• Menu

  Jak Polacy finansowali święta w 2016 r. ?

  BIK przeanalizował skalę zaciągania przez Polaków kredytów konsumpcyjnych (ratalnych i gotówkowych) w okresie przedświątecznym (od 1 grudnia do 24 grudnia). W okresie przedświątecznym 2016 r. banki i SKOK-i udzieliły łącznie 556,4 tys. kredytów na kwotę 5,7 mld zł. W porównaniu do analogicznego okresu roku 2015, o 12% spadła liczba udzielonych kredytów natomiast o 4% wzrosła ich wartość.

  Jak informował grudniowy odczyt BIK Indeksu Popytu na Kredyty Konsumpcyjne, wartość wniosków o kredyty konsumpcyjne, w przeliczeniu na dzień roboczy, była wyraźnie wyższa od analogicznego okresu roku ubiegłego (+10,9% XII.2016 r.). W związku z tym spodziewany był pozytywny wynik sprzedaży tych kredytów szczególnie w segmencie sprzedaży ratalnej, związanej z zakupami świątecznymi.

  Wpływ na wzrost wartości udzielonych kredytów konsumpcyjnych miał niewątpliwie przyrost średniej kwoty zaciągniętego kredytu w bankach w okresie przedświątecznym 2016 r., który wynosił 10280 zł i wzrósł o 18% w porównaniu do analogicznego okresu roku 2015 r.

  Ugruntowuje się obserwowany od kilku lat trend przesuwania się finansowania niskokwotowego, do 4 tys. zł do firm pożyczkowych, a wysokokwotowego do banków – mówi prof. Waldemar Rogowski, główny analityk kredytowy BIK.

  W okresie od 1 grudnia do 24 grudnia 2016 r. firmy pożyczkowe raportujące do BIK-u, udzieliły prawie 141 tys. pożyczek na wartość 270,9 mln zł. Jest to wzrost o 6% w stosunku do roku 2015 r. zarówno liczbie, jak i w wartości – o 29%. Wzrosła również średnia wartość udzielonej pożyczki z 1583 zł na 1923 (+21% r/r).

  Źródło: Biuro Informacji Kredytowej.

  2 odpowiedzi na “Jak Polacy finansowali święta w 2016 r. ?”

  1. zula pisze:

   Trudno, przecież bez powodu się nie bierze, ja nie tylko na święta, ale ogólnie na cięższy koniec roku musiałam pożyczyć parę zł w wonga, ale szczęśliwie mam już spłacone, koszt tylko 10 zł.

  2. oewonga pisze:

   Witam! Zula, dziękuję za skorzystanie z pożyczki w naszej firmie. Cieszę się, że pożyczone w naszej firmie pieniądze pozwoliły sfinansować bieżące wydatki. Wszystkich zainteresowanych zapraszam do zapoznania się z naszą ofertą. Maksymalna kwota pierwszej pożyczki do 60 dni wynosi 1500 zł, a jej koszt to tylko 10 zł. Co więcej, nowi Klienci mogą wnioskować o pożyczkę ratalną – do 3000 zł, którą można spłacić nawet w 12 ratach! Koszt pożyczki ratalnej można poznać na stronie wonga.pl – pod suwakami, którymi ustawia się kwotę pożyczki i liczbę rat. Aby wnioskować o pożyczkę należy przygotować: numer konta bankowego, dowód osobisty, adres e-mail oraz numer telefonu komórkowego (który będzie niezbędny do weryfikacji) i złożyć wniosek online na naszej stronie internetowej wonga.pl. Decyzja o udzieleniu pożyczki podejmowana jest m.in. po sprawdzeniu wiarygodności kredytowej potencjalnych Klientów w BIK S.A. i biurach informacji gospodarczej oraz ocenie zdolności kredytowej Klientów. Zapraszam do kontaktu z naszą infolinią pod numerem 22 388 88 88* lub skorzystania z chata na wonga.pl/live_chat?utm_source=magazynfakty. W razie pytań jestem do dyspozycji Tomasz | Ekspert wonga.com * Koszt połączenia zgodny z taryfą opłat operatora.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane