logo
logo
logo
logo
Sta­nisław Cybula

Powiat drawski – inwestycje w infrastrukturę i rozwój społeczny
Opublikowano: 28 stycznia 2022

Powiat Drawski, położony na Pojezierzu Drawskim, w południowo-wschodniej części województwa zachodnio­pomorskiego, to jedno naj­piękniejszych i najciekawszych miejsc w tym regionie. Wspólnotę samorządową powia­tu tworzą mieszkań­cy pięciu gmin: Drawska Pomorskiego, Kalisza Pomorskiego, Czaplinka, Złocieńca i Wierzchowa. W skład powiatu wchodziła wcześniej dodatkowo gmina Ostrowice, jednak z dniem 1 stycznia 2019 roku została zniesiona rozporządzeniem Rady Ministrów, a jej dotychczasowy obszar został włączony do sąsiednich dwóch gmin: Drawsko Pomorskie i Złocieniec. Od listopada 2018 roku funkcję Starosty Drawskiego pełni Sta­nisław Cybula.

Powiat drawski inwestuje zarówno w infrastrukturę, jak i rozwój społeczny. Roczne wydatki inwestycyjne sięgają kilkunastu milionów złotych. Duża część tych środków pozyskiwana jest z programów unijnych i rządowych. Z inicjatywy władz samorządowych Powiatu Drawskiego zawarto umowę pomiędzy Województwem Zachodniopomorskim a jednostkami samorządu terytorialnego na realizację Kontraktu Samorządowego „Strefa Centralna”. Powiat Drawski jest Liderem Kontraktu. Realizowany jest on w celu wzmocnienia potencjału gospodarczego, rozwoju usług sfery społecznej oraz poprawy warunków infrastrukturalnych rozwoju społecznego i gospodarczego całego obszaru nim objętego, szczególne w zakresie edukacji, inwestycji drogowych, inwestycji w OZE oraz transportu publicznego, będących obszarami pochłaniającymi najwięcej środków. Łączna kwota dofinansowania, pozyskanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 wyniosła 43 179 490,00 zł. W skład kontraktu wchodzi 20 jednostek samorządu terytorialnego z terenu powiatów: drawskiego, łobeskiego oraz świdwińskiego

Dowodem uznania dla lokalnych sukcesów jest stała od lat wysoka lokata w Ogólnopolskim Rankingu Związku Powiatów Polskich. Trzykrotnie z rzędu w latach 2012 – 2014 Powiat Drawski w tym Rankingu zajął I miejsce otrzymując tym samym tytuł Dobry Polski Samorząd i SUPERPOWIAT. W 2015 r. Powiat Drawski uplasował się na II miejscu. Doceniona została także nasza działalność za rok 2019 – Powiat zajął III miejsce w kategorii „Powiaty do 60 tysięcy mieszkańców”, a eksperci ZPP przyznali honorowy tytuł i statuetkę „SUPERPOWIAT”. Rok 2020 powiat zakończył na II miejscu w rankingu.

Powiat drawski

Powiat drawski to także miejsce atrakcyjne turystycznie. W dobie pandemii modny i popularny stał się wypoczynek w małych rodzinnych ośrodkach, agroturystykach oraz pensjonatach, a to właśnie jest naszym atutem. Nasz powiat to wymarzone miejsce dla miłośników rowerów. Kilkanaście tutejszych szlaków rowerowych wytyczonych zostało starannie, by piękno przyrody przeplatało się z niezwykłymi miejscami kultury i historii. Piękno natury, cud jezior, malowniczość wiosek, stare pałace, kościoły i ciekawostki różnego typu – to właśnie atrakcje rowerowych szlaków powiatu drawskiego. Wystarczy wsiąść na rower i wybrać jedną ze wspaniałych tutejszych tras. Kajakarze także będą zadowoleni – przepływająca przez powiat drawski rzeka Drawa już od dawna znana jest amatorom spływów kajakowych. To najdłuższa (186 km.) i najpiękniejsza rzeka Pojezierza Drawskiego. Czystość, zmienny charakter nurtu oraz atrakcyjne warunki przyrodnicze sprawiają, że spływ jej wodami to niezapomniana przygoda. Jeden z najpiękniejszych szlaków wodnych w Polsce nosi imię ks. kardynała Karola Wojtyły, który trzykrotnie pokonywał go kajakiem.

Nasz region ma czym się pochwalić i czym przyciągać, to miejsce, w którym chce się żyć i wypoczywać. Panuje tu dobry klimat dla każdego. Warto u nas być, warto do nas wracać – zapraszamy!

 

powiat drawski

 

Starostwo Powiatowe w Drawsku Pomorskim

Pl. Elizy Orzeszkowej 3, 78 – 500 Drawsko Pomorskie

Biuro Obsługi Klienta tel. 94 36 334 64

Sekretariat tel.  94 36 307 83, fax 94 36 320 23

e-mail: powiatdrawski@powiatdrawski.pl

www.powiatdrawski.pl

https://www.facebook.com/PowiatDrawski

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

podatek od nieruchomości

Samorządy podnoszą stawki podatku od nierucho...

Na rok 2023 r. ministerstwo określiło górny pułap stawki podat...
Niepłacący lokatorzy

Niepłacący lokatorzy – długi liczone w...

Niepłacący lokatorzy to palący problem wspólnot, spółdzielni m...
Europejski Kongres Samorządów

Nowa solidarność dla nowej epoki – zapr...

Zapraszamy na VIII Europejski Kongres Samorządów, który odbędz...
Powiat Świdwiński

Powiat Świdwiński – ambitne projekty zg...

Od 10 lat, czyli od pierwszej edycji Ogólnopolskiego Rankingu...