• Menu

  Zimowe obowiązki. Jak zadbać o ogród w styczniu?

  fotolia.com, 133705731 | Autor: bildschoenes

  Poza sezonem, czyli w okresie zimowym, planujemy przede wszystkim sadzenie nowych roślin. Warto pamiętać, aby na bieżąco sprawdzać zimowe osłony oraz usuwać wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Zagrożeniem dla roślinności na działce są nie tylko mrozy, ale również zalegający śnieg.

  Niska temperatura może być niebezpieczna dla roślin i ogólnego stanu naszego ogrodu. Dlatego, zamiast zapominać o działce w tym okresie, zdecydowanie warto regularnie doglądać rośliny. W jaki sposób? Po pierwsze, trzeba co jakiś czas sprawdzić, czy mocniejszy wiatr nie niszczy nałożonych okryć. Jeżeli tak się stanie, konieczne będzie umieszczenie nowych.

  Obok mrozu, drugim wrogiem naszego ogrodu jest piętrzący się, zalegający śnieg. Dlatego dobrze jest kontrolować stan gałęzi drzew i krzewów. Jeżeli zalega na nich duża warstwa śniegu, warto ją zrzucić, aby nie obciążać roślin. W innym przypadku mogą ulec połamaniu lub zniekształceniu. Pamiętajmy, że konary drzew również powinny posiadać specjalną osłonę.

  Śnieg należy otrzepywać z roślin za pomocą lekkich grabi lub miotły. W ostatnich latach opady przypadają przede wszystkim na okres stycznia i lutego, dlatego istnieje duża szansa, że okazji do usuwania grubej warstwy białego puchu będzie niewiele. Równie ważne jest zadbanie o meble ogrodowe lub tarasowe. Jeżeli posiadamy zestaw wykonany z plastiku, drewna, wikliny lub rattanu, najlepiej przenieść go do specjalnego miejsca do składowania.

  Dobrze, aby było ono chłodne i przewiewne. Do zabezpieczenia mebli należy użyć folii, jednak w przypadku drewna lub wikliny nie zaleca się zbyt ciasnego owijania, które może przyczynić się do rozwoju grzybów i pleśni. Drewniane zestawy wymagają ponownej konserwacji na wiosnę za pomocą lakieru lub impregnacji.

  Planowanie, zabezpieczanie i doglądanie

  meble ogrodowe

  fot. edomator.pl

  Jeżeli posiadamy modele żeliwne, nie musimy chować ich na czas zimy, jednak są narażone na działanie korozji – wówczas trzeba usunąć rdzę specjalną szczotką, a potem zabezpieczyć powierzchnię przeznaczoną do tego farbą.

  Jednym z najlepszych tworzyw, które mogą stać na dworze całą zimę, są meble wykonane z technorattanu (syntetycznego odpowiednika naturalnego rattanu). Ich stylowy wygląd, przypominający nieco meble wiklinowe, to tylko jedna z zalet – są również odporne na zmienne warunki atmosferyczne i nie wymagają szczególnej pielęgnacji.

  Poza zadbaniem o meble należy pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa w ogrodach, w których znajdują się oczka wodne i stawy (zwłaszcza jeżeli posiadamy dzieci lub zwierzęta). Jeżeli chcemy, aby woda w stawie całkowicie nie zamarzła, przed nadejściem mrozu musimy położyć na jego powierzchni specjalną pływającą grzałkę lub styropianowy pływak. W ten sposób powstanie niezamarznięty przerębel. Warto pamiętać również o tym, aby w przypadku długo zalegającego na trawniku śniegu, nie wydeptywać w nim ścieżek. Pod ubitą warstwą trawa ulega zniszczeniu, ponieważ ograniczony zostaje jej dostęp po powietrza. W wyniku tego mogą rozwinąć się choroby grzybowe, które spowodują, że trawnik będzie wymagał odnowienia lub całkowitej regeneracji.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane