logo
logo
logo
logo
ogród

Ogród, którego wszyscy będą zazdrościć
Opublikowano: 4 maja 2020

Każdy, kto posiada ogród, chce, aby był piękny, zadbany, przykuwał uwagę i zachwycał wszystkich, którzy go zobaczą. Trudno taki efekt uzyskać, ale już dużo łatwiej całość zaniedbać. A wtedy przywrócenie olśniewającego wyglądu już nie będzie takie proste. Należy regularnie dbać o trawę, roślinność oraz części użytkowe. To wcale nie takie trudne.

ogród

Systematyczność kluczem do sukcesu

Są takie miejsca, o które musimy dbać cały czas. Należy do nich również ogród. Sprzątanie, przycinanie, pielenie, sadzenie, nawożenie, zabezpieczanie, przygotowywanie na zimę. Praktycznie zawsze jest coś do zrobienia. Raz wykonana praca nie wystarczy – trzeba będzie ją za jakiś czas powtórzyć. I tak aż do zakończenia sezonu letniego. Jednak czasem również i w chłodniejsze miesiące warto coś zrobić, np. zebrać pierwsze opadnięte liście.

Ogród jest dla cierpliwych. Często trzeba wykonać wiele mozolnych zadań, aby efekt był zadowalający. Jednak również ci, którzy nie za bardzo lubią poświęcać czas na pracę, które efekty będą widoczne dopiero za długi czas, mogą mieć piękny ogród. Jak? Powinny zdecydować się na roślinność i przestrzeń, która nie wymaga nieustannego pielęgnowania. Można postawić na bardziej nowoczesną aranżację z wieloletnimi roślinami zielonymi, które znoszą nawet najgorsze warunki.

Wydziel przestrzeń

Dotyczy to przede wszystkim większych przestrzeni. W bardzo łatwy sposób możemy zapanować nad chaosem. Wystarczy podzielić ogród na strefy. Najlepiej zrobić to za pomocą ścieżek. Po pierwsze łatwiej będzie się poruszać i nie będziemy nadwyrężać trawnika, nad którym tyle się napracowaliśmy.

W ten sposób dużo łatwiej będziemy też mogli zaplanować wszystkie prace w ogrodzie. Najpierw rośliny, później ogródek warzywny, następnie strefa relaksu. Usystematyzowanie przestrzeni upraszcza dbanie o teren wokół domu. Tak samo dobrze jest wydzielić miejsce na parkowanie auta. Teren bezpośrednio za bramą dobrze jest wyłożyć płytami, dzięki czemu nie będziemy niszczyć trawnika oraz podłoża. Podobnie jak w domu mamy różne pokoje, tak samo w ogrodzie warto postawić na określony projekt przestrzenny. Nawet jeśli początkowo będziemy musieli włożyć w to sporo pracy, później będzie nam o wiele wygodniej.

Miejsca nigdy za wiele

Nawet w domu czy mieszkaniu cierpimy na chroniczny brak miejsca. A co dopiero w ogrodzie, gdzie stale pojawiają się nowe narzędzia oraz sezonowe atrakcje czy udogodnienia. Trzeba to wszystko gdzieś przechować. Dlatego warto pomyśleć o mądrym rozwiązaniu.

Jednym z nich są domki ogrodowe. Te niewielkie, o powierzchni ok. 10 metrów kwadratowych, to idealne rozwiązanie dla tych wszystkich, którzy szukają wygodnego i schludnego miejsca na przechowywanie wszystkich zalegających przedmiotów. Wszystkie narzędzia możemy umieścić na ścianie i półkach, a przestrzeń pod sufitem i przy podłodze przeznaczyć na większe gabaryty – rowery, rozkładany basen czy hamak.

Domki ogrodowe są przystosowane do tego, aby przetrwać najbardziej nieprzyjazne warunki atmosferyczne, dzięki czemu mamy pewność, że jest to inwestycja na długie lata. Co równie ważne, dostępna jest bardzo szeroka gama modeli i projektów, dzięki czemu możemy idealnie dopasować domek do stylu przestrzeni.

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Liczba komentarzy: Jeden komentarz
  • Wanda Olszewska pisze:

    Cierpliwość , cierpliwość i jeszcze raz cierpliwość .
    Czasami latami czekamy na pierwszy kwiatek wysianej z nasionek np sasanki . A przecież możną pójść do sklepu , kupić sadzonkę i już kwitnie . Ale to nie to samo .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

domek narzędziowy

Komu się przyda domek narzędziowy?...

W Twoim ogrodzie, na tarasie, działce lub podwórzu zaczyna brakować mi...
sadzonki winogrona

Sadzenie sadzonek winogron w ziemi...

Winogrona są pyszne i mają bardzo dużo witamin, dlatego tak wiele osób...
strefy piknikowe na osiedlach

Jak zorganizować strefę piknikową na osiedlu?...

Nie ma czasu na kontakty ze znajomymi? Zbyt dużo pracy by jeździć na w...
ogrodzenie panelowe

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ogrodzenia p...

Ogrodzenie panelowe staje się stałym elementem otaczającego krajobrazu...