• Menu

  Jakie są rodzaje windykacji? Sprawdź!

  Windykacja

  Dochodzenie własności za pomocą rozmaitych narzędzi – tym, mówiąc najogólniej, jest właśnie windykacja. Wrocław czy Warszawa – to nie ma znaczenia. W każdym przypadku ten proces może być prowadzony na dwa podstawowe sposoby: polubownie oraz na drodze sądowej. Zobacz, czym różnią się te rodzaje windykacji i dlaczego warto dogadać się w sprawie długów.

  Długi są zjawiskiem dość powszechnym – zmaga się z nimi obecnie niemal 3 mln Polaków [1]. Bardzo często bywa, że osoby zadłużone myślą, iż przekroczenie terminu płatności od razu będzie skutkowało sprawą w sądzie i wizytą komornika. Tymczasem windykacja może być też prowadzona na drodze polubownej.

  Windykacja polubowna – najlepsze rozwiązanie

  Zgodnie z prawem, wierzyciel może domagać się swoich praw majątkowych. Ma zatem możliwość upominać się na różne sposoby, aby dłużnik spłacił należne zobowiązania. Ale wcale nie musi od razu wyciągać „ciężkich dział” w postaci pozwu do sądu. Najczęściej próbuje porozumieć się z osobą zadłużoną polubownie.

  Na etapie windykacji polubownej jako dłużnik możesz spodziewać się np.:

  • pisemnych monitów z wezwaniem do zapłaty zobowiązania;
  • informacji o tym, że wierzyciel dopisał cię do bazy danych osób zadłużonych (w BIG-ach);
  • kontaktu telefonicznego lub maila w sprawie zadłużenia.

  Może się też zdarzyć, że wierzyciel, np. bank czy firma pożyczkowa, sprzeda twoje zobowiązanie podmiotowi trzeciemu, aby szybciej odzyskać należne mu środki. W efekcie takiej transakcji możesz stać się klientem firmy windykacyjnej, np. Ultimo. To dla ciebie dobra wiadomość, ponieważ nadal masz szansę rozwiązać sprawę polubownie.

  Kontakt z firmą windykacyjną pozwoli ci wypracować porozumienie i ustalić nowy, bezpieczny dla siebie harmonogram spłaty. Raty mogą wynosić nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Ich terminowa spłata uchroni cię przed windykacją na drodze sądowej, która będzie o wiele bardziej uciążliwa i kosztowna.

  Windykacja polubowna:

  • przebiega w spokojnej atmosferze – spłacasz swoje zobowiązania bez przymusowej egzekucji i krok po kroku uwalniasz się od długów;
  • daje pole do negocjacji warunków spłaty – z komornikiem już takiej możliwości nie będzie;
  • pozwala uchronić się od dodatkowych kosztów, związanych z procesem sądowym oraz egzekucją komorniczą.

  Windykacja sądowa – jak przebiega?

  Kiedy osoba zadłużona, mimo wielu propozycji porozumienia jej składanym, nie podejmie działań w kierunku spłaty zobowiązania, wierzyciel nie ma wyjścia – kieruje sprawę na drogę sądową. Wobec dłużnika kierowany jest pozew sądowy. Rozprawa najczęściej kończy się wydaniem przez sąd nakazu zapłaty z tytułem wykonawczym. Wówczas wierzyciel może zgłosić się do komornika, aby ten wszczął przymusową egzekucję. W jej ramach urzędnik może np.: zająć konto bankowe, wynagrodzenie czy świadczenie z ZUS, a także zlicytować twój majątek. Za swoją pracę zarówno sąd, jak i komornik pobierają opłaty, które zwiększają sumę do zapłaty.

  Jak widać, windykacja na drodze polubownej to znacznie korzystniejsze rozwiązanie z perspektywy osoby zadłużonej. Nie czekaj więc dłużej i jak najszybciej skontaktuj się w celu podpisania ugody.

  [1] media.bik.pl/publikacje/read/425998/infodlug-ogolnopolski-raport-o-zaleglym-zadluzeniu-i-niesolidnych-dluz-2019-03-11

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane