• Menu

  Jak powinien wyglądać odbiór mieszkania od dewelopera

  odbiór mieszkania od deweloperaWłasne cztery kąty – to marzenie chyba każdego człowieka. Szczególnie tego, który myśli o założeniu rodziny lub już ją założył. To jedna z najważniejszych inwestycji w życiu, dlatego warto ja dokładnie przemyśleć.

  Jeśli decydujemy się na kupno mieszkania w stanie deweloperskim, pamiętajmy – płacimy za mieszkanie w stanie idealnym i takie też mamy dostać.

  Każde uchybienie w umowie deweloperskiej to kradzież naszych ciężko zarobionych pieniędzy. Jako nabywcy domu z pierwszej ręki mamy swoje prawa – i nie wahajmy się ich używać!

  Co może skrywać deweloper

  Deweloper podpisuje z nami umowę przedwstępną kupna mieszkania w jednym z nowo wybudowanych apartamentów na osiedlu na przedmieściach dużego miasta. Na to mieszkanie zaciągnęliśmy kredyt na kolejnych 30 lat – będziemy go spłacać do emerytury albo dłużej, modląc się, by co miesiąc wystarczyło nam na kolejną ratę. I to jest właśnie powód, dla którego nie możemy dać się zrobić w konia deweloperowi.

  Nie każdy deweloper to oszust nastawiony na naszą naiwność. Każdemu może się jednak przytrafić jakaś pomyłka, błąd podczas budowy mieszkania, którego naprawa jest dla niego nieopłacalna – dlatego będzie wolał ją przykryć licząc na naszą nieznajomość tematu.

  Deweloper może ukrywać na przykład zaniżenie metrażu mieszkania. Takie zaniżenie może wyniknąć z niedokładnych pomiarów lub nadmiernej grubości tynku, której nie obejmuje umowa. Jako nabywcy płacimy jednak za zadeklarowaną w umowie ilość metrów i tej należy się domagać. Każda zmiana na niekorzyść klienta – to pretekst do zerwania umowy deweloperskiej.

  Prawidłowy odbiór mieszkania

  Umawiając się na odbiór mieszkania, najlepiej wziąć dzień wolny. Umówić się w ciągu dnia, gdyś w dziennym świetle lepiej widać będzie różne niedoskonałości (jak choćby plamy wilgoci na ścianach, nierówności drzwi, okien). Niech w tym czasie nic nas nie rozprasza – nie zabierajmy na odbiór mieszkania dziecka ani nie idźmy tam głodni lub zmęczeni. To brzmi banalnie, ale każdy taki drobiazg może spowodować, że machniemy ręką na jakieś drobne według dewelopera nieprawidłowości lub zaniechamy dokładnego sprawdzania stanu technicznego mieszkania. Najlepiej umówić się na odbiór w dzień słoneczny, wolny od pracy, gdy dziecko jest w przedszkolu, nie rozpraszają nas inne ważne sprawy i jesteśmy po śniadaniu.

  Drobne, ale ważne nieprawidłowości

  W nowym mieszkaniu należy przetestować wszystkie gniazdka oraz całe oświetlenie – czy działa, a nawet – czy po włączeniu kilku urządzeń na raz do prądu nie pojawi się spięcie. To ważne – ponieważ dopóki nie sfinalizowaliśmy transakcji, deweloper ma w obowiązku poprawić te usterki na swój koszt.

  Krzywe ściany czy podłogi, choć teoretycznie nie przeszkadzają w użytkowaniu mieszkania, mogą mieć duże znaczenie, gdy zaczniemy meblować mieszkanie – na przykład wieszać szafki. Plama wilgoci na suficie może świadczyć o źle zrobionym dachu, a zbyt cienka wylewka – o słabej izolacji termicznej. Każdy taki drobiazg prędzej czy później „wyjdzie” i może skutkować nawet obniżeniem wartości mieszkania.

  Artykuł powstał przy współpracy z WyszukiwarkaMieszkan.pl

  Jedna odpowiedź do “Jak powinien wyglądać odbiór mieszkania od dewelopera”

  1. Joanna Marska-Romaniszyn pisze:

   Zdanie że „dopóki nie sfinalizowaliśmy transakcji, deweloper ma w obowiązku poprawić usterki na swój koszt” sugeruje, że po zawarciu umowy przenoszącej własność deweloper już nie musi usunąć stwierdzonych wad. Nie jest to prawdą – po zakupie właściciel mieszkania może korzystać z praw wynikających z rękojmi, ewentualnie gwarancji jeśli jest.

   Nie jest prawdą, że „każda zmiana [powierzchni] na niekorzyść klienta – to pretekst do zerwania umowy deweloperskiej”. Małe, mieszczące się w normach różnice w powierzchni (ok. +/-2,5%) są normalne i nie można z ich powodu odstąpić od umowy deweloperskiej. Można domagać się zmniejszenia ceny stosownie do rzeczywistej ilości m2.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane