• Menu

  Oferty pracy Niemcy – Wady i zalety pracy w Niemczech

  Od lat Polacy chętnie wyjeżdżają do pracy w Niemczech i to zarówno do pracy sezonowej, jak i tej na dłuższy okres. Powodów jest kilka, ale największą rolę odgrywa chłonny rynek pracy oraz bardzo dobre warunki finansowe. Do tego dochodzą jeszcze czynniki indywidualne.

  pracy w Niemczech

  Niemiecki rynek pracy cierpi na chroniczny brak rąk do pracy, więc z jej znalezieniem nie ma problemów. Według danych Eurostatu w 2019 r. mimo stagnacji gospodarczej, w Niemczech było 1,5 mln wakatów. Liberalna polityka wobec emigrantów problemu nie zlikwidowała. Zmniejszył się on trochę w wyniku kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa, ale nadal poszukiwani są fachowcy w wielu zawodach.

  Kto znajdzie pracę w Niemczech?

  Można odpowiedzieć, że każdy, kto chce pracować. Nie ma znaczenia płeć ani wiek. Oczywiście jedni pracę znajdą szybciej, inni muszą trochę poczekać. W niektórych zawodach łatwiej jest znaleźć pracę w landach wschodnich, w innych w landach zachodnich.

  Pracodawcy niemieccy chętnie zatrudniają Polaków, którzy przez lata wyrobili sobie opinię nie tylko solidnych pracowników, ale przede wszystkim bardzo dobrych fachowców. Szczególnie poszukiwani są fachowcy budowlani, murarze, cieśle, malarze, hydraulicy. Na brak ofert nie mogą także narzekać pracownicy przemysłowi jak elektrycy, spawacze, ślusarze narzędziowi, operatorzy maszyn. W zasadzie nie muszą szukać ofert pracy, to pracodawcy ich szukają głównie poprzez pośrednictwo pracy w Niemczech.

  praca elektryka

  Społeczeństwo niemieckie jest społeczeństwem starzejącym się, coraz więcej osób starszych wymaga stałej opieki w domu lub w zakładach opieki. Wykwalifikowani opiekunowie osób starszych, fizjoterapeuci, pielęgniarze i pielęgniarki bez trudności znajdą bardzo dobrze płatną pracę. Podobnie jak inni pracownicy medyczni, lekarze różnych specjalności, ratownicy medyczni, laboranci.

  Także niemiecka gastronomia cierpi na brak rąk do pracy. Dobry kucharz jest na wagę złota. Brakuje także pracowników kuchennych i kelnerek. W przeciwieństwie do Polski nie wymaga się od nich ładnego wyglądu i młodego wieku, natomiast muszą wykazać się znajomością języka niemieckiego.

  Nie brakuje Niemczech zapotrzebowania na pracowników sezonowych. To przede wszystkim oferta skierowana do studentów, którzy w okresie wakacji chcą sobie dorobić. Pracę znajdą przede wszystkim w rolnictwie przy zbieraniu owoców oraz warzyw. W okresie wakacyjnym zwiększa się także zapotrzebowanie na pracowników magazynowych, przy pakowaniu produktów oraz w firmach kurierskich. W tych branżach praca czeka nawet na osoby nieznające języka niemieckiego.

  Jak szukać pracy w Niemczech?

  Najlepszym sposobem na znalezienie pracy w Niemczech jest skorzystanie z pomocy biura pracy. Wiele polskich firm ma swoje przedstawicielstwa w różnych rejonach Niemiec. To rozwiązanie ma wiele zalet:

  • usługi biura są bezpłatne – za znalezienie odpowiedniego pracownika płaci pracodawca,
  • oferta pracy jest już wyselekcjonowana – dopasowana jest do wymagań obu stron,
  • biuro współpracuje tylko ze sprawdzonymi pracodawcami,
  • pośredniczy w załatwieniu wszystkich formalności,
  • pośredniczy w wynajmie mieszkania.

  Osoby, które bardzo dobrze znają język niemiecki, mogą samodzielnie szukać ofert na niemieckich stronach internetowych. Trzeba jednak poświęcić na to wiele czasu. Istnieje także ryzyko trafienia na nieuczciwego pracodawcę, choć zdarza się to rzadko, bo Niemcy we krwi mają poszanowanie prawa.

  Zdecydowanie łatwiej jest znaleźć pracę osobom, które mają określone kwalifikacje oraz znajomość języka niemieckiego minimum na poziomie komunikatywnym. Na wyższych stanowiskach wymagana jest bardzo dobra znajomość języka niemieckiego. Dotyczy to przede wszystkim stanowisk kierowniczych, informatyków oraz lekarzy.

