy wymieniają również bardziej globalne konsekwencje, takie jak: osłabienie Unii Europejskiej w zakresie przestrzegania zasad traktatu przez jej członków ze wszystkimi tego konsekwencjami, także z możliwym rozpadem wspólnego, europejskiego projektu; niekorzystny wpływ na rynek kapitałowy, mniej euro do wspólnej unijnej kasy na dotacje, a nawet recesję.

  Na pytanie jakie będą konsekwencje Brexitu w szczególności dla polskiej gospodarki, przedstawiciele firm odpowiadają: zmiana unijnego budżetu i zmniejszenie dotacji z UE dla Polski, zmniejszenie eksportu do Wielkiej Brytanii, wyższe koszty obsługi polskiego długu, spadek konkurencyjności polskich produktów, powrót wielu Polaków do kraju, a co za tym idzie znaczne zmniejszenie transferów pieniężnych, dalsza marginalizacja Polski w strukturach Unii.

  Przedsiębiorcy dostrzegają jednak również pozytywy, jak choćby to, że gospodarka dostanie nowy silny bodziec do rozwoju, zwiększy się dostępność pracowników w Polsce w związku z powrotem części emigrantów z Wielkiej Brytanii, możliwość silniejszego zaakcentowania obecności Polski w UE.

  Zdaniem części ankietowanych przedsiębiorców, Brexit nastąpił z powodu zniesmaczenia brytyjskich wyborców systemem biurokratycznym istniejącym w Unii Europejskiej, brakiem pragmatyzmu rządzących i niedocenianiem ekonomicznych potrzeb Europy dla osiągnięcia gospodarczego wzrostu.

  Zdaniem przedstawicieli polskiego biznesu, z związku z Brexitem polski rząd powinien:

  • stać się partnerem do utrzymania Unii Europejskiej
  • aktywnie i konstruktywnie włączyć się w wypracowywanie rozwiązań w tej nowej rzeczywistości, w tym w naprawę funkcjonowania organów UE: Komisji Europejskiej
   i Parlamentu, kładąc nacisk na „odbiurokratyzowanie Brukseli”,
  • dążyć do większej integracji z UE,
  • przeciwdziałać tendencjom do powstania „unii kilku prędkości”,
  • wykorzystać Brexit jako szansę i wzmocnić pozycję naszego kraju w UE,
  • poszukiwać innych, stabilnych sojuszy na arenie międzynarodowej – wzmocnić współpracę z Niemcami i Francją,
  • pomóc utrzymać obecne zasady wymiany towarów i przepływu kapitału z Wielką Brytanią / podpisać specjalne umowy dwustronne,
  • uzgodnić z rządem Wielkiej Brytanii i zapewnić Polakom możliwości pracy i studiowania,
  • pomóc w szukaniu nowych rynków zbytu na towary dotychczas eksportowane do Anglii.

   

  Komentarz prezesa BCC – Marka Goliszewskiego:

  BCC z żalem odnotowuje wynik brytyjskiego referendum w sprawie wyjścia z Unii Europejskiej. To duży cios dla Wspólnoty, która tworzy dobrobyt i utrzymuje pokój w Europie od kilkudziesięciu lat. Dotychczas UE wyłącznie się poszerzała, a Brexit jest precedensem. Szanując wybór społeczeństwa brytyjskiego, trzeba obecnie skupić się na wyciągnięciu wniosków i zastanowić co zrobić, aby wyjście Wielkiej Brytanii nie zachęciło innych państw do podobnego kroku. Jesteśmy przekonani, że należy dążyć jeszcze głębszej, solidarnej integracji Unii. Globalizacja powoduje, że tylko silne organizacje przetrwają konkurencję w starciu z takimi potęgami jak USA czy Chiny. Wspólny, unijny rynek jest niezbędny dla konkurencyjności UE, a szczególnie istotne jest przyjazne dla przedsiębiorców otoczenie prawne.

  Pozytywnym skutkiem Brexitu dla Polski może być powrót do kraju 200-300 tys. Polaków, którzy być może zostaliby w Wielkiej Brytanii na zawsze. Prawie milionowa rzesza nowej imigracji z Polski była jednym z powodów decyzji Brytyjczyków.

  Jedną z istotnych, negatywnych konsekwencji Brexitu, może być zmniejszenie środków UE dla Polski, ponieważ Wielka Brytania jest bardzo dużym płatnikiem netto do wspólnotowego budżetu. Nie stanie się to jednak natychmiast z uwagi na dwuletni okres negocjacji. Wielka Brytania zapewne będzie zabiegać o utrzymanie różnego rodzaju ułatwień w eksporcie swoich towarów na rynek europejski, w związku z czym będzie pewnie również akceptować konieczność wkładu do budżetu UE.

  W przejściowym okresie, niekorzystne dla firm mogą być wahania kursowe, choć na razie, są one stosunkowo umiarkowane. Osłabienie polskiej waluty to przede wszystkim problem dla importerów, frankowiczów i typowych gospodarstw domowych. Słaby złoty jest za to korzystny dla eksporterów.

   

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane