logo
logo
logo
logo
Praca w domu

Praca w domu – sposoby na zwiększenie swojej efektywności
Opublikowano: 27 lutego 2021

Płaczące dziecko. Partner, który ciągle o coś pyta. Dokumenty, których nie możesz znaleźć. Dzwonek do domu i uliczny hałas. Jest wiele powodów, przez które praca w domu bywa naprawdę wymagająca. Na szczęście istnieją sposoby, które pomogą ci w zwiększeniu efektywności i sprawniejszym wykonywaniu swoich obowiązków. Warto rozważyć sprawdzenie choć części z nich.

Praca w domu

Praca w domu, czyli zacznij od stanowiska pracy

W biurze miałeś swoje biurko, doskonale wiedziałeś, gdzie leżą potrzebne dokumenty. No i ten wygodny fotel, dzięki któremu nie bolał cię kręgosłup. Jeśli praca w domu jest u ciebie połączona z kiepskimi warunkami, nic dziwnego, że odbija się to na twojej efektywności. Zmęczone ciało przekłada się na mniejsze chęci do pracy.

Zacznij więc od przygotowania wygodnego stanowiska pracy. Będziesz spędzał przy biurku wiele godzin, musisz się więc czuć przy nim dobrze. Wyreguluj fotel tak, aby nawet długie godziny spędzone nad wertowaniem dokumentów nie przyprawiły cię o ból pleców. Kolejną sprawą jest dobre oświetlenie – jeśli lampa nie spełnia twoich oczekiwań, pomyśl nad małą lampką biurową. Zmęczone oczy myślą o spaniu, a nie intensywnej pracy!

W miarę możliwości na twoim biurku powinny znajdować się wyłącznie rzeczy, które są ci potrzebne do pracy. Ważne jest to, aby twój mózg wiedział, że teraz jest czas intensywnego myślenia i nie może się rozpraszać niepotrzebnymi rzeczami.

Praca w domu w koszuli i pod krawatem? Czemu nie!

Tak, z jednej strony nikt nie musi cię widzieć, więc równie dobrze mógłbyś cały dzień siedzieć w piżamie. Być może tak nawet czasami pracowałeś. Dobrze jest jednak zaakcentować, że teraz nadszedł czas na pracę. Odpowiedni ubiór może pomóc ci skoncentrować się na swoich obowiązkach. W obecnej sytuacji musisz mobilizować sam siebie, warto więc pomagać sobie na różne sposoby. Choćby i takie.

Praca w domu może być również oparta na rutynie! Wstawaj o regularnych porach, wyznaczaj sobie przerwy tak jak w prawdziwej pracy. Szybko przekonasz się, że czynności, które wcześniej wykonywałeś cały dzień, da się w rzeczywistości zrobić znacznie szybciej. Po prostu rozpraszanie się zdecydowanie szkodzi efektywności. Przeglądanie mediów społecznościowych, oglądanie śmiesznych filmów – na to wszystko będzie czas po pracy!

Warto pracować nad poziomem swojej dyscypliny, ponieważ to ona będzie dla nas najważniejszym motorem napędowym. Swoją drogą, wiele osób twierdzi, że najefektywniej pracuje im się wtedy, gdy dzień zaczynają od wykonania najtrudniejszych prac. Wówczas każde kolejne zadanie jest tak naprawdę mniejszym wyzwaniem. Tak więc jeśli z każdą następną godziną jesteśmy coraz to bardziej zmęczeni, to przynajmniej zajmujemy się coraz prostszymi sprawami. Niestety, nie każda praca pozwala na tego typu elastyczność.

Pamiętaj o życiu poza pracą

Tak naprawdę najłatwiej pracuje się nam, gdy jesteśmy wypoczęci i mamy świeżą głowę. Z tego powodu niezwykle istotny jest zdrowy sen, ale również rozdzielanie pracy od odpoczynku.

Praca w domu dla wielu osób jest problematyczna, ponieważ czują, że pracują cały czas. Rano zajmowanie się dokumentami, po południu wykonywanie telefonów a wieczorami odpisywanie na maile. Nieumiejętność rozgraniczenia pracy od zwykłego przebywania w domu może na dłuższą metę okazać się naprawdę męcząca. Z tego powodu warto wyznaczyć sobie określone ramy godzinowe, w których wykonujemy konkretne obowiązki. Jeśli w pracy spędzaliśmy 8 godzin dziennie, to i w naszym domowym biurze tyle czasu musi wystarczyć.

Gdy już oderwiemy się od naszych zajęć, warto oddać się ćwiczeniom lub choćby wyjść na spacer. Warto dbać o nasze ciało oraz umysł. Jeżeli będziemy w dobrej kondycji, wówczas spostrzeżemy, że wykonywanie codziennych prac przychodzi nam zdecydowanie łatwiej. Tak, świeżość umysłu jest zdecydowanie jedną z najważniejszych spraw podczas pracy w domu.

Mamy nadzieję, że wśród powyżej wymienionych porad znalazłeś choć parę, z których postanowisz skorzystać. A może niektóre z nich już przetestowałeś? Jakie są twoje metody na efektywną pracę w domu?

Jan Strychacz

 

 

 

Tagi: , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Liczba komentarzy: Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

psychotropy

Psychotropy – sztuczny spokój. Konsekwencje n...

Nikt z nas nie jest w stanie uniknąć stresu w życiu. Czasy, w jakich ż...
moskitiera

Jaką moskitierę wybrać? Praktyczny poradnik...

Nareszcie przyszło lato, a wraz z nim mnóstwo owadów, które po...
dystrybutor do wody

Woda z bezbutlowego dystrybutora to tańszy od...

Dorosły człowiek powinien wypijać dziennie ok. 2,5 litra wody. To dosk...
domek narzędziowy

Komu się przyda domek narzędziowy?...

W Twoim ogrodzie, na tarasie, działce lub podwórzu zaczyna brakować mi...