  Zdecydowanie trudniej mają osoby bez znajomości języka niemieckiego. Oferty pracy są dla nich mniej liczne i praca jest trudniejsza do znalezienia. Nie oznacza to jednak, że nie można jej znaleźć. Opcji jest co najmniej trzy:

  • szybki kurs języka niemieckiego – można zrobić go w Polsce lub w Niemczech,
  • zatrudnienie w firmie, w której pracuje już Polak,
  • na początek szukanie pracy nie wymagającej znajomości języka.

  Pracując i mieszkając w Niemczech nauka języka jest znacznie łatwiejsza niż na kursach i postępuje znacznie szybciej.

  ze znajomością języka jest łatwiej

  Plusy i minusy pracy w Niemczech

  Decydując się na wyjazd do Niemiec w poszukiwaniu pracy, należy wcześniej rozważyć wszystkie za i przeciw. Nie jest to proste zliczenie plusów i minusów, ponieważ ich ciężar jest bardzo różny.

  Minusy pracy u zachodnich sąsiadów

  Niewątpliwie największym minusem jest rozłąka z najbliższymi, zwłaszcza jeżeli w Polsce zostawia się dzieci. Takie rozstanie trudne jest do zniesienia dla obu stron. Przyjazdy na urlop i dwa razy na święta nie dla wszystkich są wystarczające. Niektóre osoby bardzo źle znoszą przebywanie w obcym środowisku. Szczególnie jest to trudne w przypadku braku znajomości języka. Trochę lepiej jest, gdy ma się możliwość kontaktu z Polakami.

  Dla wielu Polaków dużym minusem jest biurokracja niemieckich urzędników. Zgodnie z niemieckim powiedzeniem „Ordnung muss sein” (porządek musi być) urzędnicy bardzo dokładnie przestrzegają procedur i obowiązującego prawa.

  Dla Polaków przyzwyczajonych do ciągłych zmian w prawie, za którymi nie nadążają nawet urzędnicy, to duży szok. Wielu nie ma świadomości, że ta biurokracja zapewnia im pracę i wynagrodzenie zgodne z obowiązującym prawem. Urzędnicy są skrupulatni, ale nie nadgorliwi. Obywatela darzą zaufaniem i kontrolują tylko wtedy, gdy nie dopełnia ciążących na nim obowiązków.

  Plusy pracy u zachodnich sąsiadów

  Praca w Niemczech to jednak znacznie więcej plusów, to dlatego tak dużo Polaków decyduje się na wyjazd, zwłaszcza z mniejszych miejscowości, gdzie o oferty pracy jest trudno.

  Praca w Niemczech jest atrakcyjna przede wszystkim z dwóch powodów:

  • legalności umów,
  • atrakcyjnych zarobków.

  Każda oferta o pracę proponowana przez biuro pośrednictwa jest ofertą legalną i nie ma znaczenia czy jest to oferta o pracę na pełny etat, czy umowa zlecenie. Pracodawca musi zaoferować minimalne wynagrodzenie prawie 10 € za godzinę i opłacić wszystkie składki ubezpieczeniowe. Praca na czarno w Niemczech jest zakazana i grozi bardzo wysokimi karami, dlatego zdecydowana większość pracodawców rejestruje wszystkich swoich pracowników.

  Praca w Niemczech jest ceniona i odpowiednio wynagradzana. Minimalna stawka to niecałe 10 € za godzinę, ale fachowcy zarabiają znacznie więcej. Dla przykładu dyplomowana pielęgniarka w Polsce zarabia 2100 zł netto, w Niemczech 3000 € miesięcznie. Średnio można przyjąć, że praca w Niemczech jest cztery razy lepiej opłacana niż w Polsce. Dla wielu Polaków to bardzo atrakcyjna oferta.

  Zalet pracy w Niemczech jest znacznie więcej. To niskie koszty utrzymania. Zarabiając nawet minimalną pensję, można bez problemu utrzymać się na średnim poziomie i odłożyć ok. 400-500 € miesięcznie. Średni koszt utrzymania to ok. 1000 € miesięcznie. Osoby pracujące za wyższe stawki mogą oszczędzić znacznie więcej, w Polsce nie mają na to szans. Co prawda usługi w Niemczech są bardzo drogie, ale w większości z nich można skorzystać podczas pobytu w Polsce.

  Praca w Niemczech to także okazja do opanowania języka, poznania kultury i zawarcia nowych znajomości.

  Praca w Niemczech to oferta nie tylko na dziś czy jutro. Analitycy przewidują, że jeszcze przez minimum 20 lat niemiecki rynek pracy będzie rynkiem chłonnym, tym bardziej, że emigranci z Afryki i Azji nie są zainteresowani pracą, ale korzystnym socjalem.

  Jedna odpowiedź do “Oferty pracy Niemcy – Wady i zalety pracy w Niemczech”

  1. Marcela W. pisze:

   Analitycy przewidują, że jeszcze przez minimum 20 lat niemiecki rynek pracy będzie rynkiem chłonnym, tym bardziej, że emigranci z Afryki i Azji nie są zainteresowani pracą, ale korzystnym socjalem.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane