logo
logo
logo
logo
podatek od nieruchomości 2023

Podatek od nieruchomości – nowe stawki na rok 2023
Opublikowano: 29 sierpnia 2022

Podatki od nieruchomości to jeden z kosztów utrzymania domu lub mieszkania. Decydując się na zakup nieruchomości, oprócz dopełnienia  formalności, należy również uiścić podatek od nieruchomości. Stawki podatkowe zmieniają się co roku, jak będzie wyglądał 2023?

Co uwzględnia podatek od nieruchomości?

Podatek od nieruchomości uregulowany jest w ustawie z dnia 12 stycznia 1991r o podatkach i opłatach lokalnych. Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości według ustawodawcy podlegają:

  1. grunty;
  2. budynki lub ich części;
  3. budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Kto musi zapłacić podatek od nieruchomości?

Podatkiem od nieruchomości są objęte:

  1. osoby fizyczne, 
  2. osoby prawne,
  3. jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej. 

Do kręgu tych osób zaliczyć należy także właścicieli oraz użytkowników wieczystych, samoistnych posiadaczy nieruchomości lub ich części stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego.

Jaka jest potrzebna deklaracja i do kiedy trzeba zapłacić podatek od nieruchomości?

Podatnicy będący osobami fizycznymi muszą złożyć formularz IN-1 do Urzędu Skarbowego. Należy go złożyć w terminie do 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego. Organem podatkowym jest burmistrz, prezydent miasta lub burmistrz, w zależności od lokalizacji danej nieruchomości.

Osoby prawne, jednostki organizacyjne lub osoby prawne nieposiadające osobowości prawnej składają deklarację DN-1. Deklaracje takie należy składać do 31 stycznia każdego roku za dany rok podatkowy. Jest możliwość przesłania swojej deklaracji IN-1 oraz DN-1 do właściwego organu podatkowego, wysyłając je pocztą lub online i podpisując dokument zaufanym profilem.

O podatku od nieruchomości od osób fizycznych decyduje wójt, prezydent lub burmistrz.
Osoby fizyczne płacą podatek od nieruchomości w czterech ratach: do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada roku podatkowego. Z kolei osoby prawne zmuszone są do samoobliczenia podatku od nieruchomości i comiesięcznego wpłacania należnej kwoty do budżetu gminy właściwej ze względu na miejsce położenia nieruchomości.

Podatek od nieruchomości – nowe stawki w 2023 roku.

Nowe stawki mogą budzić pewien niepokój, bowiem wysoka inflacja oznacza znaczny wzrost podatków. Szacuje się, że stawki w 2023 roku mogą wzrosnąć nawet o ok.12% w porównaniu do roku 2022. Trzeba mieć na uwadze, że wysokość podatku od nieruchomości ustala indywidualnie każda gmina, jednak nie może przekroczyć maksymalnej stawki podatku ustalonej przez Ministra Finansów w Monitorze Polskim.

W 2022 roku za metr kwadratowy mieszkania podatnicy płacili 0,89zł w 2023 roku stawka ta podskoczy do 1 złotego. Jest to wzrost o 11 groszy. Większy podatek zapłacimy także za garaż, za który podatnik płacił 8,68zł za metr kwadratowy, a w następnym roku stawka ta wyniesie 9,71zł za metr kwadratowy. Stawki z roku na rok się zmieniają, jednakże w 2023 roku podatnicy na pewno odczują wzrost stawki podatkowej dla podatku od nieruchomości.

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Bezpieczny Kredyt 2%

Czy wystarczy mieszkań dla chętnych z program...

Jeszcze  w ubiegłym roku rynek deweloperski zdawał się wchodzi...
inwestycje alternatywne

Dlaczego warto zdecydować się na inwestycje a...

Gdy wartość pieniądza coraz bardziej jest zagrożona ze względu...
zbyt wysoki czynsz

Pozew o zbyt wysoki czynsz – czy można wygrać...

Czy można pozwać właściciela mieszkania o zbyt wysoki czynsz,...
umiejętności finansowe

Dlaczego ważne jest rozwijanie umiejętności f...

Wiedza finansowa to temat, o którym wiele osób nie chce rozmawiać, zwł...