logo
logo
logo
logo
Fotowoltaika dla domu

Fotowoltaika dla domu – czy to ma sens?
Opublikowano: 15 maja 2023

Zarówno w mediach branżowych, jak i w powszechnej świadomości coraz popularniejsze stają się rozwiązania pro-ekologiczne, pozwalające na produkowanie czystej energii. Wśród nich jedną z najszybciej rozwijających się branż jest fotowoltaika.

Wiele osób wciąż jednak zastanawia się, czy domowa instalacja paneli fotowoltaicznych ma sens, zarówno od strony finansowej, jak i ekologicznej. Przyjrzyjmy się zatem bliżej sensowności takiej inwestycji.

Fotowoltaika dla domu – zalety

Decyzja o inwestycji w przydomową instalację fotowoltaiczną, mimo iż wymaga sporych nakładów finansowych, niesie za sobą wymierne korzyści, wśród nich warto wymienić, chociażby:

  • produkcję darmowej energii elektrycznej, którą można wykorzystać na bieżąco potrzeby, lub przekazać firmie energetycznej, a następnie odebrać, kiedy będzie potrzebna,
  • niezależność energetyczną, pozwalającą przez lata nie przejmować się rosnącymi cenami energii,
  • podniesienie wartości domu,
  • produkcja czystej ekologicznej energii, która nie emituje zanieczyszczeń, jest zrównoważona (szczególnie istotne dla osób wrażliwych na dobrostan naszej planety),
  • bezgłośna, bezawaryjna praca przez długie lata, wymagająca bardzo ograniczonej konserwacji,
  • możliwość instalacji niemal w każdym miejscu, nawet daleko od budynków (w odróżnieniu od instalacji solarnych odległość nie jest problemem).

Dodatkowo, co warto podkreślić, w ciągu ostatnich kilku lat polityka Państwa zmieniła się na bardziej przychylną odnawianym źródłom energii, co przekłada się m.in. na możliwość odliczenia całości kosztów związanych z inwestycją od podatku dochodowego czy ułatwionego oddawania nadwyżek energii do sieci energetycznej.

Ile to kosztuje?

Wielu sprzedawców wylicza cenę kompletnej instalacji na podstawie wielkości budynku. Słyszymy na przykład „na dom o powierzchni 150 m2 instalacja wyniesie x zł”. Takie myślenie jest niestety błędne i bardzo często świadczy o niezrozumieniu tematu. W rzeczywistości ani wielkość domu, ani nawet liczba domowników nie powinny mieć wpływu na wielkość instalacji. Jedyny czynnik, który powinno się brać pod uwagę to zużycie energii elektrycznej przez nasze gospodarstwo domowe i związane z tym rachunki. Najłatwiej jest dobrać jej moc, jeśli od jakiegoś czasu mieszkamy już w tym budynku i znamy nasze zużycie. Warto wtedy tak zwymiarować instalację, by produkowała zbliżone ilości energii.

Nie ma sensu produkować więcej, niż jesteśmy w stanie po odebraniu zużyć, gdyż polskie ustawodawstwo nie przewiduje możliwości odsprzedaży prądu przez osobę indywidualną – można tylko oddawać nadwyżki do sieci energetycznej i je odbierać, kiedy najbardziej są potrzebne. Średnio zakłada się, że panel o mocy 1 kW rocznie produkuje około 1000 kW (+-5%) energii, a statystyczny koszt jego instalacji wynosi 5 tysięcy złotych. Zakładając najlepsze warunki, taka instalacja powinna się zwrócić w minimum 8 lat. Na zainstalowanie paneli fotowoltaicznych, zarówno na dachu, jak i wolnostojących nie trzeba specjalnych zezwoleń (do 40 kW). Wymagane jest jednak wykonanie takiej instalacji przez uprawnioną ekipę, aby móc legalnie podłączyć się do sieci energetycznej jako tzw. prosument.

Wpływ na środowisko i podsumowanie

Fotowoltaika dla domuto jeden z najłatwiejszych do zastosowania sposobów, w jaki każdy z nas może przyczynić się do poprawy stanu środowiska naturalnego, a także poprawy jakości powietrza, którym przecież wszyscy oddychamy. W Polsce, w której około 80% energii elektrycznej pochodzi z elektrowni węglowych, każde tego typu działanie powinno być bardzo promowane. Produkowanie ekologicznej energii ze słońca nie tylko już dzisiaj pomaga zmniejszyć nasz ślad węglowy, ale również pozwala pozostawić naszą planetę, chociaż w nieco lepszym stanie dla naszych potomków.

Fotowoltaika Toruń? Zaufaj Hegon!

Instalacja fotowoltaiczna może być opłacalna, warto jednak mądrze obliczyć jej moc, nie sugerując się niczym innym, niż naszym zużyciem energii. Dobrej jakości panele słoneczne przez 25 – 30 mogą nam służyć, produkując czystą energię, jak i uniezależniając od skoków cen energii w przyszłości.

Partnerem publikacji jest: Fotowoltaika Toruń – firma Hegon to wykwalifikowany i doświadczony instalator paneli fotowoltaicznych, pomp ciepła i klimatyzacji. Najwyższa jakość usług. Polecamy!

Autor: Aron Stachecki 

Tagi: , , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Liczba komentarzy: 2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Bezpieczny Kredyt 2%

Czy wystarczy mieszkań dla chętnych z program...

Jeszcze  w ubiegłym roku rynek deweloperski zdawał się wchodzi...
Chemeko-System

Chemeko-System, czyli społeczna odpowiedzialn...

Na co dzień dba o czystość Wrocławia i innych miast na mapie D...
lokaty

Polacy na lokatach nadal tracą 10 proc. roczn...

Na przeciętnej rocznej lokacie bankowej, zakończonej w kwietniu 2023 r...
Fotowoltaika

Fotowoltaika a oszczędność: czy inwestycja si...

Coraz więcej osób zastanawia się nad zastosowaniem technologii fotowol...