• Menu

  Jak oszczędzać energię – pomysły i porady

  Jak oszczędzać energięKoszty związane z ogrzewaniem mogą stanowić duże obciążenie dla każdego budżetu domowego. Dlatego wiele osób próbuje zniwelować opłaty za energię elektryczną lub cieplną, po prostu oszczędzając.

  Ze względu jednak na specyfikę instalacji grzewczych zainstalowanych w naszych gospodarstwach domowych, nie zawsze jest to możliwe.

  Które zatem sposoby oszczędzania energii będą skuteczne w przypadku naszego gospodarstwa domowego? Czy zakręcanie grzejników, rekuperacja, ocieplenie budynku są naprawdę skuteczne? Na jakie oszczędności w ciągu roku możemy liczyć stosując te właśnie sposoby na zmniejszenie opłat za energię?

  Oszczędzanie na energii cieplnej – czy to dobry sposób na oszczędności w domowym budżecie?

  Osoby, które uważają, że ponoszone przez nich koszty za energię cieplną są zbyt wysokie, bardzo często decydują się na całkowite jej ograniczenie. Takie odcięcie następuje oczywiście okresowo, jednak przez ten właśnie okres bardzo spada komfort wszystkich domowników, ze względu na zbyt niską temperaturę w pomieszczeniach. Czy jednak ograniczanie zużycia energii cieplnej w mieszkaniu może przynieść wymierne korzyści?

  Przy odpowiedzi na to pytanie należy rozpatrywać instalacje grzewcze zamontowane w blokach mieszkalnych lub wieżowcach oraz te, które na ogół stosowane są w domach jednorodzinnych. W przypadku instalacji grzewczej zastosowanej w bloku całkowite odcięcie energii cieplnej (zakręcenie grzejnika) na pewien czas może faktycznie przynieść wymierne korzyści.

  Trzeba jednak przy tym pamiętać, że na wysokość rachunku, oprócz samej energii, w dużej części składają się również opłaty przesyłowe, których nie sposób ominąć. Należy jednak pamiętać, że całkowite pozbawienie mieszkania ogrzewania wiąże się z ryzykiem zawilgocenia ścian, przez co rozwijać się może pleśń i grzyby, które negatywnie wpływają na zdrowie człowieka oraz mogą doprowadzić do konieczności przeprowadzenia nieprzewidzianego remontu.

  W przypadku bloków możliwe jest również zastosowanie systemu odzysku ciepła, jednak rekuperacja powinna zostać przewidziana na etapie budowy. W blokach, które zostały oddane do użytku wykonanie instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła wiązać się będzie z uzyskaniem zgody od zarządcy budynku (spółdzielni lub wspólnoty) oraz z przeróbkami instalacji, a co za tym idzie z większymi kosztami.

  Rekuperacja w domach jednorodzinnych jako znakomity sposób na oszczędzanie

  Sprawa ma się zupełnie inaczej w przypadku domów jednorodzinnych. Tutaj okresowe odcinanie energii cieplnej nie jest dobrym sposobem na oszczędzanie, ponieważ znacząco obniża komfort wszystkich domowników. Ponadto instalacje grzewcze, których fundamentem jest piec grzewczy z podajnikiem, często wymagają stałego podawania surowca (węgiel, miał, Eko-groszek). Dlatego w przypadku takich gospodarstw domowych doskonałym rozwiązaniem może okazać się centrala wentylacyjna z wymiennikiem ciepła, czyli tak zwany rekuperator.

  W jaki sposób działa wspomniany wymiennik ciepła? Jest to urządzenie, które umożliwia wymianę ciepła pomiędzy powietrzem znajdującym się na zewnątrz budynku a tym w pomieszczeniach. Dzięki temu utrzymanie stałej temperatury we wszystkich pomieszczeniach w domu wymaga dostarczenia znacznie mniejszej ilość ciepła, które wytwarza piec grzewczy.

  Wymiennik ciepła – jakie korzyści z korzystania na co dzień?

  Oprócz wymienionych wyżej zalet, montaż tego rodzaju instalacji niesie ze sobą wiele korzyści dla alergików. Rekuperator zainstalowany w domu pomoże usunąć z powietrza większość alergenów, które są główną przyczyną powstawania nieprzyjemnych objawów alergii oraz ograniczy przenikanie do domu szkodliwych związków jak np. smog. Warto również wspomnieć, że rekuperator podczas pracy jest niemal całkowicie bezgłośny, a więc można go stosować nawet w przypadku gospodarstw domowych, w których na co dzień przebywają małe dzieci.

  Podstawowe błędy, które niwelują oszczędności

  Bardzo dużo osób popełnia podstawowe błędy, które niwelują wszelkie próby oszczędzania na energii cieplnej. Do najpopularniejszych z nich zaliczyć możemy pozostawianie otwartych lub rozszczelnionych okien w trakcie pracy instalacji grzewczej. W ten sposób temperatura w pomieszczeniach stale spada, przez co energia cieplna musi być nieustannie dostarczana. Niewiele osób pamięta, że najlepszym sposobem dostarczenia do domu świeżego powietrza jest intensywne, ale krótkotrwale wietrzenie pomieszczeń, które odbywa się poprzez całkowite otwarcie wszystkich okien i wyłączenie na ten czas ogrzewania.

  W przypadku instalacji z rekuperacją problem wietrzenia pomieszczeń nie istnieje, ponieważ cała instalacja jest tak skonstruowana, bo dostarczać świeże powietrze 24h/dobę. Dużym błędem jest również zaniedbanie uszczelnienia okien oraz drzwi. Przez te właśnie nieszczelności temperatura w pomieszczeniach w domu może być stale za niska, pomimo dostarczania coraz większych ilości energii cieplnej. Po wyeliminowaniu nieszczelności koszty ogrzania domu powinny w dłuższym okresie czasu zmaleć.

   

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane