• Menu

  Oszczędzanie pieniędzy – od czego warto zacząć?

  Oszczędzanie pieniędzy to zagadnienie, które nurtuje wielu Polaków. Często pod koniec miesiąca zastanawiamy się nad tym, gdzie podziała się nasza wypłata. Rozsądne gospodarowanie swoimi finansami jest bardzo istotne, często jednak nie wiemy, jak się za nie zabrać.

  Oszczędzanie pieniędzy

  Oszczędzanie pieniędzy – spisz listę wydatków

  Na początku warto przeanalizować cały swój miesiąc. Stwórz listę rzeczy, na które wydałeś w tym miesiącu pieniądze. Ważne jest to, abyś faktycznie rozliczył się z każdej wydanej złotówki. Będąc w sklepie zachowuj więc paragony, w ten sposób będziesz mógł skrupulatnie wszystko podliczyć.

  Duża część naszych wydatków to tak zwane opłaty stałe. Czynsz, rachunki, abonamenty za usługi, z których korzystamy. Czasem dochodzi również do nieplanowanych sytuacji, takich jak na przykład awaria samochodu. Oszczędzanie pieniędzy będzie jednak najbardziej opłacalne w przypadku naszych codziennych zakupów. Małe kwoty wydawane regularnie w perspektywie całego miesiąca mogą urosnąć do naprawdę wielkich sum.

  Sprawdź, ile pieniędzy wydałeś na przyjemności. Słodycze, bilety do kina, jedzenie zamówione na dowóz. Może okazać się, że spora część wypłaty „zniknęła” właśnie z takich powodów.

  Oszczędzanie pieniędzy – podejmij stosowne kroki

  Jeśli wiesz już, jak rozkłada się lista twoich miesięcznych wydatków, możesz rozpocząć poszukiwanie oszczędności. Dobrym startem będzie ograniczenie kupowania zbędnych produktów. Zastanów się nad tym, ile jedzenia marnujesz w ciągu miesiąca. Jeśli z twojej lodówki regularnie wyrzucasz rzeczy po terminie, najprawdopodobniej robisz zbyt duże zakupy.

  Skoro o odżywianiu mowa, oszczędzanie pieniędzy to również samodzielne gotowanie. Nikt nie mówi, że masz całkowicie zrezygnować z restauracji. Jednak regularne jedzenie poza domem lub zamawianie posiłków na dowóz może skutecznie uderzyć w nasze portfele. Gotowanie samemu to większa świadomość tego, co się je oraz lepsza kontrola nad naszymi wydatkami.

  Najlepiej będzie jeśli już na początku miesiąca ustalisz, ile pieniędzy jesteś gotowy wydać na tak zwane „przyjemności”. W ten sposób będziesz wiedział, na ile rzeczy możesz sobie pozwolić. Zobaczysz także, o ile bardziej świadomie podejmujesz decyzje. Być może ta metoda pomoże ci w stopowaniu swoich zachcianek.

  Gdy planujesz większy zakup, skorzystaj z porównywarek cen w Internecie. Może okazać się, że w innym sklepie ten sam produkt będzie znacznie tańszy. Warto również czekać na specjalne promocje, wówczas kwoty mogą być znacznie niższe niż zazwyczaj.

  Jak wiadomo niektórzy ogromne fundusze przeznaczają na swoje nałogi, takie jak alkohol czy papierosy. Tu również ciężko będzie o całkowitą rezygnację z nich, natomiast warto spróbować ograniczyć używki.

  Oszczędzanie pieniędzy – sprawdź, z jakich usług już nie korzystasz

  Niestety często ulegamy reklamom oraz promocjom. Być może co miesiąc płacisz za usługi, z których od dawna nie korzystać. Zastanów się czy na pewno potrzebujesz comiesięcznej subskrypcji kolejnej już platformy streamingowej. Może każdego miesiąca twój operator komórkowy pobiera opłatę za funkcję, o której nawet już nie pamiętasz?

  W przypadku telefonu warto także sprawdzić, czy na rynku nie pojawiła się bardziej korzystna finansowo oferta. Nie zmienisz jej od razu, jednak warto mieć świadomość tego, że za parę miesięcy będziesz mógł zaoszczędzić na abonamencie.

  Niektóre osoby niepotrzebnie wydają tak duże pieniądze na telewizję. W dekoderze mają odblokowane płatne programy, których nie oglądają. To również dobry sposób na sprawne zmniejszenie swoich rachunków. Tym bardziej, że przeważnie wymaga od nas wykonania raptem jednego telefonu do konsultanta.

  Oszczędzanie pieniędzy to niezwykle przydatna umiejętność. Nie należy mylić jej ze skąpstwem. Świadome dysponowanie swoimi środkami pomoże nam uniknąć niepotrzebnych długów. Ponadto zawsze warto mieć oszczędności na czarną godzinę. Nigdy nie wiemy, co takiego wydarzy się za jakiś czas w naszym życiu. Być może będziemy nagle potrzebować gotówki. Umiejętność oszczędzania pozwoli nam więc odłożyć fundusze na nieprzewidziane sytuacje.

  Piotr Nowacki 

  01-03-2021

  Jedna odpowiedź do “Oszczędzanie pieniędzy – od czego warto zacząć?”

  1. Zofija Suska pisze:

   Ja odkładam każde wolne 5 złotych – co roku uzbiera się ok 3-4 tysięcy – wydajemy w styczniu na narty

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane