• Menu

  Nowy dowódca na czas wojny – generał broni Rajmund Andrzejczak

  Nowy dowódca na czas wojny

  Nowy dowódca na czas wojny

  W związku z obchodami Święta Wojska Polskiego Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda – Zwierzchnik Sił Zbrojnych, wskazał osobę przewidzianą do mianowania na stanowisko Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych, wręczył nominacje generalskie i admiralską oraz odznaczenia państwowe zasłużonym dla Polskich Sił Zbrojnych.

  Jak podkreślał Prezydent w wystąpieniu, to niezwykły dzień, przede wszystkich dla tych, którzy otrzymali nominacje generalskie oraz odznaczenia państwowe. – To niezwykły dzień nie tylko dlatego, że nastąpiła ta wielka i zaszczytna chwila docenienia osobistego wkładu w służbę i docenienia służby. To niezwykły dzień także dlatego, że to jest właśnie dzisiaj, 15 sierpnia w Święto Wojska Polskiego, ale przede wszystkim w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości – mówił Andrzej Duda.

  Najważniejszym wydarzeniem dnia było jednak wskazanie przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego – generała broni Rajmunda Andrzejczaka. Decyzja o wyborze tej osoby spotkała się z dużą aprobatą zarówno środowiska wojskowego, jak i społeczeństwa.

  Generał broni Rajmund Andrzejczak jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych im. Stefana Czarnieckiego w Poznaniu, Akademii Obrony Armii Czeskiej, Akademii Obrony Narodowej w Warszawie oraz Królewskiej Akademii Obrony w Londynie.

  Służbę wojskową rozpoczął w 2 pułku piechoty w Giżycku, gdzie objął pierwsze stanowisko służbowe dowódcy plutonu. W latach 1993-1996 dowodził kompanią czołgów w 15 Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej. W latach 1996-1998 pełnił służbę w sekcjach rozpoznania i operacyjnej w 4 Suwalskiej Brygadzie Kawalerii Pancernej.

  W latach 1998-1999 służył na stanowisku szefa sztabu, a 2001-2003 zastępcy dowódcy Polsko-Litewskiego Batalionu Sił Pokojowych (LITPOLBAT). W latach 2003-2005 dowodził 1 batalionem pancernym Ułanów Krechowieckich w 15 Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej. W latach 2003-2006 służył jako zastępca szefa Oddziału Operacyjnego G-3 Dowództwa Wojsk Lądowych. Przez kolejne 4 lata był: szefem Oddziału Operacyjnego w Iraku i Dowódcą Polskich Sił Zadaniowych/PKW IV i V zmiany w Afganistanie.

  Między misjami w latach 2008-2010 służył jako zastępca dowódcy 34. Brygady Kawalerii Pancernej w Żaganiu. Lata 2010-2012 to służba w 2 Korpusie Zmechanizowanym w Krakowie na stanowisku asystenta szefa sztabu korpusu.

  W 2011 roku odebrał nominację na stopień generała brygady, a w 2012 roku objął dowodzenie 17. Wielkopolską Brygadą Zmechanizowaną w Międzyrzeczu. Od 8 grudnia 2014 roku pełnił obowiązki zastępcy dowódcy – szefa sztabu 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, a od 2 maja 2016 roku został wyznaczony na Dowódcę 12 Dywizji.

  15 sierpnia 2016 roku otrzymał nominację na generała dywizji. Za służbę w Polskich Kontyngentach Wojskowych odznaczony został Orderem Krzyża Wojskowego II klasy – Krzyż Komandorski, „Gwiazdą Iraku” i „Gwiazdą Afganistanu”, a za długoletnią służbę w wojsku i bardzo dobre wyniki w realizacji zadań obronnych odznaczony został także srebrnymi medalami „Siły Zbrojne w służbie Ojczyzny” oraz „Za Zasługi dla Obronności Kraju”.

  2 lipca 2018 roku, został mianowany na stanowisko Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego oraz na stopień generała broni.

  źródło: MON

  Na wniosek Ministra Obrony Narodowej na stopnie generalskie mianowani zostali:

  na stopień generała dywizji:

  generał brygady Maciej JABŁOŃSKI

  generał brygady Wiesław KUKUŁA

  generał brygady Dariusz ŁUKOWSKI

  generał brygady Tadeusz MIKUTEL

  generał brygady Tomasz PIOTROWSKI

  na stopień wiceadmirała:

  kontradmirał Krzysztof JAWORSKI

  na stopień generała brygady:

  pułkownik Robert DROZD

  pułkownik Karol DYMANOWSKI

  pułkownik Dariusz PLUTA

  pułkownik Dariusz RYCZKOWSKI

  pułkownik Piotr TRYTEK

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Kategorie