Podatki od nieruchomości to jeden z kosztów utrzymania domu lub mieszkania. Decydując się na zakup nieruchomości, oprócz dopełnienia formalności, należy również uiścić podatek od nieruchomości. Stawki podatkowe zmieniają się co roku, jak będzie wyglądał 2023?
Podatek od nieruchomości uregulowany jest w ustawie z dnia 12 stycznia 1991r o podatkach i opłatach lokalnych. Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości według ustawodawcy podlegają:
Podatkiem od nieruchomości są objęte:
Do kręgu tych osób zaliczyć należy także właścicieli oraz użytkowników wieczystych, samoistnych posiadaczy nieruchomości lub ich części stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego.
Podatnicy będący osobami fizycznymi muszą złożyć formularz IN-1 do Urzędu Skarbowego. Należy go złożyć w terminie do 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego. Organem podatkowym jest burmistrz, prezydent miasta lub burmistrz, w zależności od lokalizacji danej nieruchomości.
Osoby prawne, jednostki organizacyjne lub osoby prawne nieposiadające osobowości prawnej składają deklarację DN-1. Deklaracje takie należy składać do 31 stycznia każdego roku za dany rok podatkowy. Jest możliwość przesłania swojej deklaracji IN-1 oraz DN-1 do właściwego organu podatkowego, wysyłając je pocztą lub online i podpisując dokument zaufanym profilem.
O podatku od nieruchomości od osób fizycznych decyduje wójt, prezydent lub burmistrz.
Osoby fizyczne płacą podatek od nieruchomości w czterech ratach: do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada roku podatkowego. Z kolei osoby prawne zmuszone są do samoobliczenia podatku od nieruchomości i comiesięcznego wpłacania należnej kwoty do budżetu gminy właściwej ze względu na miejsce położenia nieruchomości.
Nowe stawki mogą budzić pewien niepokój, bowiem wysoka inflacja oznacza znaczny wzrost podatków. Szacuje się, że stawki w 2023 roku mogą wzrosnąć nawet o ok.12% w porównaniu do roku 2022. Trzeba mieć na uwadze, że wysokość podatku od nieruchomości ustala indywidualnie każda gmina, jednak nie może przekroczyć maksymalnej stawki podatku ustalonej przez Ministra Finansów w Monitorze Polskim.
W 2022 roku za metr kwadratowy mieszkania podatnicy płacili 0,89zł w 2023 roku stawka ta podskoczy do 1 złotego. Jest to wzrost o 11 groszy. Większy podatek zapłacimy także za garaż, za który podatnik płacił 8,68zł za metr kwadratowy, a w następnym roku stawka ta wyniesie 9,71zł za metr kwadratowy. Stawki z roku na rok się zmieniają, jednakże w 2023 roku podatnicy na pewno odczują wzrost stawki podatkowej dla podatku od nieruchomości.
Tagi: finanse, nieruchomości, podatki
Dodaj komentarz