logo
logo
logo
logo
Bułgaria

Podróże po Europie – Bułgaria
Opublikowano: 6 czerwca 2023

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu Bułgaria była bardzo modnym kierunkiem wakacyjnym dla Polaków. Prawdopodobnie miało to związek z faktem, że była krajem bloku socjalistycznego, więc wyjazd tam nie wymagał wielu formalności. Dziś, gdy cały świat stoi przed nami otworem, odkrywamy Bułgarię na nowo.

Bułgaria – Złote Piaski i Słoneczny Brzeg

Chociaż nazwy najpopularniejszych bułgarskich kurortów brzmią, jakby wymyślił je przedszkolak, trzeba przyznać, że wiernie oddają charakter miejscowości. Czyste, doskonale urządzone plaże nad Morzem Czarnym, wypożyczalnie sprzętu turystycznego i wodnego, atrakcje bezpośrednio na plaży – idealne miejsce na wakacje, szczególnie dla rodzin z dziećmi. Plaża w Słonecznym Brzegu jest szczególnie przyjazna dzieciom – szeroka, piaszczysta z łagodnym zejściem do wody. Na plaży znajduje się między innymi plac zabaw. Równie atrakcyjnie prezentuje się plaża w Złotych Piaskach odznaczona Błękitną Flagą. To specjalne wyróżnienie przyznawane najlepszym i najczystszym plażą na świecie. Na plaży znajdziemy między innymi darmowy basen i aquapark.

Bułgaria – Rodopy

Chociaż Bułgaria kojarzy się przede wszystkim z wakacjami nad Morzem Czarnym, tak naprawdę to kraj w przeważającej części górzysty. Bułgarska część Rodopów jest chętnie odwiedzana przez turystów zarówno latem, jak i zimą. W sezonie zimowym góry pokrywa gruba warstwa śniegu, narciarze i snowboardziści mogą korzystać z dobrze przygotowanych tras i wyciągów narciarskich. W sezonie letnim w górach roi się od miłośników trekkingu.

Dlaczego Bułgaria?

A dlaczego nie? Ceny są dużo niższe niż w Turcji i Grecji, a klimat i warunki naprawdę porównywalne. Wystarczy spojrzeć na mapę, by dostrzec, że Bułgaria leży na tym samym równoleżniku co południowa Francja i Włochy. Warto też dodać, że Bułgaria jest sąsiadką Turcji, oba kraje szczycą się kurortami położonymi nad Morzem Czarnym.

Jeśli popatrzymy na finanse, zauważymy, że ceny w Bułgarii, po przeliczeniu na nasze rodzime złotówki, są niższe niż w kraju. Dlatego wakacje w Bułgarii nie wypadają drogo nawet jeśli musimy doliczyć koszty dojazdu. Gwarantowana ciepła pogoda, doskonałe warunki nad morzem i w górach, niskie ceny – trudno o lepszą ofertę na zimowy i letni wypoczynek.

Nieznajomość języka bułgarskiego nie powinna być problemem. Trzeba tylko pamiętać, że Bułgarzy kręcą głową, gdy potakują i kiwają przy zaprzeczaniu, odwrotnie niż u nas.

Bułgaria – jak dojechać

Bułgaria leży na kontynencie Europejskim, więc przy odrobinie uporu możemy tam dotrzeć własnym autem. Jeśli chcemy zabrać ze sobą dużo bagażu, to na pewno wygodne i tanie podróżowanie. Jednak nie wszyscy lubią jeździć samochodem po obcych krajach. Nieznajomość przepisów potrafi odstraszyć. Potrafi też słono kosztować. Połączenia międzynarodowe na trasie z Warszawy do Sofii są na tyle atrakcyjne, że warto przyjrzeć się im bliżej. Bilety możemy wyszukać i zarezerwować na platformie TRANSPOMAT. Intuicyjna wyszukiwarka w krótkim czasie przeszukuje miliony ofert, by zaproponować najatrakcyjniejsze. Można też kupić bilet, płacąc przelewem internetowym.

Najszybciej dostaniemy się do stolicy Bułgarii samolotem, podróż będzie trwała około dwóch godzin. Niestety na tej trasie próżno szukać tanich linii lotniczych, bilety lotnicze kosztują około tysiąca złotych. Dużo taniej, bo za połowę tej ceny dostaniemy się do Bułgarii autokarem. Jednak niska cena biletów autokarowych nie idzie w parze z krótką podróżą. Połączenie autokarowe przewiduje blisko trzydziestogodzinną podróż. Jeszcze dłużej będziemy jechać pociągiem. Ten bezpośredni jeździ tylko w sezonie wakacyjnym, poza nim musimy uzbroić się w cierpliwość na prawie dwie doby podróży z przesiadkami. Cena też nie będzie atrakcyjna.


Wynajem autokaru – co wpływa na koszty?

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Warszawska Wola

Warszawska Wola – najciekawsze atrakcje dla m...

Warszawska Wola odznacza się niezwykłym charakterem, który prz...
Wyjazd pod namiot

Jak zapewnić sobie komfort podczas wyjazdu po...

Wyjazd pod namiot może oznaczać fascynujące przeżycia, często jednak p...