logo
logo
logo
logo
kredyt gotówkowy

Oprocentowanie stałe lub zmienne — jaki kredyt gotówkowy wybrać?
Opublikowano: 12 października 2021

Dobry kredyt gotówkowy powinien być nie tylko tani, ale także łatwy w obsłudze i precyzyjnie dostosowany do potrzeb kredytobiorcy. W artykule wyjaśnimy, jakie parametry warto wziąć pod uwagę, wybierając ten jedyny. Podpowiemy także, czy lepszym wyborem będzie kredyt gotówkowy z oprocentowaniem stałym czy zmiennym.

Kredyt gotówkowy to jeden z najskuteczniejszych sposób na szybkie i bezpieczne pozyskanie środków finansowych na dowolny cel. Sięgając po taki produkt, pożyczysz nawet kilkaset tysięcy złotych, a spłatę rozłożysz na okres kilku, kilkunastu lub kilkudziesięciu miesięcy. Czym jest w praktyce kredyt gotówkowy?

kredyt gotówkowy

Kredyt gotówkowy, czyli…?

Kredyt gotówkowy to kredyt bankowy wypłacany w formie jednorazowego przelewu na konto kredytobiorcy. Spłata odbywa się z reguły w miesięcznych ratach. Dużą zaletą kredytu gotówkowego jest możliwość przeznaczenia pozyskanych z niego środków na dowolny cel konsumpcyjny: bieżące wydatki, remont mieszkania, sfinansowanie prywatnego zabiegu medycznego czy wakacyjny wyjazd. W zależności od swoich potrzeb i możliwości możesz wnioskować o kredyt przez internet (kredyt gotówkowy online), telefon lub w oddziale banku.

Jak znaleźć najlepszy kredyt gotówkowy?

Ogrom dostępnych na rynku ofert kredytów gotówkowych może przyprawić o istny zawrót głowy. Choć na pozór każda z nich wygląda tak samo, poszczególne produkty różnią się od siebie niewielkimi, lecz ważnymi z punktu widzenia kredytobiorcy szczegółami. Kluczem do znalezienia szytej na miarę oferty powinno być więc dokładne porównanie ofert w oparciu o następujące parametry:

  • maksymalna kwota kredytu. Jeśli do sfinansowania swoich planów i zamierzeń potrzebujesz sporej kwoty, w pierwszym kroku wyselekcjonuj banki, które pożyczą Ci dokładnie tyle, ile potrzebujesz;
  • Nie mniej ważne od limitów kwotowych jest RRSO — rzeczywista roczna stopa oprocentowania kredytu. To właśnie ono (a nie oprocentowanie kredytu gotówkowego) precyzyjnie zobrazuje, ile w praktyce zapłacisz za pożyczone pieniądze. Zawiera ono bowiem w sobie wszystkie opłaty związane z pożyczeniem pieniędzy. Niższe RRSO to tańszy kredyt;
  • możliwość dopełnienia wszystkich formalności online. Jeśli zależy Ci na tym, aby uprościć i skrócić całą procedurę, znajdź kredytodawcę oferującego kredyt gotówkowy online. Sięgając po taki produkt, wszystkie kroki (łącznie z zawarciem umowy) wykonasz bez wychodzenia z domu — bezpiecznie, szybko i wygodniej niż kiedykolwiek wcześniej.

Oprocentowanie stałe czy zmienne — które z nich warto wybrać?

Jeszcze jakiś czas temu większość banków udzielała kredytów z oprocentowaniem zmiennym. Na skutek wprowadzonej przez Komisję Nadzoru Finansowego rekomendacji do końca 2020 kredytodawcy musieli wprowadzić do swoich ofert także te z oprocentowaniem stałym. Co różni oba produkty i który z nich warto wybrać?

Kredyt gotówkowy z oprocentowaniem stałym to kredyt ze stałą stopą bazową — odporną na wahania stop procentowych. Sięgając po kredyt o stałym oprocentowaniu, zachowasz więc pewność, że przez cały okres spłaty kwota raty utrzyma się na identycznym poziomie — nie zmaleje i nie wzrośnie. Taka konstrukcja przypadnie do gustu zwłaszcza osobom, które chcą zachować pełną kontrolę nad budżetem. Taki kredyt to także dobry sposób na zminimalizowanie ryzyka towarzyszącego zmianie stóp procentowych.

Kredyt gotówkowy z oprocentowaniem zmiennym uwzględnia zmienne stopy procentowe, które wpływają na stawkę WIBOR, a co za tym idzie także na wysokość raty. Oprocentowanie zmienne może sprawić więc, że Twoja rata zmaleje lub wzrośnie. W przypadku wskaźnika WIBOR(R) 3M – po każdych kolejnych 3 miesiącach, a dla WIBOR®-u 6M – co 6 miesięcy. Sięgając po taki produkt, ponosisz więc pewne ryzyko.

Podejmując decyzję o wyborze rodzaju procentowania, weź pod uwagę nie tylko indywidualne preferencje, ale także aktualną sytuację na rynku finansowym. Obecnie, kiedy stopy procentowe są rekordowo niskie, prawdopodobieństwo kolejnych spadków (a co za tym idzie obniżenia kwoty raty) jest niewielkie. Ryzyko wzrostu — zdecydowanie wyższe. Aby zachować spokojny sen i zminimalizować niepotrzebny stres, zwłaszcza przypadku kredytów na wysokie kwoty, wybór tego ze stałym oprocentowaniem wydaje się rozsądnym rozwiązaniem.

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

konto bankowe

Jak wybrać idealne konto bankowe?...

W niniejszym mini-poradniku możesz zobaczyć na co zwrócić uwag...
szybka pożyczka

Kiedy szybka pożyczka jest lepszą opcją niż k...

Chociaż polskie społeczeństwo wciąż się wzbogaca, to nadal wydajemy wi...
podatek od nieruchomości 2023

Podatek od nieruchomości – nowe stawki...

Podatki od nieruchomości to jeden z kosztów utrzymania domu lub mieszk...
pożyczka gotówkowa

Gdzie szybko pożyczyć pieniądze?...

Szybka pożyczka to najprostszy sposó...