• Menu

  7 elementów, które musi posiadać projekt domu energooszczędnego

  projekt domu energooszczędnegoZanim zdecyduje się o budowie domu trzeba wybrać jego projekt. W tym momencie warto pomyśleć o przyszłości i rozejrzeć się za możliwościami, które pozwolą na oszczędzanie pieniędzy. Jedną z takich opcji jest dom energooszczędny. Jakie elementy musi posiadać jego projekt?

  Wysokie rachunki za ogrzewanie są często zmorą wielu właścicieli domów. Domy energooszczędne to takie, który pozwalają na zminimalizowanie kosztów za energię. Duży wpływ na utraty ciepła mają takie elementy jak wielkość budynku, kształt, układ pomieszczeń czy użyte materiały. Jak uniknąć utraty ciepła i zminimalizować koszty? Wystarczy znać parę energooszczędnych trików.

  1. Wielkość

  Każdy marzy o dużym domu, jednakże im większa powierzchnia tym ciężej jest utrzymać w nim ciepło. Mały dom generuje mniejsze koszty ogrzewania. Winne utracie ciepła są często przegrody, których powierzchnię określa właśnie wielkość domu i jego kształt.

  2. Kształt

  Domy energooszczędne charakteryzują się zazwyczaj prostokątną bryłą i dwu lub jednospadowym dachem bez wykuszy. Unikając załamań i narożników minimalizuje się utraty ciepła, a także koszty budowy domu. Projektując budynek warto zwrócić uwagę, że jednopiętrowe domy lepiej zachowują ciepło niż wielopiętrowe.

  3. Układ

  Odpowiedni układ pomieszczeń sprawia, że rozmieszczając instalację grzewczą zwraca się uwagę na pomieszczenia o niższym zapotrzebowaniu temperatury oraz te, gdzie przebywają na co dzień mieszkańcy. Na północnej stronie można więc umieścić schowki, pokoje techniczne czy garaż, a po stronie południowej pokoje dzienne oraz sypialnię.

  4. Izolacja

  Najwięcej energii cieplnej ucieka przez ściany i dach, dlatego trzeba odpowiednio dobrać materiały i dodać izolację termiczną. Zaleca się docieplenie muru styropianem lub wełną mineralną o grubości 12 cm. Coraz częściej zaleca się jednak stosowanie warstwy od 20 cm. Dodatkowo izolacja dachu powinna mieć minimum 20 cm. W projekcie tym unika się też trudnych do izolacji miejsc. Są tzw. mostki termiczne, które występują przy połączniu płyt balkonowych ze styropianem czy w ościeżach przy oknach i drzwiach.

  5. Okna

  Duże powierzchnie szklane nie sprzyjają utrzymaniu komfortowej temperatury. Decydując się na duże okna powinno się zrezygnować z sięgających do ziemi okien. Trzeba też unikać umieszczania tych okien na dogrzewanej północnej stronie domu. Istnieje też możliwość zamontowania specjalnych okien z wkładkami termoizolacyjnymi, które charakteryzują się niższym współczynnikiem przenikania ciepła.

  6. Wentylacja

  Wyeliminowanie strat ciepła dzięki izolacji pozostawia jeszcze inny wariant utraty ciepła. Działanie wentylacji sprawia, że do domu napływa zimne powietrze z zewnątrz, a tym samym traci się ciepła powietrze, które wypływa z domu. Straty tego typu są bardzo poważne, dlatego warto zainteresować się rekuperatorami, które pozwalają na odzyskanie ciepła z wywiewanego powietrza.

  7. Energia

  Za dom energooszczędny uznaje się taki budynek, którego wskaźnik zapotrzebowania na ciepło nie jest większy niż 70 kWh/mna rok. Tego typu obliczenia można oszacować przy wybieraniu projektu domu. Sprzyja temu zastosowanie metod izolacji i zapobieganie utraty ciepła, dlatego warto zwracać uwagę na szczegóły projektu.

  Domy energooszczędne to przyszłość. Niższe rachunki za ogrzewanie, dzięki zastosowaniu odpowiedniej izolacji sprawią, że inwestycja się zwróci, a mieszkanie w takim budynku będzie niezwykle komfortowe.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane