Korzystne położenie geograficzne powiatu słupskiego w północnej nadbałtyckiej części Polski przekłada się na jego atrakcyjność zarówno inwestycyjną, jak i turystyczną. Region ten stanowi idealne miejsce dla inwestycji pod kątem dostępności do rynków zagranicznych, głównie skandynawskich i nadbałtyckich.
Powiat słupski, będący laureatem drugiego miejsca Ogólnopolskiego Rankingu Powiatów Polskich w kategorii powiatów od 60 do 120 tys. mieszkańców, położony jest w środkowej części Wybrzeża Bałtyckiego i północno-zachodniej części województwa pomorskiego.
Konsekwentna polityka proinwestycyjna, położenie przy drodze krajowej nr S6 zwanej „Nadmorskim Szlakiem Inwestycyjnym”, jak i bliskość do portów morskich Gdyni, Gdańska, Świnoujścia, Szczecina i portów lotniczych w Gdańsku-Rębiechowie i Szczecinie-Goleniowie czynią powiat regionem ciekawym dla potencjalnych inwestorów.
Gminy powiatu dysponują terenami przeznaczonymi pod działalność przedsiębiorstw o różnym profilu. W przemyśle najprężniej rozwijają się branże: budowlana, metalowa i motoryzacyjna, przetwórstwo drzewne i tworzyw sztucznych. Ziemia słupska znana jest m.in.: z produkcji butów, narzędzi ogrodniczych, komponentów dla przemysłu motoryzacyjnego, łodzi z plastiku czy nowoczesnych autobusów. Swoją siedzibę mają tu znane w całym kraju i za granicą firmy: Morpol, Scania, Gino Rossi, Curver, Fiskars czy NordGlass.
Znaczącą dziedziną gospodarki w powiecie słupskim jest rolnictwo. Występują tu doskonałe warunki do uprawy ziemniaków i rzepaku. W gminach powiatu zaopatruje się w ziemniaki jeden z największych inwestorów w branży spożywczej na Pomorzu – holenderska firma Farm Frites Poland.
Ze względu na doskonały dostęp do morza, 57-kilometrową linię brzegową, piaszczyste plaże i wysoki procent zalesienia terenu (43 proc.), obok rolnictwa i przemysłu, znaczącą gałęzią gospodarki jest turystyka.
Atrakcyjność inwestycyjną powiatu podnosi istniejąca od 1997 roku Słupska Specjalna Strefa Ekonomiczna zarządzana przez Pomorską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. z siedzibą w Słupsku. Inwestorzy mogą tu liczyć na korzystne ulgi i zwolnienia z podatków. Słupska Strefa obejmuje obecnie 900 hektarów gruntów inwestycyjnych w środkowej części Pomorza, z czego blisko ponad 300 hektarów terenów strefowych zlokalizowanych jest w samym powiecie słupskim i stanowi tym samym ważne narzędzie wspierające rozwój gospodarczy powiatu i całego Pomorza Środkowego. Na terenie strefy działa również Słupski Inkubator Technologiczny, umożliwiający nawiązywanie wzajemnych relacji pomiędzy firmami strefowymi, lokalnym biznesem, instytucjami naukowo-badawczymi oraz firmami okołobiznesowymi. Działa w nim również nowoczesne centrum szkoleniowo-konferencyjne, Pracownia Automatyki, Robotyki i Systemów Wizyjnych oraz Pracownia Odnawialnych Źródeł Energii.
Z powodu silnych wiatrów na wybrzeżu Bałtyku region słupski stał się atrakcyjnym terenem pod budowę farm wiatrowych. W pozyskiwaniu energii z wiatru przodują gminy Kobylnica, Słupsk, Ustka i Potęgowo. W powiecie pozyskuje się efektywnie również energię słoneczną, energię wody wytwarzaną przez elektrownie wodne na rzekach Słupi, Łupawie, Wieprzy oraz energię z biomasy. Przykładem takiej inwestycji jest biogazownia w gminie Potęgowo.
Naturalne bogactwo regionu, jakim jest woda przyciąga licznych turystów i stwarza warunki do rozwoju turystyki aktywnej. Oprócz wielu walorów przyrodniczych, atutem regionu są życzliwi mieszkańcy, regionalna kuchnia oraz liczne imprezy, np. Słupskie Pokopki, Festiwal Legend Rocka w Dolinie Charlotty oraz popularne imprezy folklorystyczne takie jak Czarne Wesele w Klukach, czy Pomorska Gęsina.
Powiat słupski zmienia się i rozwija gospodarczo, turystycznie i kulturowo zachowując swoje naturalne walory, niepowtarzalny urok i charakter, stwarzając przyjazne warunki do inwestowania. Nie pozostaje nic innego jak przyjechać, zobaczyć, zostać i z sukcesem zainwestować!
Tagi: biogazownia w gminie Potęgowo, centrum szkoleniowo-konferencyjne, Curver, elektrownie wodne na rzekach Słupi, Festiwal Legend Rocka w Dolinie Charlotty, firma Farm Frites Poland, Fiskars, Gino Rossi, Łupawie, Morpol, NordGlass, Ogólnopolski Ranking Powiatów i Gmin, położenie geograficzne powiatu słupskiego, powiat słupski, Pracownia Automatyki, Pracownia Odnawialnych Źródeł Energii, Robotyki i Systemów Wizyjnych, Scania, Słupsk, Słupska Specjalna Strefa Ekonomiczna, Słupskie Pokopki, w środkowej części Wybrzeża Bałtyckiego, Wieprz
Dodaj komentarz