Z podpisu elektronicznego korzysta coraz więcej firm i freelancerów, zwłaszcza po doświadczeniach związanych z epidemią COVID-19. Nic w tym dziwnego, bo dokumenty online na specjalnej platformie to bardzo wygodne rozwiązanie pozwalające Ci oszczędzić czas i środki, które pochłania obieg papierów. Dowiedz się, jak działa podpis online i dlaczego jest on nie tylko opłacalny, lecz także w pełni bezpieczny.
Epidemia COVID-19 przyśpieszyła proces depapieryzacji w polskim biznesie. Wymuszona praca zdalna i utrudnione kontakty twarzą w twarz sprawiły, że po podpis elektroniczny sięgnęły także firmy, które wcześniej były bardziej sceptycznie nastawione do nowych rozwiązań.
Przedsiębiorcy z różnych branż coraz częściej dostrzegają najważniejsze zalety podpisu online na dokumentach w postaci elektronicznej, czyli:
W świetle prawa podpis elektroniczny może być dowodem w sądzie i nie można go zakwestionować tylko dlatego, że ma postać cyfrową. Żeby zadbać o bezpieczeństwo podpisywania dokumentów online, platforma z e-podpisem powinna zapewniać:
Żeby w pełni wykorzystać korzyści, które daje podpis elektroniczny i zapewnić maksimum bezpieczeństwa, powstały platformy do podpisywania dokumentów online uznawane przez polskie i europejskie prawo. Służą one firmom oraz klientom indywidualnym jako zaufana trzecia strona, która pośredniczy w całym procesie. Tego typu platformą w Polsce jest Autenti (sprawdź: https://autenti.com/platforma-autenti/).
Na przykładzie Autenti dobrze widać, jak szybkie, wygodne i bezpieczne jest takie rozwiązanie. Cały proces wysyłania dokumentów i składania e-podpisów wygląda następująco:
Co jednak z bezpieczeństwem korzystania z podpisu elektronicznego? Gwarantuje je szyfrowanie danych 256-bitowym kluczem i wykorzystanie zaawansowanych algorytmów kryptograficznych. Dokumenty online są też opatrywane specjalną pieczęcią elektroniczną opartą o kwalifkowany certyfikat i kwalifikowanymi znacznikami czasu, co zapewnia, że treść dokumentu jest dokładnie taka sama jak w momencie jego nadania do podpisu.
Po wysłaniu dokumentu masz również stały dostęp do karty podpisów, na której sprawdzisz kto i kiedy złożył e-podpis. Pliki są następnie archiwizowane na szyfrowanym dysku w chmurze. Rozwiązanie to zapewnia, że upoważnione osoby – i tylko one – będą miały dostęp do dokumentów w przyszłości. Co również istotne centra danych z których korzysta Autenti są zlokalizowane w Europie, co znacząco podnosi bezpieczeństwo związane z przetwarzaniem danych osobowych.
Wielu osobom e-podpis kojarzy się głównie z kwalifikowanym podpisem elektronicznym, który jest prawnie równoważny własnoręcznemu. Rozwiązanie to wiąże się z dodatkowymi kosztami,
a kwalifikowany certyfikat wydawany jest na określony czas i wymaga odnawiania, co zniechęca część potencjalnych użytkowników.
Zgodnie z europejskim i polskim prawem w przypadku ponad 9 na 10 umów i dokumentów występujących w obrocie gospodarczym wystarcza jednak zwykły podpis online wykorzystujący inne metody weryfikacji podpisujących (np. e-mail i kod SMS). Kwalifikowany podpis elektroniczny jest wymagany tylko w przypadku niektórych dokumentów online, takich jak m.in.:
Warto w związku z tym przeanalizować, czy dokumenty które funkcjonują w firmie, faktycznie wymagają zachowania formy pisemnej czy może jednak warto postawić na czas i wygodę, i skorzystać z platformy oferującej e-podpis takiej jak Autenti.
Artykuł sponsorowany
Tagi: Autenti, dokument, podpis elektroniczny, podpis online, prawo
Dodaj komentarz