logo
logo
logo
logo
linia technologiczna Valmont

Pierwsza na świecie w pełni zautomatyzowana linia technologiczna Valmont
Opublikowano: 27 lutego 2023

W Polsce powstała pierwsza na świecie zautomatyzowana linia technologiczna do produkcji lekkich słupów oświetleniowych, sygnalizacyjnych i innych. Za jej projekt i realizację odpowiadają inżynierowie firmy Valmont, która dzięki tej innowacji została niekwestionowanym liderem rynku w swoim sektorze. Sukces ten osiągnięto we współpracy z ekspertami Trigonum, którzy odpowiadali za pozyskanie dofinansowania dla firm. Sprawdź, jak wygląda ta innowacyjna linia produkcyjna.

Dlaczego powstanie tej innowacji jest tak istotne?

Zanim przejdziemy do konstrukcji linii technologicznej, to warto zastanowić się, dlaczego jej powstanie jest tak istotne nie tylko z punktu widzenia włodarzy firmy Valmont, ale także całego sektora. Przede wszystkim to pierwsza tego typu w pełni zautomatyzowania linia produkcyjna na świecie, dlatego inżynierowie Valmont nie mieli żadnego miarodajnego odniesienia. Od A do Z sami odpowiadali za prace projektowe, testy i konstrukcję systemu automatyki przemysłowej, a także dopasowanie go do już posiadanej infrastruktury w firmie. Zakończenie projektu spektakularnym sukcesem pozwoliło Valmont na zbudowanie ważnej przewagi konkurencyjnej. Dzięki temu podniesiono jakość prowadzonej produkcji, zwiększono bezpieczeństwo pracowników oraz zredukowano ich udział w procesie do funkcji nadzorczej.

Sukces osiągnięty z dofinansowaniem z NCBiR

Osiągnięcie tego sukcesu nie byłoby możliwe bez współpracy z ekspertami Trigonum. Pomagają oni pozyskiwać dotacje dla firm. Tym razem udało się znaleźć pasujący projekt w ramach programu Ścieżka dla Mazowsza realizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Eksperci Trigonum wspólnie z inżynierami Valmont przygotowali projekt, który został bardzo wysoko oceniony. Przełożyło się to na wielomilionową dotację, bez której budowa pierwszej na świecie w pełni zautomatyzowanej linii technologicznej nie byłaby możliwa. Na przeszkodzie stanęłyby fundusze, a także wysokie ryzyko związane z tym projektem.

Jak wygląda linia technologiczna Valmont?

Obecnie cała linia technologiczna do produkcji słupów firmy Valmont jest zautomatyzowana. Większość operacji wykonywana jest przez maszyny, a załoga ma w tym minimalny udział. Poniżej przedstawiono krok po kroku, jak wygląda cała linia produkcyjna.

Produkcja krok po kroku

Cały proces rozpoczyna się od przygotowania materiału do dalszej obróbki. Blacha z kręgu jest rozwijana, a następnie cięta w kształt trapezu zgodnie ze standaryzacją projektu. Następnym elementem procesu jest przygotowanie trzonów, które powstają w procesie formowania i zgrzewania. Do trzonów spawane są dedykowane elementy, które są zgodne z zamówieniem i specyfikacją przedstawioną przez klienta.

Wykończenie gotowych słupów 

Wykończenie gotowych słupów to ostatni etap procesu, który został zautomatyzowany dzięki niedawnemu wdrożeniu Valmont. To na tym etapie skupili się inżynierowie w ramach pozyskanej z NCBiR dotacji. Gotowe słupy są poddawane cynkowaniu. Ostatnim etapem jest ich wykończenie. Polega na prostowaniu słupów, oklejaniu ich i pakowaniu do transportu do klienta. Cały proces udało się zautomatyzować, a udział pracownika w całym procesie to już tylko 10%. Tak naprawdę polega to na pełnieniu funkcji nadzorczych.

Innowacja na skalę całego świata

Wprowadzona przez Valmont innowacja ma znaczenie nie tylko dla tej firmy. Jest przełomowa w skali całego sektora. Stworzona linia jest wielkim robotem przemysłowym, który pracuje w cyklu automatycznym. Dzięki temu można zachować wysoką powtarzalność produkcji, wydajność oraz dostosować tempo pracy do poziomu zamówień firmy Valmont. Jednocześnie w procesie produkcji dochodzi do mniejszych strat surowców, a także zadbano o zwiększone bezpieczeństwo pracowników. To tylko niektóre korzyści, które już teraz wpłynęły na osiągnięcie przez Valmont pozycji lidera rynku Europy Środkowo-Wschodniej w sektorze produkcji lekkich słupów oświetleniowych, sygnalizacyjnych i masztów.

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Wyposażenie medyczne szpitali

Wyposażenie medyczne szpitali – jak wygląda p...

Każda placówka medyczna musi posiadać odpowiednie wyposażenie, aby świ...
Nagłośnienie muzyczne

Nagłośnienie muzyczne — klucz do perfekcyjneg...

Wyobraź sobie scenę pełną energii, tłum oczekujących fanów i w...
Franczyza

Jak zacząć prowadzić własny biznes w niewielk...

Jaki sklep otworzyć w małym mieście? To p...
Ssang Yong Musso

Ssang Yong Musso Adventure – pick-up na każdą...

Mówiąc o samochodzie, który doskonale sprawdzi się w każdej sytuacji,...