logo
logo
logo
logo
oświetlenie do ciągnika

Obowiązkowe oświetlenie do ciągnika
Opublikowano: 15 marca 2023

Ciągnik to wręcz niezbędne narzędzie w każdym gospodarstwie rolniczym. Pojazd ten jest wykorzystywany do wykonywania ciężkich robót polowych, przewozu zbóż i wielu innych wymagających czynności.

W związku z tym każdy ciągnik musi posiadać solidne i wysokiej jakości wyposażenie, które umożliwi sprawną i bezpieczną pracę – najważniejsze będzie tutaj niewątpliwie oświetlenie. Jakie oświetlenie do ciągnika będzie zatem niezbędne?

Jakie oświetlenie musi posiadać każdy ciągnik?

Ciągnik rolniczy uczestniczy w ruchu drogowym, dlatego podlega takim samym regulacjom, jak pozostałe pojazdy. Jak więc głosi Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2012 r w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia, każdy ciągnik musi posiadać konkretne elementy oświetlenia, które zapewnią odpowiednią widoczność kierującemu i innym pojazdom w jego otoczeniu.

Niezbędne oświetlenie do ciągnika składa się więc z przednich świateł mijania, kierunkowskazów oraz światła hamowania STOP. Światła te nie będą wymagane jedynie w przypadku pojazdów, które poruszają się z maksymalną prędkością 10 km/h. Ciągnik musi także posiadać przednie i tylne światła pozycyjne oraz oświetlenie tablicy rejestracyjnej. Niezbędne będą również światła odblaskowe w kształcie innym niż trójkąt umieszczone z tyłu pojazdu oraz światła awaryjne. W ciągnikach, których szerokość przekracza 2,1 metra, należy z kolei zamontować obrysowe lampy do ciągnika zarówno z przodu, jak i z tyłu.

Co warto wiedzieć o oświetleniu do ciągnika?

W przypadku ciągników rolniczych i ich obowiązkowego wyposażenia istotna będzie nie tylko ilość i rodzaj lamp, ale również kilka innych aspektów. Przede wszystkim należy pamiętać o odpowiednim ustawieniu świateł – mają one być umieszczone w taki sposób, by nie oślepiały kierujących pojazdami jadącymi z naprzeciwka. Ponadto, lampy tego samego rodzaju muszą świecić z identyczną mocą. Warto też pamiętać o tym, że czerwone światło tylne nie może być widoczne z przodu, a biała lampa przednia z tyłu. Wiele sklepów z częściami do maszyn rolniczych, takich jak MyKamar, oferuje również dodatkowe elementy wyposażenia dla ciągników. Szczególnie przydatne mogą okazać się komponenty oświetlenia, takie jak kogut ostrzegawczy czy światła doświetlające obszar pracy. Bardzo praktycznym rozwiązaniem może się także okazać montaż lampy oświetlającej TUZ. Warto jednak pamiętać, że świateł dodatkowych nie można stosować podczas jazdy ciągnikiem po drogach publicznych.

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Sprawdzanie auta przed kupnem

Ile kosztuje sprawdzenie auta przed kupnem?...

Sprawdzenie auta przed kupnem ma ogromne znaczenie. Dzięki dokładnej w...
cebula

Cebula po 12,8 dolara za kilogram – rekord na...

Cebula na Filipinach stała się dobrem luksusowym. W wielu restauracjac...
części motoryzacyjne

Zanim kupisz auto, rozważ dostępność części s...

Wielu nabywających auto do firmy lub popularny model samochodu do j...
STIHL

Niezawodne i wydajne – poznaj najnowsze...

Firma STIHL od lat jest synonimem niezawodności i wydajności w...