logo
logo
logo
logo
ukraina

Ofensywa Ukrainy – aktualne informacje z wojny
Opublikowano: 29 sierpnia 2023

Napięcie i konflikt zbrojny w Ukrainie wywołują głębokie zaniepokojenie na arenie międzynarodowej. Od momentu wybuchu wojny sytuacja pozostaje dynamiczna i wymaga ciągłego monitorowania. Przedstawiamy najnowsze doniesienia dotyczące wojny, zmian na froncie i wpływu konfliktu na społeczeństwo oraz relacje międzynarodowe. Poniżej znajdziesz wybrane aktualności z ostatnich tygodni.

Od początku czerwca 2023 roku Siły Zbrojne Ukrainy prowadzą na kilku odcinkach frontu działania prowokacyjne. Szybkość kontrofensywy i jej efekty zależą od przyjętej taktyki – jak wyjaśnia Mychajło Samuś, ekspert wojskowy. Ta wojna toczy się niemal o każdy metr. 

Ukraina musi też cały czas starać się, by przeciwnik nie mógł odgadnąć, gdzie nastąpi atak. Zmylenie Rosjan ma sprawić, że będzie ona przerzucała rezerwy chaotycznie. Szczegółowe informacje na temat wojny w Ukrainie można znaleźć w portalu PolskieRadio.pl, gdzie relacje z wojny publikują korespondenci z wieloletnim doświadczeniem. 

Ofensywa Ukrainy. Udało się przełamać linię obrony Rosjan na południu

Wiceminister obrony Ukrainy, Hanna Malar potwierdziła, że wojska ukraińskie przełamały na południu kraju pierwszą linię obrony wojsk rosyjskich. Udało im się dostać na linię pośrednią. Trwa tam silny ostrzał artyleryjski, są miny, ale żołnierze przedzierają się przez opór wroga. 

Trafiają także na umocnienia inżynieryjne na głównych wzniesieniach, co znacznie spowalnia i utrudnia ruch wojsk ukraińskich. Ukraińcy powstrzymują rosyjskie pododdziały desantowo-szturmowe, a Rosjanie gromadzą rezerwy, w tym przede wszystkim zawodowe pododdziały. 

Poza działaniami ofensywnymi armia ukraińska musi cały czas bronić miast przed rosyjskimi atakami. Poza tym prowadzone są też działania wywiadowcze – niedawno Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zatrzymała informatorkę Rosjan, która gromadziła i przekazywała informacje przed wizytą prezydenta Zełenskiego w Mikołajowie. To mieszkanka Oczakowa, która pracowała w sklepie na terytorium jednostki wojskowej.

Zawsze aktualne relacje z frontu 

Szukaj informacji na temat wojny czy kwestii bezpieczeństwa w Polsce i na świecie jedynie w rzetelnych źródłach – jak portal Polskiego Radia. Znajdziesz w nim aktualne i wiarygodne wiadomości na temat m.in. wojny w Ukrainie i postępów wojsk. 

Więcej aktualności na ten temat znajdziesz tutaj: https://www.polskieradio.pl/wojna-na-ukrainie/tag179372. Newsy są opracowywane i potwierdzane przez redaktorów Polskiego Radia z wieloletnim doświadczeniem. 


materiał zewnętrzny 

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

ukraińskie rolnictwo

Już 9 milionów hektarów ukraińskiej ziemi orn...

Często mówi się, że ukraińskie zboże zalewa polski rynek. Jednak produ...
Firmy inwestycyjne

Firmy inwestycyjne bogatsze od rządów?...

Niedawno światowe media obiegła wiadomość, że Toshiba, jedna z najbard...
Ukraina

Zdaniem niemieckiej prasy Ukraina stawia już...

Jak pisze na swoim portalu niemiecka telewizja Deutsche Welle,...
Chińskie pożyczki dla Afryki

Chińskie pożyczki dla Afryki niepokoją prezes...

W rozmowie z brytyjską telewizją BBC prezes Banku Światowego David Mal...