logo
logo
logo
logo
opiekunki w Niemczech

Opiekunki Niemcy. Jak udzielić pierwszej pomocy w opiece?
Opublikowano: 24 maja 2021

Wyjeżdżasz do pracy za granicę, mając pełną świadomość blasków i cieni zawodu opiekunki osób starszych. Wiesz dobrze, że jest to zajęcie wymagające. Masz w sobie jednak gotowość, by pracować solidnie. Agencja zapewnia Ci za to legalne zatrudnienie, dobre wynagrodzenie, premie, opiekę rezydenta oraz zwraca koszty przejazdu tam i z powrotem.

Wymagania pracodawcy są jasne. Jesteś osobą empatyczną, cierpliwą i pozytywnie podchodzącą do życia. Znasz język niemiecki w stopniu komunikatywnym. Zdobywasz więc stanowisko opiekunki w Niemczech bez problemu. Mijają dni, wdrażasz się spokojnie w nowe obowiązki. I nagle widzisz, że senior traci przytomność lub słabnie. Jak zachować się w takiej sytuacji?

Zachowaj spokój. To podstawa pracy dla opiekunek osób starszych w Niemczech.

W takim momencie każda sekunda może mieć znaczenie. Dlatego pamiętaj o prawidłowej kolejności działań.

Najpierw rozejrzyj się i sprawdź, czy otoczenie jest bezpieczne dla Ciebie. Jeśli nie zadbasz o swoje bezpieczeństwo, możesz za chwilę nie być w stanie udzielić pomocy seniorowi.

Sprawdź, czy podopieczny jest przytomny. Zawołaj go po imieniu, potrząśnij lekko za ramię.

Jeśli nie reaguje, sprawdzasz puls. Szuka się go w zagłębieniu szyi pod linią żuchwy, przykładając tam palec wskazujący i środkowy. Jednocześnie nachylasz się nad ustami seniora, by móc wyczuć na policzku jego oddech. Obserwujesz przy tym klatkę piersiową. Badanie pulsu i oddechu prowadzisz przez 10 sekund. Gdy senior reaguje, opiekun osoby starszej powinien pozostawić go w takiej pozycji, w jakiej go znalazł.

Zaraz potem wezwij pogotowie.

112 – numer na pogotowie przy pracy w Niemczech. Mów w języku niemieckim.

Numer 112 działa na terenie całej Unii Europejskiej. W tym momencie znajomość języka i umiejętność szybkiego zdobycia informacji o seniorze będzie grać ogromną rolę. O co zapyta dyspozytor?

Przede wszystkim będzie chciał się zorientować, co tak naprawdę się stało. W tym momencie trzeba przekazać wszystkie ważne informacje. Czy senior reaguje, czy oddycha, czy puls jest wyczuwalny. Jakie czynności opiekunka w Niemczech już wykonała. Później padnie prośba o imię i nazwisko osoby pracującej w opiece i seniora. A także o adres zdarzenia i numer kontaktowy, co ułatwi służbom medycznym poszukiwanie miejsca docelowego.

Dyspozytor będzie też oferować pomoc poprzez poprowadzenie Cię przez ewentualne czynności reanimacyjne.

Resuscytacja krążeniowo-oddechowa a praca w opiece Niemcy nad seniorem.

Gdy senior leży na plecach, trzeba odchylić jego głowę maksymalnie do tyłu i sprawdzić, czy nic nie utknęło mu w ustach lub nosie. Jeśli drogi oddechowe nie będą drożne, resuscytacja nie przyniesie żadnego efektu. Później należy przystąpić do poniższych czynności i kontynuować je aż do przyjazdu pogotowia.

30 uciśnięć klatki piersiowej – 2 oddechy. To główna zasada. Uciśnięcia powinny być mocne i szybkie. Ich częstotliwość powinna wynosić od 100 do 120 na minutę. Kości osób starszych są kruche, więc aż w 90% przypadków dochodzi do złamania żeber. Resuscytacji nie wolno wtedy przerywać, ponieważ najważniejsze jest przywrócenie akcji serca. Jeśli senior podpisał wcześniej dokument DNR (Do Not Resuscitate), resuscytacji się nie przeprowadza.

Gdy pogotowie przyjedzie, trzeba będzie przekazać informacje o lekach przyjmowanych przez seniora. Powiadomienie rodziny siłą rzeczy może nastąpić dopiero wówczas.

Prawidłowa reakcja opiekunki Niemcy. Oferty pracy dla opiekunek w Niemczech.

Jak widać, praca opiekunki to nie same słoneczne, pełne ciepła chwile. Lepiej zawczasu przygotować się także na trudne scenariusze. Dzięki temu gdy rzeczywiście będą one mieć miejsce, nic Cię nie zaskoczy. Trzymając się znanych procedur, będziesz działać skutecznie i sprawnie, nie tracąc cennych sekund na szukanie informacji.

Wyobrażasz sobie siebie na tym stanowisku? Patrzysz na pracę w opiece realistycznie i chcesz podjąć takie wyzwanie? Zapraszamy do niemieckiej agencji opiekunek, która poszukuje osób mających doświadczenie w opiece – niezależnie od wieku. Legalne oferty pracy w Niemczech pozwolą Ci na uzyskanie niemieckiej emerytury już po 5 latach pracy za granicą.

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

antysemityzm

Konflikt w Gazie wywołał falę antysemityzmu n...

Trwający od kilku tygodni konflikt w Strefie Gazy między armią...
Ukraina

Zdaniem niemieckiej prasy Ukraina stawia już...

Jak pisze na swoim portalu niemiecka telewizja Deutsche Welle,...
kontrole na granicy

Niemieccy politycy chcą, by przywrócić kontro...

Po zawarciu porozumienia dotyczącego zmiany przepisów azylowyc...
Pomoc drogowa

Pomoc drogowa – kiedy warto skorzystać z taki...

W dzisiejszych czasach usługi pomocy drogowej nie ograniczają...