• Menu

  Kredyty gotówkowe czy pożyczki? Sprawdź, co będzie dla Ciebie lepsze

  Szukając odpowiedniej formy finansowania, klienci zwykle udają się do banku i wybierają kredyty gotówkowe lub pożyczki. Te dwa najpopularniejsze produkty, choć z pozoru wyglądają podobnie, to różnią się kilkoma szczegółami, które sprawiają, że niekiedy trudno jednoznacznie zdecydować się na jedną z tych opcji.

  Jeśli chcesz przekonać się, która forma będzie dla Ciebie lepsza, sprawdź najlepsze kredyty gotówkowe i pożyczki na analogiczną kwotę. Porównaj je ze sobą oraz wybierz produkt dopasowany do swoich potrzeb i oczekiwań.

  kredyt gotówkowy

  Kredyt gotówkowy a pożyczka – podobieństwa

  Oferty kredytów gotówkowych i pożyczek są często do siebie zbliżone. Różnią się oczywiście oprocentowaniem czy maksymalną kwotą kapitału, jaką można pożyczyć, jednak ich budowa jest bardzo podobna. Zarówno udzielenie kredytu, jak i uzyskanie pożyczki, wiąże się z koniecznością złożenia wniosku. Obecnie coraz częściej można to zrobić online, nie wychodząc z domu, a pieniądze otrzymać przelewem na wskazany rachunek bankowy. W obu przypadkach klient musi wziąć pod uwagę oprocentowanie nominalne oraz wysokość kosztów pozaodsetkowych, takich jak prowizja za udzielenie finansowania czy ubezpieczenie. Wskaźnikiem, na podstawie którego łatwo porównać ze sobą wszystkie oferty, jest roczna stopa oprocentowania – RRSO. Trzeba jednak pamiętać, że uwzględnia ona zmianę wartości pieniądza w czasie, a więc jest skutecznym predyktorem atrakcyjności tylko w przypadku porównywania ofert na taki sam okres spłaty kredytu lub pożyczki. Element wspólny stanowi również maksymalne oprocentowanie kredytu gotówkowego i pożyczki oraz limity kosztów pozaodsetkowych, wynikające z ustawy antylichwiarskiej.

  Kredyty gotówkowe tylko w bankach

  Podstawową różnicą między kredytem gotówkowym a pożyczką jest fakt, że ten pierwszy dostępny jest jedynie w instytucjach o statusie banku. Kolejna wynika z obowiązków, jakie banki mają względem swoich klientów. Jednym z nich jest fakt, że przed wydaniem pozytywnej decyzji kredytowej, bank musi zbadać zdolność kredytową kredytobiorcy, a więc zweryfikować, czy jego sytuacja finansowa pozwoli na bezproblemową spłatę zobowiązania w terminach określonych w umowie. Zdolnością kredytową musi się wykazać każdy, kto chce zaciągnąć kredyt gotówkowy, zatem, składając wniosek o kredyt gotówkowy, wnioskodawca automatycznie zgadza się na badanie zdolności kredytowej, której elementem jest sprawdzenie historii w bazach dłużników – KRD, BIK lub BIG. Na zdolność kredytową ma wpływ wiele czynników, nie tylko tych leżących po stronie kredytobiorcy, ale również tych związanych z samą ofertą, np. kwota kredytu czy okres jego spłaty. Tani kredyt gotówkowy można łatwo znaleźć, wykorzystując porównywarki kredytów gotówkowych lub rankingi tworzone przez specjalistów z dziedziny finansów.

  Pożyczka zamiast kredytu gotówkowego

  Co w sytuacji, w której klient nie może wykazać się wystarczająco wysoką zdolnością kredytową lub jego sytuacja finansowa jest niestabilna? Zwykle lepszym rozwiązaniem niż kredyt wydaje się być pożyczka gotówkowa. Zasady jej udzielania reguluje ustawa o kredycie konsumenckim i można ją uzyskać zarówno w oddziale banku, jak i w pozabankowej firmie pożyczkowej. W drugim przypadku koszt pożyczki może być nieco wyższy niż koszty kredytu lub pożyczki w banku, jednak ta forma daje pewną elastyczność i jest odpowiedniejsza dla osób, które nie są atrakcyjnymi klientami dla banków.


  Pożyczki dla firm na szybki rozwój

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane