logo
logo
logo
logo

Czy na pewno stać mnie na auto?
Opublikowano: 20 lipca 2016

Kupując auto, szczególnie używane, wbrew pozorom nie powiększasz wcale swojego majątku o nowy element, a raczej dodajesz do budżetu kolejny stały koszt. Nowe auto traci część swojej wartości już w momencie wyjazdu z salonu. Auto używane zaś często wymaga systematycznego inwestowania w naprawy. Rata kredytu oraz koszt benzyny to zatem nie jedyne nakłady finansowe związane z posiadaniem samochodu. Warto zdawać sobie z tego sprawę, podejmując decyzję o zakupie auta.

Konto online to łatwy kredyt gotówkowy

Klienci banków posiadający konto online mogą często zaciągać kredyty gotówkowe bez wychodzenia z domu. Taki kredyt można zaciągnąć na dowolny cel, dlatego teoretycznie zdobycie środków na zakup samochodu jest dość łatwe. Zanim zdecydujesz się na taki krok, policz dwa razy wszelkie wydatki związane z posiadaniem auta, bowiem może zdarzyć się, że kredyt to tylko wierzchołek góry lodowej.

Zanim weźmiesz kredyt, policz dwa razy

Posiadanie samochodu wiąże się z szeregiem wydatków, takich, jak: ubezpieczenie i rejestracja auta, koszty zwyczajnej eksploatacji (benzyna, wymiana oleju, koszt wymiany opon czy przeglądów technicznych), ale także i naprawy w razie awarii. Warto zdać sobie sprawę z faktu, że po zakupie samochodu co miesiąc będziesz zobowiązany do spłaty kredytu – najpewniej będzie to rata wynosząca kilkaset złotych. Dodatkowo będziesz musiał na początku ponieść spore koszty, takie jak rejestracja auta, ubezpieczenie oraz ewentualne sprawdzenie stanu technicznego auta i naprawienie wszelkich usterek. Warto przeliczyć te koszty i ubiegać się o kredyt powiększony o wysokość czekających cię wydatków.

Jaki budżet na samochód

Specjaliści od planowania domowych budżetów twierdzą zgodnie, że koszty transportu nie powinny przekraczać 20% twoich przychodów. Według tego modelu planowania, koszty stałe jak rachunki oraz transport powinny opiewać 50% wartości budżetu, oszczędności – co najmniej 10%, rozrywka – 10% a reszta wartości to koszty jedzenia oraz innych koniecznych w codziennym życiu wydatków.

Zakładając zatem, że twój domowy budżet zasilany jest miesięcznie kwotą 4000 złotych, nie powinieneś przeznaczać na auto więcej niż 800 złotych miesięcznie. W momencie, gdy spłacasz kredyty gotówkowe, jest to dość trudna do osiągnięcia sytuacja, jednak postaraj się zbliżyć do tego ideału. Warto także pamiętać o tym, że podczas planowania budżetu należy być elastycznym i pamiętać o swoich potrzebach. Jeśli posiadanie auta wiąże się z twoim hobby lub jest dla ciebie ważniejsze niż, na przykład, rozrywka czy wyjazd na wakacje, śmiało możesz powiększyć procent budżetu na transport.

Rozsądne planowanie to klucz

W „budżecie samochodowym” należy uwzględnić nie tylko koszt benzyny, ale i comiesięczne oszczędności odkładane „na czarną godzinę”, czyli fundusz na ewentualne naprawy czy też koszty eksploatacyjne. Planując budżet na użytkowanie samochodu, warto wziąć pod uwagę wszelkie wydatki wiążące się z posiadaniem auta, a nie tylko ratę kredytu i ewentualny koszt benzyny.

Tagi: , , , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Liczba komentarzy: Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

kredyt gotówkowy

Kredyt gotówkowy na dobrych warunkach? Sprawd...

Potrzebujesz dodatkowego zastrzyku gotówki? Rozwiązaniem może być kred...
kredyt gotówkowy

Oprocentowanie stałe lub zmienne — jaki kredy...

Dobry kredyt gotówkowy powinien być nie tylko tani, ale także łatwy w...
kredyt gotówkowy

Kredyty gotówkowe czy pożyczki? Sprawdź, co b...

Szukając odpowiedniej formy finansowania, klienci zwykle udają...
Kredyt gotówkowy

Kredyt gotówkowy krótkoterminowy czy długoter...

Polacy chętnie sięgają po kredyty gotówkowe, jednak nie każdy potrafi...